Genel Sağlık

Vücudunuzda sağlığınızla ilgili ciddiye almanız gereken işaretlerÇoğunlukla bedenimizin bize gönderdiği işaretleri göz ardı ediyoruz ve maalesef bu çok ciddi bir hata. Vücudunuz hayattaki en karmaşık makinelerden biri.

Diğer makineler gibi o da sürekli kendinde olan hatalarla ilgili işaretler gönderiyor. Bu işaretler iç organlarımız ve bu organların çalışma sistemiyle ilgilidir.

Örneğin mide gurultusu düşündüğünüz kadar zararsız bir işaret olmayabilir. Şimdi isterseniz sağlığımızla ilgili ciddiye almamız gereken on işarete hep birlikte göz atalım.

1. Göz etrafındaki mor halkalar:

Yeterince uyumazsanız göz etrafınızda koyu renk halkalar oluşabilir. Doktorlar günde 7-8 saat uyumanın sağlığımız için gerekli olduğunu söylüyor.

Ama bu halkalar hiç düşünmediğiniz bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir; mesela kansızlık. Kansızlık bedenin yeterince kırmızı kan hücresi üretememesinden kaynaklanır. Bu durumda gözlerimizin altındaki derinin renginin koyulaşmasına neden olur.

2. Parmaklarınızdaki renk değişimleri:

Eğer parmaklarınızda sürekli renk değişimi fark ediyorsanız bunun ardında ciddiye alınması gereken bir sebep olabilir.

Raynoud sendromu adında düşük ısıların damarlarda spazmlara neden olduğu bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu rahatsızlık ellerinizde renk değişimlerine neden olabilir.

Eğer böyle bir şüphe oluşuyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var.

3. Net görememe:

Eğer gözleriniz sık sık yoruluyor ve normal mesafedeyken kendinizi bazen yoldaki işaretleri okumakta veya insanları tanımakta zorlanırken buluyorsanız, gözlerinizde miyop ya da astigmat oluşmuş olabilir. Bu yüzden, en yakın zamanda göz doktoruna görünmenizde fayda var.

4. Gözlerinizin önünde lekeler görmek:

Gözlerinizin önündeki lekeler ince çizgiler veya noktalar şeklinde görülebilir. Birden ortaya çıkabilirler veya sıklıkla parlak ışık altında görülürler.

Eğer bir haftadan fazla süre bu lekeleri görüyorsanız, göz doktorunuza danışmanız iyi olacaktır. Bu görülenler katarakt hastalığının erken belirtisi veya başka bir göz rahatsızlığının işareti olabilir.

5. Soyulan deri:

Derinizin soyulması vücudunuzda bazı vitaminlerin eksikliğini gösterebilir.

Dengeli beslenmek cildinizin sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Eğer soyulmayla birlikte kaşıntı da varsa hemen doktorunuza görünmeniz gereklidir çünkü mantar enfeksiyonu oluşmuş olabilir.

6. Koku duyusunun kaybı:

Yaş aldıkça koku duyusunun keskinliğini yitirmesi sinir sisteminin zarar görmesinin doğal bir sonucudur. Ama gençseniz ve koku alma duyunuzda azalma hissediyorsanız hemen doktorunuza görünmeniz lazım. Çok güçlü bir soğuk algınlığının veya başka bir viral enfeksiyonun belirtisi olabilir.7. Seğiren göz kapakları:

Uzun süren göz seğirmesi göz yorgunluğundan kaynaklanır. Bunu gidermek için soğuk suya koyduğunuz pamukla gözlerinize pres yapın. Eğer bu işe yaramıyorsa ve seğirme devam ediyorsa nöropatoloji uzmanına görünmeniz gerekebilir. Bu durum sinir sisteminizde bir problemin işareti olabilir.

8. Kulaklarda çınlama:

Tinnitus kulaklarda çınlama veya gürültü hissi olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Pek çok insan bu hisse dikkatini vermemeye çalışır çünkü sağlık için tehdit oluşturmadığını düşünür. Ama kulaktaki geçmeyen çınlama hissi mutlaka araştırılmalıdır çünkü bu çınlama bir başka hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir.

Kulağınızdaki çınlamanın en temel sebeplerinden biri çalıştığınız ortamda sürekli devam eden yüksek sestir.

9. Omuz ekleminin yerinden çıkması:

Bazı insanların omuz eklemleri gevşemiş olabilir ve garip yönlere dönebilir. Bu durum sabitlenemeyen omuz eklemi rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Bu rahatsızlıkta omuz kemiği omuz ekleminden ayrılır. Bu durum doğuştan çok esnek bağ dokularına sahip olmaktan veya spor esnasında meydana gelen incinmelerden kaynaklanabilir. Her iki durumda da bu tehlikeli bir gösterge olabilir çünkü daha ciddi incinmelere ve çıkıklara yol açabilir.

10. Mide gurultusu:

Midenizdeki gurultu sesi bağırsaklardaki sindirim çalışmasından kaynaklanır. Eğer bu durum nadiren meydana geliyorsa endişelenecek bir durum yoktur. Ancak, bu durum sıklıkla meydana geliyor ve beraberinde ağrı da oluşuyorsa hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

Kendi kendinize ilaç almanın tehlikeli olduğunu unutmayın. Eğer vücudunuzun gönderdiği bu işaretlerden birini fark ederseniz, doktorunuza hemen danışmanızı öneririz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.