Genel Sağlık

Egzamayı DOĞAL YOLLARLA Tedavi Etme YöntemleriCildinizde kızarıklıklar, pullanma ve kaşıntı varsa egzama sorununuz olabilir. Egzama bir dizi farklı cilt problemi şeklinde kendini gösterir ve belirtiler kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Hafif bir egzamada cilt kızarık, kuru ve kaşıntılıdır. Kaşıma yaraların kanamasına neden olur ve yarayı enfeksiyona açık bir hale getirir. Egzama en çok çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Araştırmalara göre egzama vakalarının %90’ı çocuklar beş yaşını doldurmadan önce görülmektedir.

Tam nedeni bilinmese de egzamanın bağışıklık sisteminin bir tepkisi olduğu düşünülmektedir. Egzama olarak bilinen cilt problemi çoğunlukla kroniktir ve genetik yatkınlık nedeniyle oluşur. Yine de bazı kimyasallar ve alerjik reaksiyona neden olan maddeler de egzamaya yol açabilir. Genetik yatkınlık, kuru iklimde yaşamak, dengesiz beslenme, gençlik obezitesi ve D vitamini eksikliği egzama riskini arttıran faktörlerdir. Ayrıca sağlık sektörü çalışanları ve kreşe giden çocuklarda egzama görülme riski daha fazladır.

İsterseniz egzama belirtilerini hafifleten sağlık tavsiyelerine hep birlikte göz atalım.

1. Hindistan cevizi yağı sürün

Egzamanın sık görülen belirtilerinde biri ciltte kuruluktur. Hindistancevizi yağı iyi bir nemlendiricidir. Ayrıca antibakteriyel ve iltihap giderici özelliğiyle cildi rahatlatır. Egzamalı kişilerin cildinde daha çok bakteri bulunması olasılığı vardır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı gibi antibakteriyel özellikleri olan bir yağı egzamalı bölgeye sürmek fayda sağlayacaktır.

2. Ayçiçek yağı sürün

Ayçiçek yağı cildin üst tabakasını korur. Böylece cildin nemli kalmasını sağlar ve bakterilerin cilde nüfuz etmesine engel olur. Ayçiçek yağı ayrıca kaşıntı ve iltihaplanmayı giderir.

Ayçiçek yağını banyo sonrası cilt henüz nemliyken doğrudan cilde uygulamak faydalıdır.


3. Zerdeçal yiyin

Zerdeçal iltihap giderici özelliğiyle pek çok cilt problemini hafifleten bir baharattır. Zerdeçalda bulunan kürkümin maddesi cildi korur ve oluşan yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Günde yarım çay kaşığı zerdeçal yemek hem genel sağlık hem de cilt sağlığını açısından faydalıdır.

4. Güneşlenin

Amerikan Ulusal Egzama derneğine göre güneşlenmek iltihabı ve kaşıntıyı hafifletmektedir. Ayrıca gün ışığı ile D vitamini almak cildin bakterilerle savaşmasına yardımcı olur. Özellikle egzama belirtileri görüldüğünde 10 ila 15 dakikalık bir güneş banyosu rahatlamanızı sağlayacak ve cildin daha hızlı toparlanmasına yardımcı olacaktır.

5. D vitamini alın

Güneşlenmenin yanı sıra D vitamini içeren gıdalar yiyerek egzamayı hafifletebilirsiniz. Yağlı balıklar, yumurta, ciğer, mantar gibi besinlerde bolca D vitamini bulunmaktadır. Özellikle güneşlenmenin mümkün olmadığı bölge ve mevsimlerde doktorunuza danışarak balık yağı veya vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

D vitamini yağda çözülen bir vitamindir. Bu nedenle sağlıklı yağlar ile birlikte alındığında beden D vitamini daha kolay emer. Hindistancevizi yağı, zeytinyağı, tereyağı ve kuruyemiş yemek D vitamini emilimini arttıracaktır.

6. Stresten uzak durun

Bazı uzmanlara göre zihin rahatlığı ile cilt rahatsızlıkları arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Psikodermatoloji olarak bilinen bu yaklaşım cilt problemlerini psikolojik tekniklerle tedavi etmeyi amaçlamaktadır. Psikolojik olarak kendini rahatlatabilme becerisi egzamayı kontrol altına almada önemli bir rol oynar. Meditasyon, derin nefes teknikleri, hipnoz, müzik terapisi, yoga ve tai chi gibi uygulamalar egzamayı hafifletebilir.

7. Köpek besleyin

Kulağa tuhaf gelse de köpek beslemek genetik yatkınlıktan dolayı çocuklarda görülen egzama belirtilerini hafifletebilir. Bilimsel bir araştırmaya göre köpek beslenilen evdeki çocuklarda egzama görülme riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur.Kaynakça:

(https://draxe.com/eczema-treatment/)

(https://www.healthline.com/health/natural-remedies-to-reduce-eczema-symptoms#2)

(https://food.ndtv.com/health/7-effective-home-remedies-for-eczema-a-dry-skin-condition-1667410)

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19759553) – egzama ve köpek beslemek ilişkisi üzerine bilimsel yayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir