Genel Sağlık

Yorgun hissettiğinizde HEMEN ENERJİ KAZANMAK için bunları yapın!
Kendinizi hiç en uygunsuz zamanlarda yorgun hissettiniz mi? İşte veya okulda enerjik olmanız gerekirken gözleriniz kapanıyor ve kendinizi bir türlü toparlayamıyorsanız yalnız değilsiniz. Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam ansızın bastıran yorgunluğun en temel iki nedeni. Buna kötü çalışma koşulları ve stresi de eklediğinizde yorgun hissetmek kaçınılmaz oluyor.

Neyse ki 8 saat uyku uyumadan veya 10 fincan kahve içmeden de enerjik hissetmek mümkün. Şimdi vereceğimiz sağlık ipuçları ile kendinizi çok daha zinde hissedeceksiniz.

1. 20 dakikalık güç uykusu

Kısa bir şekerleme size hiç beklemediğiniz kadar enerji verebilir. Uyku hakkında yapılan araştırmalar bize ideal bir şekerleme uykusunun 20 dakika olduğunu söylüyor. 8 saatlik bir uyku kadar olmasa da kısa şekerlemeler yaparak güne devam etmenizi sağlayacak enerjiyi kazanabilirsiniz.Bazı iş yerinde kısa bir uyku çekmek şimşekleri üzerinize çekmenize neden olabilir. Yalnız Japonlar öyle düşünmüyor. Mesai saatinde kısa bir uyku çekmek Japonya’da kabul gören bir davranış biçimi. Bir Japon’un günde ortalama 6 saat 35 dakika uyuduğu düşünüldüğünde bunun nedenini anlayabiliriz.

İyi bir şekerleme uykusu yapmak için şunlara dikkat etmek gerekir.

– Sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulun. Uyurken kullanılan göz bantlarından edinebilirsiniz. Eğer okuldaysanız en ideal yer kütüphanedir.

– Yarım saati aşmayın. Bu süreden sonrası uykuyu derinleştirecek ve ihtiyaç duyduğunuzdan fazla uyumanıza neden olacaktır.

– Uyumak için en iyi zaman öğle yemeğinden sonra, saat 15:00’den öncedir. Akdeniz ülkelerinde siesta olarak bilinen bu zaman dilimi uyumak için idealdir.

– Uyumadan önce bir fincan kahve için. Kahvede bulunan kafeinin etki etmesi yaklaşık 20 ila 45 dakikayı bulur. Böylece çok daha zinde bir biçimde uyanırsınız.2. Dik oturun

Araştırmalara göre dik oturmak kandaki oksijen seviyesini artırarak yorgun düşmemize engel oluyor. Dik oturmak aynı zamanda ruh halini düzeltiyor. Dik oturan kişiler kambur veya yatık vaziyette oturanlara göre daha keyifli bir ruh hali içinde oluyorlar.

Bunun yanı sıra otururken yapacağınız bazı egzersizler de kan dolaşımını arttırarak size enerji verebilir.

3. Tarçın koklayın

Tarçın koklamak beyin fonksiyonlarını hızlandırır, sinirleri yatıştırır ve hafızayı güçlendirir. Bu sayede daha hızlı düşünmemizi sağlar. Ayrıca limon ve portakal yağı da zihni canlandıran kokulardır.

4. Gün ışığı alın

Karanlık yerlerde yorgun ve uykulu hissetmemiz normaldir. Karanlıkta vücut daha az serotonin üretir. Düşük serotonin ise uykulu hissetmeye neden olur. Açık havada kısa bir yürüyüş yapmak ve günışığı alan bir odada bulunmak enerjinizi yükseltir ve sizi mutlu eder.

5. Bir bardak su için

Yorgunluk, baş dönmesi, değişken ruh halleri, baş ağrısı ve daha bir çok hafif rahatsızlığın başlıca nedeni susuz kalmaktır. Gün içinde susuz kalmamaya dikkat edin. Masanızda su şişenizi dolu bulundurun. Bol su içmek enerjimizi yüksek tutmanın en hızlı ve en sağlıklı yollarından biridir.6. Badem yiyin

Yediğinizde size hızla enerji verecek bir atıştırmalık arıyorsanız badem yiyebilirsiniz. Badem beynin iyi çalışmasını sağlayan B2 vitamini içerir. Badem ayrıca manganez, magnezyum, bakır gibi pek çok mineral barındırır. Bu besin maddeleri özellikle öğle yemeği sonrası yorgunluğuna iyi gelecek ve hafızanızı güçlendirecektir.

Bu basit sağlık ipuçları ile enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Tavsiyeleri birkaç gün art arda uygulamanıza rağmen enerji seviyeniz yükselmiyor ise doktora danışıp yorgunluğun asıl nedenini araştırmanız uygun olacaktır.Kaynakça:

(https://trendingposts.net/trending-health-news/health-tricks-to-energize-you-instantly-when-you-feel-exhausted/3/)

(https://www.wikihow.com/Power-Nap)

(https://www.sleepcycle.com/how-to-fall-asleep/how-to-power-nap-like-a-pro/)

(https://www.amusingplanet.com/2018/09/inemuri-japanese-art-of-sleeping-at-work.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.