Faydalar ve Zararlar Genel Sağlık

KIZILCIK ŞERBETİ İLE KANSERİ YENİN VE KALBİNİZİ KORUYUN! 7’DEN 70’E HERKES İÇMELİ!
Mayhoş tadıyla bilinen kızılcık meyvesini günlük diyetimizin bir parçası haline getirmenin zamanı geldi çünkü faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle çocuklara bu şerbeti içirerek zararlı gazlı içeceklerden uzak tutmanızda fayda var. Tadına bir kez alıştıklarında başka içecekleri canlarının çekmeyeceğine eminiz. Hazırsanız hep birlikte kızılcık meyvesinin sağlığa faydalarına bir göz atalım ve ardından günlük diyetimizde nasıl kullanabileceğimizi öğrenelim.

1- KANSERLİ HÜCRELERİN OLUŞUMUNU ENGELLER:

Kızılcık meyvesinin antosiyanin içeriğiyle ilgili yayınlanan bilimsel bir makalede kanseri önlemesiyle ilgili çok önemli verilere yer verilmiştir. İçeriğindeki yüksek antioksidan ve antosiyanin bileşikleri nedeniyle özellikle belli başlı bazı kanser türleri üzerinde çok etkili olduğu aktarılan makalede kızılcık meyvesinin kanser hücrelerinin %80 oranında büyümesini durdurduğu belirtilmiş. Etkili olduğu kanser türleri ise akciğer, meme, yumurtalık, kolon ve prostat kanserleri olarak belirlenmiş. Memorial hastanesinin sitesinde verilen bilgiye göre ise kızılcık mide kanseri riskini azaltıyor. Kızılcık meyvesi midenin iltihaplanmasını önleyerek mide kanseri gelişme riskini azaltıyor.2- KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜREREK KALP SAĞLIĞINI DESTEKLER:

Bazı çalışmalar kızılcıktaki polifenollerin iltihap karşıtı özelliği sayesinde trombosit birikmesini önleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp hastalıklarını azaltabileceğini göstermektedir. Kızılcık LDL yani kötü kolesterolü düşürüp HDL yani iyi kolesterolü artırarak kalp sağlığını destekler. Yapılan bir çalışmaya göre günde 1 bardak şekersiz kızılcık suyu içmenin HDL kolesterolünü %10 artırdığı saptanmıştır. Kızılcık meyvesi günlük olarak yenilmesi halinde plak oluşumunu engeller ve kalbe yeterli kadar oksijen götürülmesini sağlayarak kalp krizini büyük ölçüde önler.

3- İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNU ÖNLER:

Kızılcık suyunun en bilinen faydaları arasında idrar yolu enfeksiyonu sorununa karşı etkili olması yer alır. Antibakteriyel faydaları bulunan kızılcık, mesane ve idrar yolunun yüzeyine tutunarak enfeksiyon yaratan Escherichia coli bakterisini önlemede etkilidir.  İdrar yolunda bulunması gerektiğinden daha fazla bulunan mikroorganizmaları tutundukları yerden söküp alır ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. Ayrıca bulunduğu bölgede yeni bakterilerin birikmesini de önler. Kızılcık meyvesinin idrar yolu ile ilgili tüm bunları idrarı daha asidik hale getirerek yaptığı bilinmektedir.4- MİDEYİ SAĞLIKLI TUTAR:

Diyet lifi bakımından zengin olan kızılcık meyvesi, midenizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Düzenli tüketimi mide zarında meydana gelen bir tür iltihap olan gastriti bastırmaya yardımcı olur. Kızılcık suyu içmek, yiyecekleri parçalayarak ve sistemden sorunsuz ve fazla uğraşmadan daha kolay geçmesini sağlayarak sindirim sürecine yardımcı olur. Besin maddeleri açısından zengin olan kızılcık ürünlerinin tüketilmesi, bakterilerin büyümesini engelleyerek midedeki ülseri, gastriti ve iltihabı azaltmaktadır.

5- DİŞ ETİNİ KORUR VE ÇÜRÜMEYİ ÖNLER:

Yeteri kadar temizlenmeyen ağızda, dişlerde plak oluşumu ve çürüme gözlemlenir. Ağız bakterilerin çoğalmasına elverişli bir ortam olduğundan, temizliği çok önemlidir. Düzenli olarak tüketilen kızılcık suyu, ağız ve diş sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.  Kızılcıkta bulunan ve proantosiyanidin olarak adlandırılan bileşen, dişlere yapışan zararlı bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu bileşen asit üretilmesini engellediği gibi dişlerin etrafında plaklar oluşmasına da izin vermez. Tüm bu özellikleriyle dişlerin çürümesini de önler. Dişlerinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız kızılcık meyvesinin suyuyla ağzınızı çalkalayabilir veya ağız gargarası yapabilirsiniz.

6- SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI VE GRİBİ ÖNLER:

Yüksek vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ile kızılcık enfeksiyonlarla savaşta önemli bir destektir. Yüksek C vitamini ile soğuk algınlığı şikayetlerini azaltırken solunum yolunda enfeksiyon yapan mikroplarla savaşır. İçeriğindeki E vitamini ile enfeksiyon iyileşme hızını artırır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, kızılcık suyu çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık yaşanmasına neden olan haemophilus influenzayı azaltmaya yarar. Bunun yanında solunum yollarına zarar veren bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar.

7- UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR:

Beynimizde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar, bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir. Kızılcığın içerisinde bulunan doğal melatonin sayesinde psikiyatrik olmayan uykusuzluğa iyi geldiği biliniyor. Uykusuzluk için gece yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içebilirsiniz.KIZILCIK NASIL YENİLİR?

Kızılcık Eylül ve Ekim aylarında hasat edilir, bu sebeple satın alınabilecek en iyi mevsim sonbahardır. Kullanmadan önce 2 ay boyunca buzdolabında saklanabilir, sonrası bir kullanım için ise dondurulabilir. Koyu kırmızı renkte ve oldukça sert olması taze olduğunu gösterir. Kurutulmuş kızılcık tercih edilecekse besin etiketine göz atıp eklenmiş şeker ilavesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kızılcığın suyu da başka meyvelerle veya eklenmiş şekerlerle karışık olmamalıdır.

Taze olarak yılın birkaç ayı tüketebileceğiniz meyvenin kurusuna, reçeline, marmeladına, tarhanasına ve suyuna aktarlardan, büyük marketlerden, şifalı ot satan dükkânlardan, organik ürün satan mağazalardan ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz.

DOĞAL VE ŞEKER İLAVESİZ KIZILCIK SUYU TARİFİ:

Kızılcık kurusundan çay gibi yapılan bu tarifi dolapta 15 gün bekleterek ara ara içebilirsiniz.

İlk olarak bir litre suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine bir avuç kuru kızılcığı ekleyin ve bir taşım kaynatın. Ocaktan aldıktan sonra 15 dakika dinlendirin. Bu suyu uykusuzluk için gece yatmadan önce, zayıflatıcı özelliği için aç karnına sabahları içebilirsiniz. Diğer sorunlar için günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz.UYARILAR VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

Her besinde olduğu gibi kızılcığın da fazla tüketiminden kaçınmak gerekir. İçeriğindeki kalsiyum nedeniyle fazlası böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Özellikle böbreklerde kalsiyum oksalat türü taşlar varsa içmekten kaçınmalıdır. Ancak böbreğinizdeki taşlar struvit türündeyse kızılcık suyu bu taşların atılmasında faydalı olmaktadır. Kısacası böbreğinizdeki taşların türüne bağlı olarak yenmeli veya içilmelidir.  Bunun dışında kan sulandırıcı ilaç kullananların, düzenli aspirin içenlerin doktorlarına danışmaları gerekir. Ayrıca kızılcık bazı kişilerde kaşıntı, döküntü gibi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Bu nedenle alerjik bünyeye sahip kişilerin kızılcık tüketiminde dikkatli olmaları önerilir.KAYNAKÇA:

  1. https://www.mdpi.com/1420-3049/29/2/449

  2. https://www.hurriyet.com.tr/aile/kizilcik-kotu-kolesterolu-dusuruyor-420761

  3. https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/kizilcik-faydalari-nelerdir

  4. https://www.yeniakit.com.tr/haber/doganin-insana-sundugu-sifa-kaynagi-kizilcik-serbeti-tarifi-faydalari-bagisiklik-sistemini-guclendirir-1723003.html

  5. https://www.gunboyugazetesi.com.tr/kizilcigin-faydalari-neler-dis-curumelerini-onluyor-38028h.htm

  6. https://bagisiklik.com/wellness-onerileri/kizilcik-hakkinda-her-sey/

  7. https://www.star.com.tr/yazar/kizilcik-uykusuzlugun-en-iyi-ilaci-yazi-716484/

  8. https://www.asuman.net/kizilcik-suyu-bobrek-taslarini-onler-mi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir