Ev Reçeteleri Faydalar ve Zararlar

MUCİZE ÜÇLÜ Zerdeçal Karabiber Zeytinyağı
Zerdeçal pek çok sağlık sorununa şifa olan çok faydalı bir baharat. Yine de şunu unutmamak gerek; bazı gıdalar birlikte yendikleri zaman faydaları üç veya beş katına çıkmaktadır. İşte bu yüzden zerdeçal ile birlikte önereceğimiz diğer gıdalardan oluşan bu karışım uzun ve sağlıklı yaşamın çok kolay bir reçetesi. Karışımımızın içinde karabiber ve zeytinyağı var. Zerdeçalın bağırsaklarda emilim problemi var ama bu durumu halletmek çok kolay. Zerdeçalı karabiberle birlikte yediğinizde zerdeçalda bulunan kurkumoidlerin emilim oranı neredeyse yüz katına ulaşıyor. Bu karışıma bir çay kaşığı kadar zeytinyağı da eklerseniz emilen zerdeçal miktarı ikiye katlanıyor. Böylece neredeyse ilaç gibi çalışan muhteşem bir karışım elde etmiş oluyoruz. Bu mucize karışımın nelere iyi geldiğine geçmeden önce nasıl hazırladığına ve uygun miktarına hep birlikte göz atalım.ZERDEÇAL-KARABİBER-ZEYTİNYAĞI KÜRÜNÜN HAZIRLANIŞI:

Bu karışımı bir bardak ılık suya veya süte ekleyebilirsiniz. İsterseniz yoğurda katarak da yiyebilirsiniz.  Bu karışımı tavada ısıttığınızda ve yoğurda öyle eklediğinizde ise maksimum fayda sağlayabilirsiniz.  Salatalara ve hatta çorbalara katarak da kürü yapmak isteyebilirsiniz. Çorbaya veya pişen yemeğe ilave edecekseniz yemek pişmeye yakınken eklemeniz tavsiye ediliyor. Aksi takdirde etkisini göstermeyebilir.

Karışımımız için önerilen miktarlar: 2 çay kaşığı zerdeçal, çay kaşığının yarısı kadar karabiber ve 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı

İdeal günlük toz zerdeçal dozu 1 – 2 gramdır, bu da yaklaşık 1 – 2 silme çay kaşığı kadardır. Zerdeçalın tadından hoşlanmayanlar için eczanelerde zerdeçal toz kapsülleri bulunabilir.

Bu karışımı istediğiniz kadar, isterseniz hiç ara vermeden kullanabilirsiniz. Böylece şimdi sayacağımız sağlık sorunlarından da sürekli olarak korunmuş olursunuz.

ZERDEÇAL-KARABİBER-ZEYTİNYAĞININ VÜCUDA FAYDALARI:

1. İLTİHAP ÖNLEYİCİDİR: Vücudunuzda kronik iltihaplanma ve bunlardan kaynaklanan ağrılar yaşıyorsanız bu durumun ilacı bu önerdiğimiz kürdür. Kronik iltihaplanma yaşlanmayı hızlandıran bir süreçtir. İltihaplanma engellendiğinde dokular doğal olarak iyileşir ve kaybettikleri fonksiyonları geri kazanırlar, bu da yaşlanma sürecini yavaşlatmanın en iyi yoludur. Zerdeçal içinde bulunan kurkumin maddesiyle güçlü bir iltihap gidericidir. Bunun yanı sıra, romatizma ağrılarını da hafiflettiği kullanan hastalar tarafından bildirilmektedir.2. BUNAMA VE ALZHEIMER HASTALIĞINI ÖNLER: Kan beyin bariyeri dediğimiz bir duvar beyni korur ve çok az bir maddenin beyne geçişine izin verir. Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin ise kan beyin bariyerini geçerek beyin dokusuna girebiliyor ve birçok işleve yardımcı oluyor. Zerdeçal BDNF denilen nörotrofik sinir hücrelerinin seviyelerini yükseltir ve yaşlanmaya bağlı beyin fonksiyonlarında bozulmayı azaltarak hafızayı güçlendirir. Beyinde biriken amiloid plaklara karşı savaş açar ve beyin fonksiyonlarını geliştirir.

3. KANSERLE SAVAŞIR: Zerdeçalın, kansere dönüşen hücrelerin çoğalmasına karşı etkili olduğunu gösteren çalışmalar var.Tümörlü bölgeleri besleyen yeni damar oluşumunu engelleyerek kanserin yayılmasını önler. Zerdeçal kanser tedavisinde hem kemoterapi hem de radyasyon tedavisine destektir ve her iki tedavinin de etkinliğini arttırır.  William LaValley’in yaptığı araştırmalara göre kurkumin sağlıklı hücreleri etkilemiyor ve sadece kanser hücrelerini hedef alıyor. Doktorun bulgularına göre kurkumin öncelikle vücuttaki enflamasyonu azaltıyor. Ayrıca tümörlere neden olduğu düşünülen bir proteinin sentezini önlerken, vücuttaki bozulmuş, kanserli hücreleri yok ederek çoğalmalarını durduruyor. En önemlisi de var olan tümörlerin kansere dönüşmelerini engelliyor.4. KALP VE DAMAR SAĞLIĞININ KURTARICISIDIR: Zerdeçalın LDL, ya da kötü kolesterolü düşürdüğü, kan pıhtılaşması ve damar tıkanıklığını önlediği tespit edilmiş. Zerdeçalın ana maddesi olan kurkumin kan damarlarındaki plakları temizler ve kan pıhtısı oluşumunun önüne geçer. 2011 yılında Japonya Niigata Üniversitesi Eczacılık ve Uygulamalı Hayat Bilimleri fakültesinde yapılan bir araştırmada 3 hafta boyunca zerdeçal tüketen erkek farelerin kalp sağlıklarının iyileştiği ispatlandı. Damarlarda oluşan plakları yok etmede çok etkili olan kurkumin aniden oluşabilecek kalp krizlerinin de bir numaralı önleyicisi olarak öne çıkıyor.

5. METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR VE KİLO VERMEDE KOLAYLIK SAĞLAR: Kürümüzde bulunan karabiberdeki etkin madde olan piperin zerdeçalda bulunan kürkümin maddesinin emilimini %2000’e kadar arttırıyor. Bu durum ise metabolizmanın hızlanmasına neden oluyor. Karabiber ayrıca B ve C vitamini gibi değerli vitaminlerin emilimini de kolaylaştırıyor. Zerdeçalın karabiberle birlikte kullanımı yağların yakılmasını hızlandırıyor. Kilo vermek isteyenlerin kahvaltıdan yarım saat önce bu karışımı içmeleri tavsiye ediliyor.

6. KARACİĞER DOSTUDUR: Zerdeçalın etkin maddesi kurkumin safra kesesinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca karaciğeri toksinlerin zararlı etkilerinden korur ve karaciğer hücrelerinin etkin şekilde yenilenmesini sağlar. Karaciğeri güçlendirmesinin yanı sıra karaciğerin yağlanmasının tedavisinde de kullanılmaktadır.

7. DEPRESYON BELİRTİLERİNİ AZALTIR: Yapılan bazı araştırmalar kurkuminin beyindeki serotonin ve dopamin seviyelerini arttırdığını gösteriyor. Öyle ki bazı çok popüler depresyon ilaçları kadar etkili olabildiğini gösteren çalışmalar da mevcut. Zerdeçaldaki kurkumin maddesi stresi azaltıyor ve bağışıklık sistemini desteklerken merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerde bulunuyor.

8. TİP2 DİYABET TEDAVİSİNDE ETKİLİ OLUYOR: Zerdeçal insülin direnci ve hiperglisemi, gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu bir etki gösteriyor. Düzenli tüketildiğinde diyabete yakalanma riskini ise düşürüyor. Özellikle ani yükselen şeker atakları geçiriyorsanız diyabet ilaçlarıyla beraber bu kürü de deneyebilirsiniz. Yalnız ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.9. CİLDİ GÜZELLEŞTİRME VE GENÇLEŞTİRME ETKİSİ VARDIR: Anti bakteriyel etkisi nedeniyle akne ve cilt yaralarının tedavisinde zerdeçal kullanılmaktadır. Kurkumin güçlü bir antioksidan olduğu için vücudun asit alkali dengesini sağlıyor. Uzun vadede bu durum sağlıklı bir beden ve her daim genç bir cilt anlamına geliyor. Zerdeçal direkt maske olarak sürüldüğünde cilde parlaklık ve canlılık katıyor. Bu yüzden zerdeçal yoğurt ve balı karıştırarak direkt cilde uygulamak da çok faydalı.

Bu faydalarının altını çizdikten sonra zerdeçalla ilgili şu uyarılara da hep beraber göz atalım:

Safra taşları veya safra kanalı tıkanıklığınız varsa, zerdeçal tüketiminde kontrollü olmalısınız. Çok fazla zerdeçal tüketmek böbrek taşı riskini de arttırır. Çünkü zerdeçalda bulunan oksalatlar kalsiyumla etkileşime girerler ve çözünemeyen kalsiyum oksalatı oluştururlar. Zerdeçal, hamilelikte düşük yapma riskini arttırıcı özelliği olduğu için tavsiye edilmiyor. Bazı kişilerde midede asit arttırıcı etkiler gösterebiliyor. Son olarak dikkat etmemiz gereken bir nokta da kandaki pıhtılaşmaya etkisi. Kan sulandırıcı ya da inceltici ilaç kullanıyorsanız, zerdeçalı tüketmeden önce sağlık uzmanınıza danışın. Bu sebeple eğer ameliyat olmanız gerekiyorsa iki hafta önce zerdeçal tüketimini durdurmalısınız.Kaynakça: 1. https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/prof-dr-derya-uluduz/zerdecal-gercegi-beyin-sagligimiz-icin-olmazsa-olmaz

  1. https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/bu-kombinasyonlarda-hayat-var-40553241

  2. https://www.mavikadin.com/zerdecal-karabiber-kuru-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir

  3. https://www.internethaber.com/zerdecalin-icine-karabiber-katin-bakin-neler-olacak-foto-galerisi-1768823.htm

  4. https://hayatbilgileri.com/beslenme/zerdecal-kullanirken-karabiber-ekleyin/

6- http://www.haber7.com/saglik/haber/2898486-zerdecalin-faydalari-kullanimi-her-derde-deva-zerdecal-nasil-tuketilir/?detay=2

  1. https://www.posta.com.tr/yazarlar/dyt-serap-akyol/zerdecal-tuketmek-icin-12-sebep-2073182

8- https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/cilt-parlatan-zerdecal-maskesi-35125502

9- https://www.milliyet.com.tr/cadde/dilara-kocak/zerdecal-kullanirken-aklinizda-bulunsun-2599070

10- https://www.aysetolga.com/zerdecalin-12-ciddi-yan-etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.