Ev Reçeteleri

Zerdeçal ile depresyondan kurtulunİlaçlarla kıyaslandığında doğal bitkisel kürlerin çoğu zaman daha sağlıklı çözümler sunduğu artık bilinen bir gerçek. Çeşitli gıdalar, bitkiler, baharatlar ile ilaçların yan etkilerine maruz kalmadan sağlık kazanabilirsiniz.

Şifalı yönü en kuvvetli bitkilerden biri de zerdeçal. Zerdeçal antioksidanlarla doludur ve çok güçlü iltihap giderici özelliğe sahiptir. Kalp hastalıkları, diyabet, kolesterol ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen zerdeçalın depresyona da iyi geldiği bilimsel bir araştırmayla kanıtlanmıştır. Bu araştırmaya göre zerdeçal depresyonu, piyasadaki en bilinen anti-depresanlardan daha etkili biçimde tedavi ediyor. Zerdeçal ile marka adı Prozac olarak bilinen fluoxetine maddesinin etkilerini karşılaştıran Hintli bilim adamları çarpıcı sonuçlara ulaşmış.

Bu sonuçlara göre zerdeçal, antidepresanlarla aynı seviyede etkili. Ayrıca anti depresan kullanımında ortaya çıkabilecek nefes darlığı, mide kanaması ve intihara meyillilik gibi yan etkilerin hiçbiri zerdeçalda bulunmuyor.

Zerdeçalı takviye tabletleri alarak kullanabileceğiniz gibi yiyecek, içeceklerinize de katabilirsiniz.İşte size zerdeçal kullanma yöntemleri:

1. 2 bardak suda, 1 yemek kaşığı toz zerdeçal, 2 yemek kaşığı bal ve 1 limonun suyunu karıştırarak zerdeçallı limonata yapın.

2. Balık, mercimek, pilav ve sebze sotelerine serpin.

3. Karabiberle birlikte sahanda yumurtanıza serpin. Karabiber zerdeçalın içindeki kürkümin maddesinin emilimini arttırmaktadır.

4. Bir çay kaşığı zerdeçalı bir çay kaşığı bal ile karıştırıp yutun. Bu tarif ayrıca boğaz ağrısına iyi gelecektir.

5. Zerdeçalı çay olarak tüketin. 1 çay kaşığı zerdeçal ile dört kupa çay yapabilirsiniz. Kaynar suya attığınız zerdeçalın 10 dakika demlenmesini bekleyin. İsterseniz içine zencefil ve bal da ekleyebilirsiniz.

6. Zerdeçal ile et, balık ve tavukları marine edin. Zerdeçal tek başına veya özellikle karabiber içeren başka marine yöntemleriyle birleştirerek kullanılabilir.

7. Yaptığınız her çorbada zerdeçal kullanabilirsiniz. Sebze veya tavuk çorbalarının lezzeti zerdeçalla çok daha güzel ve şifalı olacaktır.Kaynakça:

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmhttps://www.youtube.com/watch?v=qyxfI_t3pEE&t=2sed/23832433)
(http://naturalsociety.com/turmeric-more-effective-prozac-treating-depression/)
(https://draxe.com/turmeric-benefits/)
(http://blogs.naturalnews.com/turmeric-lemonade-treats-depression-better-prozac-prepare/)
(http://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/curcumin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.