Ev Reçeteleri

Soğan kabuğundan faydalanmanın altı yoluNahoş kokusuna rağmen soğanın sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Düzenli soğan yemek sizi hastalıklara karşı korur. Soğan antibiyotik, antimikrobiyel ve antiseptiktir. Besin değeri ve sağlıklı özellikleriyle öne çıkan soğanın kabukları da çok değerli ve soğanın kendisi kadar çok antioksidan içeriyor.

Çöpe attığımız kabuklar tansiyonu kontrol altına alan ve damar tıkanıklığını önleyen kuersetin maddesi içeriyor.

Soğan kabuğunu şunlara iyi gelir:

  • LDL kolesterolün düşmesine yardım eder.

  • Tansiyonu dengeler.

  • Depresyon tedavisinde yardımcıdır.

  • Allerjilerden kurtulmaya yardım eder.

  • Kas gelişimi destekler.

  • İltihap giderici özelliğe sahiptir.

Soğan kabuğu yenilebilir bir şey olmadığından onu nasıl kullacağım diye soruyor olabilirsiniz.

Halbuki soğan kabuğunu kullanmanın pek çok farklı yöntemi var. İsterseniz bunlara hep birlikte göz atalım.

1. Soğan kabuğundaki besin maddelerini almanın en kolay yolu onları çorbaya veya soslara katıp kısık ateşte pişirmek. Yemeğiniz piştikten sonra kabukları atabilirsiniz. Pişme sırasında besin maddelerinin hepsi yemeğe geçecektir.

2. Kabukları çay topu süzgecine koyup çay olarak demleyebilirsiniz. Kabuktaki besin maddelerinden faydalanmak için sıcak suda 5 dakika demlemeniz yeterli.

3. Soğan kabuğu bacak kramplarını geçirmek için kullanılabilir. Soğan kabuklarını 15-20 dakika kaynatın. Temiz bir tülbentle veya süzgeçle suyu süzün. Bu çayı gece yatmadan önce için. Bir hafta boyunca bu çayı için.

Bacaklarınızdaki krampların geçtiğini göreceksiniz.4. Soğan kabuğu saç boyası olarak kullanılabilir. Böylece kendiniz evde diğer saç boyalarından çok ucuza gelecek bir saç boyası üretebilirsiniz.

Bu boya en iyi sarı saçlarda işe yarar. 30-50 gram kadar soğan kabuğunu bir bardak suyla yarım saat kaynatın. Yarım saat sonra su kıvam kazanacaktır. Fazla suyunu süzün ve kalanı saça uygulayın. Bir saat sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Soğan kabuğunda güçlü bir antioksidan olan kuersetin maddesi bulunur. Bu madde saça çok kibar altın kahverengi bir görünüm verecektir.

5. Soğan kabuğu saçları güçlendirir. Soğanda buluna sülfür saçınıza iyi gelecektir. Sülfür kolajen üretimini arttırır. Soğan kabuklarını suda kaynatıp bu suyla saçlarınızı durularsanız saçlarınız çok daha sağlıklı ve parlak olacaktır.

6. Soğan doğrarken kabuğunu kesip atmak yerine resimde görüldüğü gibi geriye katlayın. Bu şekilde soğanı kabuğundan tutarak doğradığınızda parmaklarınızı bıçaktan uzak tutmuş olursunuz.Kaynakça:

(http://www.stylecraze.com/trending/benefits-of-onion-skin/)
(https://www.marveloils.com/natural-dyes-for-grey-hair/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.