Faydalar ve Zararlar

Ay çekirdeğinin faydalarıAy çekirdeği hem lezzetli hem de çok sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bedeninizin ihtiyacı olan pek çok vitamin ve minerali ay çekirdeği ile alabilirsiniz. Üstelik kendine has tadıyla ayçekirdeği doygunluk endeksi yüksek gıdaların başında gelir. Ay çekirdeği temel yağ asitleri, vitaminler ve mineralleri içerdiği için çok besleyicidir. Erişimi kolay ve nispeten ucuz bu atıştırmalığı tek başına yiyebilir ve salatalara serpebilirsiniz.

İsterseniz ülkemizde çokça tüketilen bu popüler atıştırmalığın faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Kalp hastalıklarına karşı korur

Araştırmalara göre vücuttaki iltihaplanmalar kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve hatta Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Ayçekirdeğinde bolca bulunan antioksidan E vitamini size bu konuda doğal bir koruma sağlayacaktır. 1/3 su bardağı ay çekirdeğinde günlük tavsiye edilen E vitamini ihtiyacınızın tamamı bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan E vitaminini düzenli alarak vücudunuzu doğal olarak iltihaplanmaya karşı korumuş olursunuz.

2. Kolesterolü düşürür

Ayçekirdeği kolesterolü düşüren bileşenlerden olan fitosteroller içerir. Fitosteroller ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve bazı kanser risklerine karşı koruma sağlar.

Ayçekirdeği tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içermesiyle kötü kolesterolü düşürür. Buna ek olarak ayçekirdeğindeki lifler de kolesterolün düşmesine katkıda bulunur.

3. Kanseri önler

Ayçekirdeğinde antioksidan özelliği taşıyan ek çok mineral vardır. E vitamini, selenyum ve bakır antioksidandır ve vücuttaki hücresel hasarlara engel olurlar. Serbest radikallerin dokulara verdiği hücresel hasar antioksidan içeren besinleri yediğinizde azalır. Bu hasara karşı koruma sağlamak kansere karşı doğal bir koruma vazifesi görmektedir. Ayrıca ayçekirdeğindeki fitosteroller ve lignan bileşenleri de kansere karşı koruma sağlamaktadır. Özellikle lignan bileşeni kolon, prostat ve göğüs kanserine karşı vücudu korumaktadır.

4. Kemik sağlığına iyi gelir

Kemiklerinizin sağlıklı olması için kalsiyumdan sonra en çok ihtiyaç duyulan mineral magnezyumdur. Ay çekirdeği kemik sağlığı için gerekli bu minerali içermektedir. Bedendeki magnezyumun büyük çoğunluğu kemiklerde bulunur. Kalanı ise ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere kemiklerin yüzeyinde bulunmaktadır.

Ayçekirdeği ayrıca bakır içerir. Bakır kemik ve eklemlerin güçlü ve esnek olmasını sağlayan enzimlerin üretilmesini sağlar.

Bunun yanı sıra ayçekirdeğinde bulunan E vitamini iltihap giderici özelliğiyle artrit belirtilerini azaltır.5. Sinirlere iyi gelir

Ayçekirdeğindeki magnezyum sinirleri yatıştırır, stresi azaltır ve migrene iyi gelir. Magnezyum kalsiyumu dengeler. Kalsiyumun sinir hücrelerine akmasını ve harekete geçirmesini önler. Böylece sinirler rahatlar. Magnezyum eksikliği sinir hücrelerinin aşırı çalışmasına, çok fazla mesaj göndermesine ve kasılmalara sebep olur.

6. Cilde iyi gelir

Düzenli ay çekirdeği yemek cildinize ışıltı katacaktır. Ay çekirdeği zararlı UV ışınlarının etkilerine karşı cildi korur ve genç kalmasını sağlar. Ayçekirdeğinde bulunan bakır cilde rengini veren melanin maddesinin üretilmesine yardımcı olur.

Ayrıca ay çekirdeğinde bulunan besin maddeleri yara izleri, kırışıklıklar ve ince çizgilerin oluşumunu engeller. İçerdiği temel yağ asitleriyle ay çekirdeği kolajen üretimine katkıda bulunarak cildin yumuşak ve pürüzsüz kalmasına destek olur.Kaynakça:

(https://draxe.com/sunflower-seeds/)
(http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-sunflower-seeds-for-skin-hair-and-health/#gref)
(https://www.healthbeckon.com/benefits-of-sunflower-seeds/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.