Genel Sağlık

Bacak kramplarından kurtulma yöntemleriBacaklarda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri de kramplardır. Geceleri ansızın gelen ve huzurumuzu kaçıran krampları hemen hepimiz yaşamışızdır. Gece krampları oldukça sık görülür ve uyku kalitenizi bozabilir.

Eğer yakın zamanda kaslarınıza zarar vermiş bir aktivite yapmadığınızı varsayarsak krampların başlıca nedenleri şunlardır:

1) Fiziksel yorgunluk

2) Bacakta kan dolaşımı bozukluğu

3) Susuz kalmak

4) Magnezyum veya potasyum eksikliği

5) Alkol kullanımı

6) Hipotiroid

7) Diyabet

Ayrıca kasları zorlayan sporlar da kas kramplarına neden olabilir.  Koşu, bacaklara ağırlık bindiren ağırlık çalışmalar, futbol ve basketbol gibi çok koşmayı gerektiren sporlar kas kramplarını tetikleyebilir.

İsterseniz bacak kramplarını giderme yöntemlerine hep birlikte göz atalım.

1) Germe hareketleri

Kramp girmiş kasınızı rahatlatmaya çalışın. Eğer bir hareket sonucu kramp girdiyse kası hafif kasılı tutarken masaj yapın. Eğer gece yatarken kramp girdiyse ayağa kalkın. Kramp girmiş bacağın üzerine ağırlık verin. Topuğu yere sıkıca basarak kası hafifçe gerin.2) Sıcak kompres

Germe hareketi sonrasında bölgeye sıcak bir havlu veya sıcak su torbası koyabilirsiniz. Eğer uygunsanız sıcak bir duş alabilir ve sıcak suyu kramplı bölgeye tutarak rahatlayabilirsiniz.

3) Susuz kalmayın

Gelecekte başka krampların oluşmasını önlemenin en iyi yolu bedeni susuz bırakmamaktır. Özellikle yoğun spor yapmadan önce bol miktarda su içmek krampların oluşmasını önlemede faydalı olacaktır.

4) Magnezyum takviyesi alın

Magnezyum kas ve sinirlerin sağlıklı kalması açısından büyük önem taşır. Bu nedenle magnezyum eksikliği kas kramplarını tetikleyebilir. Doktorunuza danışarak magnezyum takviyesi alabilirsiniz. Özellikle hamilelikte görülen krampların magnezyum takviyesiyle giderdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Ayrıca B vitamini eksikliğinin de kramplara neden olduğu bilinmektedir.

5) Hareket edin

Uzun süreler boyu oturmak da bacak kramplarının nedenlerinden biridir. Eğer masa başı bir iş yapıyorsanız veya öğrenciyseniz kendinize 45 dakikada bir kalkıp kısa bir yürüyüş yapmayı hatırlatabilirsiniz. Ayrıca hafif germe hareketleri de kaslarınızı rahatlatacaktır.

6) Oturuşunuzu düzeltin

Doğru şekilde oturmadığınızda kan dolaşımınız bozulur ve kramplara açık hale gelirsiniz. Eğer belli bir pozisyonda otururken kramp girdiğini fark ettiyseniz oturuşunuzu düzeltmeyi hatırlayın.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/health/pain-relief/how-to-stop-leg-muscle-cramps#exercise)

(https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/diagnosis-treatment/drc-20350825)

(https://www.webmd.com/pain-management/muscle-spasms-cramps-charley-horse#1)

(https://www.nps.org.au/news/magnesium-a-treatment-for-leg-cramps)

(https://www.emedicinehealth.com/muscle_cramps/article_em.htm#what_are_home_remedies_for_muscle_cramps)

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22909270)

(https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14170-leg-cramps-at-night)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.