Faydalar ve Zararlar Genel Sağlık

BU GIDALARDAN UZAK DURUN! Her Gün Yediğimiz Zararlı Gıdalar Nelerdir?Endüstriyel tarımın henüz oluşmadığı, işlenmiş gıdaların hayatımıza girmediği günlerde insanlar daha besleyici gıdalar yiyorlardı. Mevsiminde toplanan meyve sebzeler, soğuk kış günleri için depolanan ev yapımı gıdalar hayatımızın birer parçasıydı. Doğada beslenen mutlu hayvanlardan gelen gıdalar bizi tam anlamıyla besliyordu. Bu durum endüstriyel tarımın gelişmesiyle birlikte değişim geçirdi.

Gitgide artan dünya nüfusuna hızla ve bol miktarda gıda temin etmek isteyen endüstriyel tarım ister istemez yiyecek kalitesinden ödün vermek zorunda kaldı. Gerçek gıdalar “gıda ürünlerine” dönüştü. Katkı maddeleri, hormonlar, tarım ilaçları ve hayvanlara verilen antibiyotiklerle dolu bu ürünlerin günümüzde obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı artık bilinmektedir.

İsterseniz sağlığa zarar veren ve belki de her gün tükettiğimiz bu gıdalara hep birlikte göz atalım.

1. Meyve suları

Süpermarketlerdeki meyve suları hiç de masum değil. İçinde gerçek meyvenin çok azını taşıyan bu ürünler su, yapay tatlandırıcı ve şekerden oluşuyor. Gerçeğine yakın ürünlerde daha fazla C vitamini bulunsa da içerdikleri şeker miktarı yönünden hala tehlikeliler. Çoğu meyve suyunda gazlı içeceklerle neredeyse aynı miktarda şeker bulunuyor.

2. Margarin

Margarin tereyağı gibi kokması ve tat vermesi için bir çok işlenmiş geçmiş bir üründür. İçerdiği trans yağlar bedenin kolesterol seviyesini arttırır ve damar çeperlerine zarar verir. Yediğimiz doğal olmayan gıdalar vücudumuzda toksin birikmesine neden olur. Bu da karaciğere ek yük bindirir. Eğer katı yağ kullanmanız gerekiyorsa gerçek tereyağı en doğru tercihtir.

3. Patates cipsi

Normalde patates son derece besleyici bir gıdadır. Yalnız patates, bir torba cips haline gelene kadar bir çok işlemden geçer ve bunların hiçbiri bedene faydalı değildir. Bu gıdaların kalorisi çok yüksektir ve kısa zamanda büyük miktarlarda tüketilebilir.

Patates cipslerindeki tuz oranı  bir hayli yüksektir. Tuzla kapanan cipsler yüksek sodyum içerir. Bu da gelecekte tansiyon, kolesterol ve kalp hastalıklarına neden olabilir.4. İşlenmiş etler

Marketlerde satılan salam, sosis, sucuk ve diğer işlenmiş etler de sağlığı tehdit edebilir. İşlenmiş etler yüksek miktarda nitrat ve sodyum içerir. Amerikan Kanser Araştırma Vakfı nitrat içeren gıdaları tüketmenin kolon kanseri riskini arttırdığını açıklamıştır. Nitrat sindirildiğinde nitrit’e ve ondan da nitrosamin denen çok güçlü bir kanserojene dönüşmektedir.

5. Beyaz ekmek

Beyaz ekmek geçirdiği işlemler sonunda besin değerini kaybederken zararlı kimyasallarla dolmaktadır. Unun elde edilmesi sırasında buğdayın daha besleyici dış kısmı elenir ve içteki basit karbonhidratlı bölüm un haline getirilir. Bu nedenle beyaz ekmek yendiğinde aynı şeker gibi davranır. Hızlı bir şekilde sindirilen beyaz ekmek kan şekerini hızla yükseltir.

Ayrıca gluten içeren beyaz ekmek başta çölyak hastaları olmak üzere gluten hassasiyeti olan herkes için kötü bir gıda tercihidir.

6. Şekerli içecekler

Günümüz gıdalarında bulunan en zararlı katkı maddesi kesinlikle şeker. Şeker, içeceklerle birlikte içildiğinde beyin bu kalorileri gıda olarak algılamaz. Doygunluk yaratmayan şekerli içecekler daha fazla yemek ihtiyacına ve obeziteye neden olur.

Ayrıca şeker büyük miktarlarda alındığında bedenin insülin direncini bozar, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve alkol dışı yağlı karaciğer hastalığına sebep olur.

Tüm bu söylediğimiz gıdalar arasında ilk terk edilmesi gerekenin şekerli içecekler olduğunu söyleyebiliriz. Onun yerine su, maden suyu veya şekersiz çay içebilirsiniz. Limon sıkılmış bir bardak su hem sağlıklı hem de lezzetli bir alternatiftir.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/nutrition/20-foods-to-avoid-like-the-plague#section3)

(https://www.thenational.ae/lifestyle/wellbeing/top-10-harmful-foods-1.388055)

(https://www.motherearthnews.com/natural-health/terrible-truth-about-white-bread-zbcz1403)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir