Genel Sağlık

Böbrek sağlığını korumanın sekiz yoluBöbrekler kandaki atık maddeleri süzen, beden sıvılarını ve tansiyonu dengeleyen organımızdır. Hayati öneme sahip görevler üstlenen ve sürekli toksik maddelerle karşı karşıya olan bu organımız çeşitli risklere açık durumdadır.

Örneğin akut böbrek yetmezliği gibi hastalıklar böbreklerin işlevini kaybetmesine neden olabilir.

Böbrek hastalıkları hayat kalitemizi ciddi ölçüde düşürür. Neyseki böbrek hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için uygulayabileceğimiz bazı yöntemler mevcut.

İsterseniz bu yöntemlere hep birlikte göz atalım.

1. Hareketli bir yaşam tarzı sürün

Hareketli olmak tansiyonu düşüreceği için Kronik böbrek hastalığı riskini azaltacaktır. Burada dengeli ve makul ölçüde yapılan spor önem kazanmaktadır. Eğer spora yeni başlıyorsanız kendinizi aşırı zorlamadan egzersiz yapmanızı öneririz. Fazlası böbreklere yük bindirebilir.

2. Kan şekerinizi düzenli kontrol edin

Diyabet hastalarının yaklaşık yarısında böbrek hasarı görülmektedir. Bu nedenle diyabetliler böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek için düzenli aralıklarla test yaptırmalıdırlar.

Diyabetten kaynaklanan böbrek hasarı erken teşhis edildiğinde azaltılabilir veya tamamen engellenebilir. Bu nedenle kan şekeri seviyenizi güncel olarak bilmek faydalıdır.

3. Tansiyonunuzu kontrol altında tutun.

Yüksek tansiyonun felç veya kalp krizine neden olduğunu çoğu kişi bilir. Tansiyon bunların yanı sıra böbrek hasarının da başlıca nedenlerinden biridir.

Normal tansiyon seviyesi 12/8’dir. Bu seviye ile 13.9/8.9 arasındaysanız prehipertansif kategorisine girersiniz. Bu durumda hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız ve rejiminizi değiştirmeniz gerekir. Tansiyonunuz 14/9 ve üstüyse doktora danışmalı ve düzenli tansiyon ölçümü yaptırmalısınız. Yüksek tansiyon, özellikle diyabet, yüksek kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklarla biraraya geldiğinde böbrek hasarına yol açabilir.4. Sağlıklı yiyin ve kilonuza dikkat edin

Sağlıklı bir diyet, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik böbrek hastalığına neden olan rahatsızlıkları önleyecektir.
Tuz tüketiminizi azaltın. Tavsiye edilen günlük sodyum miktarı 5 ila 6 gramdır. Bu miktar yaklaşık bir çay kaşığına denk gelir. Yemeklerinize mümkün olduğunca az tuz dökün. İşlenmiş gıdaları ve restoran yemeklerini az tüketmeye çalışın. Eğer yemeğinizi kendiniz hazırlarsanız tuz tüketimini kontrol etmeniz kolaylaşacaktır.

5. Bol su için

Klinik araştırmalar sağlıklı bir yaşam için günde ne kadar su tüketmemiz gerektiği konusunda tam bir karara varmış değil. Ama genel kanı günde yaklaşık 1.5 ila 2 litre su içilmesi gerektiği yönünde.

Bol su içmek bedendeki sodyum, üre ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece kronik böbrek hastalığına yakalanma riski büyük oranda azalır. Günde yaklaşık 2 litre su içmek böbrek sağlığını korumaktadır. Yalnız araştırmalara göre normal miktardan fazlasını içmenin de bazı yan etkileri bulunmuştur.

Tüketilmesi gereken su miktarı cinsiyet, egzersiz, sağlık durumu, hamilelik ve emzirme gibi koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca böbrek taşı düşürmüş kişilere yeni taş oluşmaması için 2 ila 3 litre su içmeleri tavsiye edilir.

6. Sigaradan uzak durun

Sigara içmek böbreklere giden kan akışını yavaşlatır. Daha az kanla beslenen böbrekler düzgün çalışamaz. Sigara içmek ayrıca böbrek kanseri riskini %50 oranında arttırmaktadır.

7. Reçetesiz ilaç kullanımını alışkanlık haline getirmeyin

İbuprofen gibi steroid olmayan iltihap söktürücü ilaçlar düzenli kullanıldığında böbrek hasarına neden olabilir.
Eğer böbrekleriniz sağlıklıysa ve bu ilaçları sadece acil durumlarda kullanıyorsanız risk altında olma ihtimaliniz çok düşüktür. Yalnız artrit veya sırt ağrısı gibi kronik ağrı şikayetiniz varsa doktorunuza danışarak böbreklerinizi riske atmayan bir yöntem bulabilirsiniz.

8. Riskli gruptaysanız böbreklerinizi kontrol ettirin

Eğer,

  • Diyabet rahatsızlığınız varsa

  • Hipertansiyonunuz varsa

  • Obezite sorununuz varsa

  • Ebeveyn veya aile fertlerinden birinde böbrek rahatsızlığı varsa

Riskli gruptasınız demektir. Bu risk faktörlerinden birine veya birkaçına sahipseniz böbreklerinizi kontrol ettirmeniz önerilir.Kaynakça:

(http://www.worldkidneyday.org/faqs/take-care-of-your-kidneys/8-golden-rules/)
(https://health.clevelandclinic.org/2015/04/7-secrets-to-keeping-your-kidneys-healthy/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.