Faydalar ve Zararlar

BURUN KILLARINI SAKIN KOPARMAYIN! Ölümcül TEHLİKESİ Var!!
Hayat boyu hiç kesmezsek tek bir kökten tam 2 metre uzunluğunda bir burun kılı çıkacağını biliyor muydunuz? Burun kılları biz yaş aldıkça uzar, kalınlaşır ve daha da fark edilir hale gelir.

Ne kadar çirkin görünürse görünsün burun kılları sağlıklı kalmamızda önemli bir rol oynuyor. Bu videoda onları neden koparmamamız gerektiğini açıklıyoruz.1. Enfeksiyon

Burun kılı vücudun savunma mekanizmasında önemli bir yere sahiptir. Kıllar toz, alerjen madde ve diğer küçük partiküllerin ciğerlere gitmesini önler. Burun kıllarını koparmak veya çok fazla kısaltmak ciğerleri bu maddelere açık hale getirir ve enfeksiyonlara davetiye çıkarır.

İki kaşın arasında burnun başladığı yerden iki dudağın kenarları arasında kalan üçgen tehlike üçgeni olarak bilinmektedir. Bu bölgede oluşan enfeksiyonların potansiyel olarak ölümcül tehlikesi bulunmaktadır. Çünkü buruna kan taşıyan damarlar beyine giden damarlarla birleşir. Bu nedenle burun enfeksiyonu olarak başlayan bir rahatsızlık beyin apsesi veya bakteriyel menenjite dönüşme riski taşır.

Burun kıllarını koparmanın yanı sıra burun karıştırmak, fazlaca sümkürmek ve buruna takılan hızmalar da enfeksiyona neden olabilir.2. Kıl dönmesi

Kıl dönmesi kılların koparılması sonucu görülen bir durumdur. Koparılan kılın kökünden çıkamaması ve cildin altında büyümesi ile kıl dönmesi oluşur. Yüz, koltuk altı ve cinsel bölgelerde sıklıkla görülen kıl dönmesi kıllar koparıldığında burunda da görülebilir. Burunda kıl dönmesi olduğunda hassasiyet, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Burunda kıl dönmesi çoğunlukla kendi kendine iyileşir. Ama eğer kronik bir probleme dönüştüyse doktora görünmek tavsiye edilir.

Peki burun kıllarından sağlıklı olarak nasıl kurtulabiliriz?

Burun kıllarını koparmak yerine kılın bir kısmı kalacak biçimde kesmek en iyi çözümdür. Bu iş için üretilmiş, ucu kıvrımlı bir makas işinizi görecektir. İşlemden önce burnunuzu ve kullanacağınız makası iyice temizlemeniz önerilir.Ayrıca burun kıllarını kesmek için tasarlanmış elektrikli tıraş makineleri de işiniz görebilir. Kubbe şeklindeki döner bıçakları olan makineler kalınlaşmış burun kıllarını rahatça kısaltır.

Burun ağdası ve cımbızla koparmak kesinlikle tavsiye edilmez ve çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırmak için bu yöntemlerden uzak durulmalıdır.Kaynakça:

(https://littlethings.com/lifestyle/dont-pluck-nose-hair/3478106-7)

(https://www.healthline.com/health/plucking-nose-hairs#what-are-nose-hairs-for)

(https://www.businessinsider.com/why-you-shouldnt-pluck-your-nose-hairs-2016-7)

(https://www.grunge.com/262698/the-real-reason-bright-lights-make-some-people-sneeze/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.