Pratik Egzersizler

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İÇİN TEK BİR EGZERSİZE İHTİYACIN VAR!!!
Kim sağlıklı ve uzun yaşamak istemez ki? Artık sağlıklı ve uzun yaşamın sırrının düzenli egzersiz yapmak olduğu herkes tarafından biliniyor. Günümüzün hareketsizliğe iten yaşam koşullarında sağlıklı yaşam isteği bu bilgiye ters düşüyor. Bu yüzden bilim insanları ve doktorlar herkesin evinde rahatlıkla yapabileceği kolay egzersizler öneriyorlar. Birazdan öğreneceğimiz tek bir egzersizi her gün 2-3 dakika ayırarak yapabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu egzersizin ne olduğuna geçmeden önce Schober testiyle beden yaşımızın kaç olduğuna hep birlikte göz atalım mı?

Beden yaşı fiziksel yaşınızla aynı olmayabilir. Hareketsiz bir yaşamı tercih ediyorsanız kaslarınızın esnekliği kaybolur ve bu da beden yaşınızın artması demektir. Şimdi ne demek istediğimizi bir testle görelim. Bu testi yapmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken sırtınızı ve bacaklarınızı dik tutarak yavaşça öne eğilmek. Öne eğilirken zorlandığınızı hissettiğiniz noktada durmalısınız. Hazırsanız ayağa kalkın ve yavaşça öne eğilin.Eğer bu resimdeki kadar eğildiyseniz ve ellerinizi yere avuç içlerinizle değdirebildiyseniz beden yaşınız 20-25 yaş arası. Bu oldukça güzel bir sonuç.

Eğer bu resimdeki kadar eğildiyseniz ve parmak uçlarınızla yere değebiliyorsanız beden yaşınız 25-38 yaş arası. Genel olarak esnek olduğunuzu söyleyebiliriz.

Eğer bu resimdeki kadar eğildiyseniz ve parmak uçlarınızla ayaklarınızın üstüne değebiliyorsanız beden yaşınız 38-50 yaş arası. İstemeden dizlerinizi bükmek zorunda hissediyorsunuz ve hemen doğrulma ihtiyacı duyuyorsunuz. Beden yaşınızı daha da gençleştirmek isterseniz birazdan anlatacağımız egzersizi yapmayı tercih edebilirsiniz.

Eğer bu resimdeki kadar eğildiyseniz ve elleriniz dizlerinize kadar ulaşabiliyorsa beden yaşınız 50 yaş üstü. Esnekliğinizi kaybettiğiniz kesin ve kaslarınızı biraz daha çalıştırmanız gerekiyor. Şimdi anlatacağımız egzersize en çok sizin ihtiyacınız var.

Beden yaşımızı test ettikten sonra şimdi hemen hemen herkesin evinde rahatlıkla yapabileceği egzersizi anlatmaya başlayabiliriz. Egzersizimiz öne doğru eğilme egzersizi. Bu egzersizin çok faydalı olmasının nedeni eklemlere ait bağları ve yumuşak dokuları çalıştırarak vücuda esneklik kazandırması. Tibetli rahiplere göre beden yaşımız karaciğerimizle bağlantılı ve esneklik ise karaciğerimizin de sağlıklı çalışması demek. Bu sebeple vücudumuzu mümkün olduğunca esnek tutarak beden yaşımızı genç tutabilir ve sağlıklı bir ömür sürebiliriz.

DİKKAT: Bu egzersizi bel fıtığı olanlar, hamstring kasında yani bacağın arka kısmında sakatlık yaşayanlar yapmamayı tercih edebilirler. Bu kişiler doktora danışarak ve çok yavaş ve kaslarını zorlamadan bu egzersizi yapabilirler. Dizlerini bükerek ve bel kısmında ağrı oluşmamasına dikkat ederek yapabilirler.Öne eğilme egzersizi nasıl yapılır?

Birkaç çeşit öne eğilme egzersizi olsa da omurgayı en çok çalıştıran Jefferson Curl egzersizini yapmanızı öneriyoruz. Bu egzersizi vücudunuz alışına kadar mümkün olduğunca yavaş yapmanız gerekiyor. Şimdi adım adım nasıl yapıldığına bakalım:

1- Çenenizi yavaşça aşağı eğerek ve belinizden aşağı doğru bükülerek yere doğru eğilin.

2. Kollarınızı aşağı doğru uzatın ve dizlerinizi bükmemeye çalışın. İlk zamanlar dizlerinizi hafifçe bükebilirsiniz ama egzersizi düzenli yaptıkça bu durum düzelecektir.

3- Doğal olarak eğilebildiğiniz noktaya kadar gelin. Fazlası için kendinizi zorlamayın. Belinizde veya omurganızın herhangi bir yerinde ağrı oluşuyorsa hemen durun.

4- Bu konumda 3-4 saniye bekledikten sonra yine yavaşça dik konuma geri dönün.Egzersizi günde 30 kere yapmanız yeterlidir. Kalıcı sonuçları bir ay gibi kısa bir süre sonra göreceksiniz. Bu egzersizi yapmakta hiç vazgeçmeden devam ederseniz sayıyı arttırabilirsiniz. İyice rahat yapar hale geldikten sonra elinize ağırlık alarak da yapabilirsiniz.

İlk yapmaya başlayanlar için kolay bir yöntem yere 30 adet kibrit çöpünü atmaktır. Her bir yere eğilme hareketiyle bir çöpü alarak sayı sayma işini kolaylaştırabilirsiniz.Kaynakça:

  1. https://www.myhexfit.com/fr/academie/tests-physiques/le-test-de-schober/?fbclid=IwAR2K_Xjoz4pKJvOhR1jhJ4ETsPA_7lz2pY-9XrD7dTAkYUNeiLY-v-Kz86U

  2. https://brightside.me/inspiration-health/scientists-tell-of-the-indispensable-exercises-that-make-us-live-longer-429010/

  3. https://gearuptofit.com/the-7-best-lower-back-exercises-for-better-mobility/

  4. https://www.youtube.com/watch?v=zY86j3p43UY

  5. https://www.youtube.com/watch?v=kL_pgt9iyFI&t=316s

  6. https://www.wikihow.com/Do-a-Jefferson-Curl

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir