Faydalar ve Zararlar

Çörek Otu Yağının FaydalarıÇörek otu binlerce yıldır pek çok medeniyetin faydalarını bildiği, hatta kutsal kabul ettiği bir bitki. Hz. Muhammed’in “Çörek otu kullanın, çünkü onda ölümden başka her hastalığa çare vardır” hadisi bunun en iyi örneği. Çörek otu yağını inceleyen 600’den fazla bilimsel araştırma da bunu doğrular nitelikte.

Neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan çörek otu, içerdiği vitamin ve minerallerle tam bir sağlık deposudur.

İşte size çörek otunun mucizevi faydaları

1. Kansere iyi gelir

Fareler üzerinde tümör aktiviteleri üzerine araştırma yapan Hırvat bilimadamları çörek otunda bulunan timokinon ve timohidrokinon maddelerinin tümör hücrelerini %52 oranında azalttığını bulmuştur.

Bazı araştırmalarda timokinon maddesinin lösemi, göğüs ve pankreas kanseri hücrelerinin yapısını bozduğu ve bu hücrelerin kendilerini imha etmelerine neden olduğu tespit edilmiştir.

Bir başka çalışmada ise timokinon maddesinin tümör giderici etkisi, kolon, prostat, pankreas ve akciğer kanserine yönelik olarak fareler üzerinde araştırılmıştır. Bu maddenin sıradan kemoterapi ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında daha etkili bir tedavi sağlandığı ve kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azalttığı saptanmıştır.

2. Karaciğeri korur

İlaçların yan etkileri, alkol tüketimi ve hastalıklar karaciğeri zayıflatan unsurlardır. Çörek otu karaciğeri zayıf kişilerin iyileşme sürecini ciddi oranda hızlandırır.

Yapılan araştırmalarda çörek otunun karaciğeri, zehirli maddelerin verdiği zarardan koruduğu görülmüştür. Ayrıca karaciğer kanserinin şiddetini azalttığı gözlemlenmiştir. Çörek otu karaciğeri kanserojen etkilerden korumaktadır.

3. Şeker hastalığına iyi gelir

Çörek otu pankreastaki beta hücrelerinin kısmen onarılmasını sağlar. İnsülin seviyesini arttırır ve yüksek glikoz seviyesini düşürür. Çörek otu, hem tip 1 hem de tip 2 diyabeti önlemesiyle nadir bulunan bir özelliğe sahiptir.

Tip 2 diyabet hastalığına karşı doktorların en çok yazdığı ilaçlardan biri metformin’dir. Araştırmaya göre çörek otu, metformin ile aynı seviyede glikoz toleransı sağlamaktadır. Üstelik metformin’in oluşturduğu şişkinlik, bağırsak bozukluğu, reflü, baş ve mide ağrısı gibi yan etkilerin hiçbiri çörek otunda bulunmamaktadır.

4. Kalp sağlığına iyi gelir

Doymamış omega 6 ve 9 yağ asitleri içeren çörek otu kalbi kuvvetlendirir. Ayrıca tansiyonu dengelemesi ve kolesterol seviyesini düşürmesiyle kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.

Buna ek olarak, kanda homosistein maddesi arttığında trigliserit, kolesterol ve zararlı oksidan seviyelerinin yükseldiği tespit edilmiştir. Çörek otunun içinde bulunan timokinon maddesi rahatsızlığa yol açan homosistein oranını düşürmektedir.5. Cilde ve saça iyi gelir

Çörek otu saç ve cilt yapısına sağlık kazandırır ve cilde gerginlik verir. Ayrıca saçların büyüme hızını arttırır. Çörek otu oluşan yaraların kalıcı iz bırakmasını önler. İyileşmiş yaralarda bile, çörek otu yağını yara izinin üzerine uygulayarak bu etkiden faydalanabilirsiniz.

6. Kilo vermeyi sağlar

Obeziteye karşı kullanılan bitkiler araştırıldığında bunların en etkililerinden birinin çörek otu olduğu görülmüştür. Çörek otu iştahı azaltır. Ayrıca glikoz seviyesini ve emilimini düzenleyerek fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur.

Yalnız unutulmamalıdır ki, hiçbir gıda tek başına kilo kaybına sebep olmaz. Kilo vermek için düzenli egzersiz, bol su içmek ve dengeli besin değerine sahip gıdalar tüketmek gerekir.

7. Astımı giderir

Bazı bilimsel çalışmalarda çörek otunun astım hastalarına iyi geldiği ortaya konmuştur. Çörek otunda bulunan timokinon maddesi astıma sebep olan etkenleri azaltmaktadır.

Ayrıca çörek otu, nefes borusu adalesini genişletme etkisinden dolayı nefes darlığını gidermektedir. Timokinon maddesinin fluticasone adlı astım ilacından bile daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Çörek otu nasıl kullanılır?

Çörek otunu kullanmanın en kolay yolu gıdalara serpmektir. Ayrıca yemeklerinizde öğütülmüş çörek otu kullanabilirsiniz.

Piyasada çeşitli çörek otu kapsülleri satılmaktadır. Yalnız ürünün saflık derecesi farklı firmalarda değişiklik gösterebilir.

Ayrıca çörek otunu yağ olarak kullanabilirsiniz. Çörek otu yağını suya damlatabilir, balla tatlandırabilir veya salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Çörek otu en çok bu şekilde kullanıldığında fayda sağlamaktadır.Kaynakça:

(https://draxe.com/black-seed-oil-benefits/
(http://lokman-hekim.net/haberler/corekotu.asp)
(http://www.naturallivingideas.com/black-cumin-oil-benefits/)
(http://www.activationproducts.com/blog/black-cumin-the-ancient-weight-loss-seed-celebrated-by-cultures-around-the-world/)
(http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/01/25/black-cumin-seed-benefits.aspx)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir