Faydalar ve Zararlar

Ilık su içmenin faydalarıSu içmenin faydalarını duymuşsunuzdur. Peki ya ılık su içmenin faydalarını biliyor musunuz? Antik Hint tıbbı Ayrurveda’ya göre güne sıcağa yakın ılık su içerek başlamak sindirim sistemini harekete geçirir ve bedendeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yaklaşık 40 ila 45 °C sıcaklıkta bir su yeterli olacaktır. Ayrıca suyun içine limon sıkmanız bedendeki serbest radikallerin atılması açısından faydalıdır.
İsterseniz ılık su içmenin faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Detoks etkisi vardır

Ilık su içmenin ilk ve en önemli faydası detoks yapmanıza yardımcı olmaktır. Bedendeki toksinlerden arınmak için sabah erkenden ve gece yatmadan önce ılık su içebilirsiniz. Ilık su içtiğinizde beden ısısı yükselir ve terleme oluşur. Bu şekilde bedeninizdeki toksinleri atabilirsiniz. En iyi sonuçlar için ılık suya yarım limonu sıkmanızı öneririz.

2. Bağırsakları çalıştırır

Bedende su eksildiğinde kabızlığa neden olabilir. Atık maddeler bağırsaklarda birikip sıkıştıkça bağırsak hareketleri yavaşlar. Kabızlık sorununuz varsa sabahları aç karnına sıcağa yakın, ılık bir bardak su içmek çok fayda sağlar. Ilık su gıdaların çözülmesine yardımcı olur ve ayrışmış parçaların sindirim sisteminde daha hızlı ilerlemesine ve ağrı yapmadan geçmesine yardım eder.

3. Sindirime yardımcıdır

Ilık içilen su sindirim açısından soğuk sudan daha çok faydalıdır. Araştırmalar yemekten sonra içilen soğuk suyun gıdalardaki yağları katılaştırdığını ortaya çıkarmıştır. Bu yağ bağırsakların iç duvarlarında birikerek sağlığı bozar. Ilık su içerseniz bu sorun ortadan kalkacağı gibi sindirim sisteminiz daha hızlı çalışacaktır.4. Kilo vermeye yardımcıdır

Sıcağa yakın ılık su içmek beden ısısını arttırdığı için metabolizmayı hızlandırır ve deri altındaki yağ dokularının çözülmesine yardımcı olur. Ilık suyun içine yarım limon sıktığınızda karışım daha da etkili olacaktır. Düzenli ılık su içerek metabolizma hızını yüksek tutabilir ve bedenin doğal olarak yağ yakmasına destek olabilirsiniz.

5. Adet sancısına iyi gelir

Ilık suyun en doğal ağrı kesicilerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Ilık su içmek adet sancılarına ve karın bölgesindeki ağrılara iyi gelir. Ilık suyun sıcaklığı karın kaslarını rahatlattığı için kramp ve kas spazmlarını iyileştirecektir. Sıcak sıvılar karın kasları üstünde rahatlatıcı bir etki yapar, bu bölgedeki kan akışını hızlandırır ve ağrıyı geçirir.

6. Yaşlanma etkilerini azaltır

Bedeni toksinlerden arındırmak hem genel sağlığa hem de cilde faydalıdır. Ilık su içmek cilde zarar veren serbest radikalleri beden dışına attığından yaşlanma etkilerini azaltır. Ilık su içtiğinizde cilt esnekliği artar ve hücreler kendini daha hızlı tamir eder.Kaynakça:

(https://www.rd.com/health/wellness/benefits-of-drinking-hot-water/)
(https://www.healthline.com/health/benefits-of-drinking-hot-water)
(http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-hot-water-for-skin-hair-and-health/#gref)
(http://www.medicaldaily.com/health-benefits-warm-water-6-ways-drinking-warm-water-can-heal-your-body-282218)
(https://www.lifehack.org/articles/lifestyle/12-unexpected-benefits-drinking-hot-water.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.