Ev Reçeteleri

Diyabet, hazımsızlık ve grip için mucize çaySoğuk algınlığı ve grip özellikle havalar soğuduğunda kapımızı çalabilir. Akan burun, halsizlik ve ateş hissedince eczanenin yolunu tutuyoruz. Ama doğal tedaviler uygulamayı bir hayat biçimi haline getirdiyseniz şimdi vereceğimiz bitki çayı tarifini mutlaka öğrenmelisiniz.

Bu tarif sadece soğuk algınlığı değil daha pek çok hastalığa iyi geliyor.

Çayımızda 4 tane çok üçlü malzeme bulunuyor. Zencefil, tarçın, limon ve organik bal.

Zencefil antibakteriyel özellikleri düşünüldüğüne soğuk algınlığından kurtulmak isteyen herkesin kullanması gereken bir bitki. Zencefil özellikle akciğer enfeksiyonunu rahatlatmada birebirdir.

Bal da soğuk algınlığından korunmada sıklıkla kullanılır. Boğazınızı yumuşacık kaplayan bal sürekli öksürmeyle oluşan tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Tarçın da çok kuvvetli bir antioksidan ve iltihap gidericidir. Gıdalarda düzenli tarçın kullanmak veya tarçın çayı içmenin kalp sağlığını koruduğu, diyabete iyi geldiği ve kanser riskini azalttığı bilinmektedir.

Tüm bu malzemelerin bir araya geldiği bir çay soğuk algınlığını geçirmekten daha fazlasını yapabilir. İsterseniz bu faydalara hep birlikte göz atalım.1. Diyabete iyi gelir

Limon ve zencefil diyabetin zararlı etkilerini azaltmakta çok faydalıdır. Diyabet kalp, böbrek ve göz hastalıklarına, yüksek tansiyona ve felce neden olabilir. Bu çayın antioksidan içeriği sizi bu etkilerden koruyacaktır.

2. Hazımsızlık ve reflü

Hazımsızlık için bu çayı içerek rahatlayabilirsiniz. Zencefil midedeki şişkinliği alır ve yemeklerden sonra oluşan reflüyü azaltır.

3. Adet sancıları ve baş ağrıları

Vücuttaki iltihaplanma pek çok kronik ağrının kaynağıdır. İltihap giderici özelliği olan bu malzemeleri bir araya getirdiğinizde ağrılardan kurtulmanızı sağlayan bir kür elde edersiniz. Düzenli içildiğinde bu çay adet sancısı ve migren ağrısı gibi bölgesel ağrıları da hafifletecektir.

4. Cilt kuruluğu

Özellikle kış aylarında ciltte ve kafa derisinde kuruluk sık görülen bir durumdur. Bu sorunu ortadan kaldırmanın en iyi yolu bol miktarda A ve C vitamini almaktır. İşte bu nedenle vitamin deposu bu çay cildinizi kuruluktan korurken aynı zamanda genç bir görünüm kazandıracaktır.

İsterseniz tarife geçelim:

Malzemeler:

1 adet baş parmak büyüklüğünde zencefil
2 yemek kaşığı yeni sıkılmış limon suyu
1 çay kaşığı organik bal
1 bardak su

Suyu kaynatmaya başlayın ve önceden soyup dilimlediğiniz zencefili içine atın. su zencefil parçalarıyla kaynamaya başladığında ateşin altını kısın ve tarçın çubuğunu atın. 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Karışımı süzün ve bardağa boşaltın. Bardaktaki karışıma bal ve limon suyunu ekleyin. Bu vitamin ve antioksidan deposu içeceğin keyfini çıkarın.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon)
(https://draxe.com/health-benefits-cinnamon/)
(https://www.healthline.com/health/food-nutrition/top-raw-honey-benefits)
(http://www.healthy-holistic-living.com/ginger-honey-cinnamon-tea.html)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir