Faydalar ve Zararlar Genel Sağlık

MUCİZE BİTKİ SİNİR OTU! İYİ GELMEDİĞİ HASTALIK YOK!
Bahçenizde, parklarda, yol kenarlarında sıkça görülen bu bitkiyi tanıdınız mı?  Sinir otu veya damar otu sıradan bir yabani ot olarak görülebilir ama faydalarını öğrenince onun koparılıp kenara atılamayacak kadar değerli olduğunu anlarız.  Sinir otu iltihabı azaltan, sindirimi düzenleyen ve yaraların iyileşmesini hızlandıran çok faydalı bir bitkidir. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın birçok bölgesinde bol miktarda bulunan bu bitki geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Çok yıllık, yani yaşam süresi 3 yıldan fazla olan bitkilerden olan sinir otunun yeşil çiçekleri ve büyük, oval şekilli yaprakları vardır. Sinir otu hem çiğ hem de pişmiş olarak yenebilir.  Damar otunda; magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum gibi mineraller ile A, C ve K vitaminleri bulunur.

İsterseniz sinir otunun faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIKLARINA İYİ GELİR:

Bu bitki akciğerin sağlıklı kalmasında oldukça işe yarar. Sinir otu üst solunum yolu rahatsızlıklarına ve şiddetli öksürüğe iyi gelir. Ayrıca balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır. Solunum yollarını nemlendiren sinir otu bu bölgeyi koruyucu bir tabaka ile kaplar. Bu da kuru öksürüğe neden olan tahrişi azaltır. Böylece göğsü yumuşatır ve nefes darlığı sorunu yaşayan kişilerin rahatlamasını sağlar.2. BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR:

Sinir otunun yaprakları, bağışıklık sistemini güçlendiren A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bunun yanı sıra yüksek tanen içeriği damar sıkılaştırıcı özelliğiyle iltihabı azaltır ve bakterilerin besin kaynağını keserek enfeksiyonla mücadele eder.

Hayvanlar üzerinde yapılan iki ayrı çalışmada sinir otu ekstresinin karaciğer hasarının neden olduğu iltihaplanmayı azalttığı görülmüştür. Ayrıca bir başka çalışma sinir otu tohumlarının birden fazla iltihaplanma göstergesini azalttığını ve bazı kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceğini göstermektedir.

3. SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR:

Sinir otu yapraklarından çıkan sümüksü madde, anti-inflamatuar özelliği ile birleştiğinde, birçok sindirim sorununa iyi gelir. Sümüksü yapı bakımından zengin bitkiler bağırsaklardaki toksinleri hapseder ve dışkıya hacim kazandırır. Suyu hapseden sinir otu dışkının yumuşamasına ve bağırsaktan geçişinin kolaylaşmasına neden olur.

Bu özelliğiyle sinir otu hafif bir müshil etkisi yaratır. Huzursuz bağırsak sendromu, ishal, kabızlık ve hemoroit gibi hastalıkların tedavisinde doğal bir çözüm olarak kullanılır.4. MİDE HASTALIKLARINI İYİLEŞTİRİR:

Rus Sağlık Bakanlığı’na göre, sinir otu kronik kolit, akut gastrit, enterit ve enterokolit tedavisinde kullanılabilir.

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahip olan sinir otu, hasar görmüş mide astarının koruyucu kaplamasını geri kazanmasına yardımcı. Bu da ülsere karşı koruma sağlar.

Eğer kişinin midesinde ülser zaten oluşmuşsa, sinir otu yüksek tanen içeriği ile mideyi ülsere karşı koruma altına alır. Tanenler, ülserdeki açıkta kalan proteinlerle reaksiyona girerek çapraz bağ oluştururlar.  Böylece ülser yarasının kapanması hızlanır üstünde koruyucu bir tabaka oluşur. Bu koruyucu tabaka hasarın çoğalmasını önler ve iç katmanların iyileşme sürecini hızlandırır.5. CİLDİ İYİLEŞTİRİR VE KORUR:

Sürülerek uygulandığında, sinir otu kanamayı durdurur ve morlukları iyileştirebilir. Sinir otu delici yaralar, böcek ısırıkları, arı, yaban arısı ve ısırgan yanıkları, çıbanlar ve ülserler karşı cildin kendini tamir etme sürecini hızlandırır. Kesikler ve diğer açık yaraları tedavi ederken sadece kanamayı durdurmaz, aynı zamanda mikrobu temizleyerek enfeksiyonu önler ve antiseptik olarak yaranın dezenfekte edilmesini sağlar.

Sinir otu yaprağını cilde iyi gelen diğer şifalı bitkilerden ayıran bir özellik de zehri çekme yeteneğidir. Yılan, böcek, arı ve yaban arısı soktuğunda uygulandığında zehri çeker. Bu çekme eylemi, cilde saplanıp kalmış dikenlerin çıkarılmasında da etkilidir. Yine bu şekilde apse ve çıbanları iyileştirir. Cerahati boşaltır ve dolamaya iyi gelir.

Son olarak, bu çok yönlü bitki hücre büyümesini teşvik eden ve cilde iyi gelen bir madde olan allantoin adlı bir bileşen içerir. Sinir otu, güneş yanığı sonrasında cildi rahatlatır. Aknelere ve gül hastalığına iyi gelir. Yaraların ve çıbanların iyileşmesini kolaylaştırır. Cildi sağlıklı, parlak ve lekesiz tutmak için kullanılabilir. Gençleştirici ve kırışıklığı gideren kremlerde sıklıkla kullanılır.6. GÖRMEYİ NETLEŞTİRİR:

Damar otu veya sinir otu gözlere çok faydalıdır. Çiğ olarak yendiğinde veya yaprağının sapındaki özsuyu göze damlatıldığında gözlerdeki netlik soruna çare olur. Özellikle 40 yaşından sonra gözlerde bozulmalar başlar. Özellikle yakını görmede netlik kayıpları oluşur. Yakın gözlüğü kullanmak bu yaşlardan sonra çok yaygındır. Sinir otunu düzenli yer veya çayını içerseniz yakın gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz. Bahar aylarında saplarındaki özsuyu çıkarıp gözlerinize damlatarak kısa sürede sonuç alabilirsiniz.SİNİR OTU NASIL KULLANILIR

Diş, aft ve diğer ağız ağrılarını hafifletmek için, temiz bir yaprağı çiğneyebilirsiniz. Yapraklarındaki anti-inflamatuar özellikler ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Böcek ısırıklarının sokmasını yatıştırmak için, lapa oluşturabilirsiniz. Sinir otu yapraklarını bir havan yardımıyla ezebilir, kaşıntıyı veya tahrişi gidermek için lapayı, etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Havanınız yoksa ve daha acil durumlarda ise yaprağı çiğneyip böceğin ısırdığı veya tahriş ettiği yere tükürmek de işe yarayacaktır.

Solunum yolu enfeksiyonları, kanlı öksürük, astım, tüberküloz, akciğer lezyonları ve mide ağrıları için kaynatılıp tütsü olarak solunum yoluyla veya çayını demleyerek kullanılabilir. Yaprakları ezip üzerine sıcak su ekleyerek yaklaşık 15 dakika demlenmeye bıraktığınızda sinir otu çayınız hazırdır. Yalnız günde 3-4 fincandan fazla içmemenizi öneririz.

Sinir otu; diş ağrısı, ağız kokusu, ağız yaraları, gevşek dişler, diş eti iltihabı ve bademcik iltihabı için de kullanılır. Otun yapraklarını ezip suyunu çıkartın veya çayını demleyin. Sonra bu sıvı ile gargara yapın.

Yapraklar çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Sinir otu yapraklarını yemeden önce güzelce temizleyip yıkayın. Eski yapraklar genellikle yenilerinden daha serttir, bu nedenle eski yaprakları kaynatmayı veya pişirmeyi ve bunları çorba güveç veya kızartmalarda kullanmayı deneyin. Yeni ve taze yaprakları ise salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Sinir otunu aktarlarda ve eczanelerde kapsül, tentür ve çay formunda bulabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya ilaç kullanıyorsanız, bu tarz ürünler kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.Kaynakça:

https://www.healthline.com/nutrition/plantain-weed#benefits

https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/plantain

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/sinir-otu-faydalari

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/damar-otunun-faydalari-nelerdir-blog

https://www.grintuss.com.tr/faydali-bilgiler/sinir-otu-damar-otu-nedir-faydalari-nelerdir#

https://www.haberturk.com/sinir-otu-nedir-ne-ise-yarar-sinir-otunun-faydalari-ve-zararlari-neler-htfd-3309796

MIRACLE HERB / ​​IT OPENED MY EYES SO MUCH / SERIOUS HERB / ​​PLANE HERB https://www.youtube.com/watch?v=k2aMyfYhUGk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir