Faydalar ve Zararlar Genel Sağlık

KARACİĞER YAĞLANMASI BU ÇAY İLE SONA ERİYOR– ENGİNAR YAPRAĞI ÇAYI
Enginar en çok antioksidan içeren sebzelerin başında geliyor. Bu sebzenin ayrıca bağırsak, karaciğer ve kalp sağlığına da iyi geldiği bilinmekte.

Peki enginar yapraklarının çay olarak demlenebildiğini biliyor muydunuz? Enginar yaprağı çayı da aynı sebzenin kendisi gibi karaciğer yağlanmasına iyi gelir, kolesterolü düşürür ve şekeri dengeler. Enginar yapraklarını demlediğinizde kendine özgü bir tadı olan, çok lezzetli bir çay elde edersiniz. Özellikle Vietnam kültüründe önemli yer tutan bu çay kurutulmuş enginar yaprakları ile yapılır.

Şimdi isterseniz enginar yaprağı çayının faydalarına hep birlikte bakalım.

1. KARACİĞERİ TEMİZLER

Enginar çayı karaciğer fonksiyonlarını ve safra üretimini hızlandırır. Genel anlamda karaciğer yetmezliği konusunda vücuda destek olur. Enginar yaprağındaki cynarin adlı antioksidan madde karaciğerde biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Böylelikle enginar çayı, karaciğeri koruma ve karaciğerde oluşan hastalıkları tedavi etmede büyük bir destektir.

2020 yılında, alkol dışı karaciğer yağlanması şikâyeti olan 70 hasta üzerinde enginar çayının etkilerini ölçen klinik bir çalışma yapıldı. Hastalar, 45 gün boyunca, 1 yemek kaşığı enginar yaprağı kullanılarak demlenmiş çaydan günde iki kez içtiler. Çalışma, enginar çayı içmenin yağlı karaciğer hastalarının karaciğer semptomlarını iyileştirdiğini ve karaciğerin çalışmasına destek olduğunu gösterdi. Hastaların kanındaki kolesterol da belirgin bir şekilde düşük çıktı. Ayrıca kan şekerinin ve trigliserit değerlerinin de azalmaya meyilli olduğu görüldü.

Enginar yaprağı çayının bu süreçte hiçbir yan etki veya komplikasyona neden olmadığı da çalışmanın bulguları arasındadır. Dolayısıyla, enginar yaprağı çayı bu hasta grubundaki herkese bitkisel bir takviye olarak önerilmektedir.

Enginar çayı ayrıca alkolizm kaynaklı hasarlarda da karaciğerin iyileşmesine katkıda bulunur ve karaciğer dokusunda yeni hücrelerin büyümesini teşvik eder.2. KOLESTEROLÜ DENGELER

Kalp ve damar hastalıkları Türkiye’de ve diğer ülkelerde ölüm veya kalıcı sakatlanmaya yol açan yaygın sağlık sorunlarındandır. Türkiye’de 6 milyon kişide kan kolesterol düzeyi sınırda yüksek (200-239 mg/dl) ve 2 milyon kişide sınırın üstünde yüksektir (240 mg/dl).

Yüksek kolesterolden kurtulmak için enginar çayı içebilirsiniz. Harvard Sağlık Dergisinde çıkan bir makaleye göre cynarin, karaciğerin safra üretimini artırarak, vücuttaki kolesterolün atılmasına yardımcı olmaktadır. Kolesterolün kontrol altına alınması ile birlikte damarlarda rahatlama sağlanır ve kalp hastalığı riski azalır.

3. KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Enginar, birçok sebzede bulunan inulin adlı bir lif bakımından zengindir. İnulin, sindirimi daha yavaş gerçekleştiği için kilo vermeye yardımcı olur. Bu sayede enginar daha uzun süre tok kalmanıza ve yavaş acıkmanıza neden olur.

Kilo verme konusunda enginar yaprağı çayı da en az enginar kadar faydalıdır. Bu çay idrar söktürücü özelliği ile vücuttaki ürenin atılmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği aynı zamanda vücuttaki ödemin ve fazla yağın atılmasını sağlar. Bu nedenle enginar yaprağı çayı kilo vermek isteyenlere önerilmektedir.4. BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Enginar yaprağı çayı sağlığa faydalı birçok besin maddesi içerir. Bu çay A,C ve Tiyamin yani B1 gibi temel vitaminlerle magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko gibi mineralle doludur. Enginar yapraklarını kaynatıp çay haline getirdiğinizde içindeki besin maddelerinin hepsi çaya aktarılır. Bu besin maddeleri bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük öneme sahiptir.

Bu nedenle enginar yaprağı çayı düzenli içildiğinde vücudunuzun bağışıklığı artar ve mikroplara karşı savunma mekanizmanız güçlenir.

5. KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Enginar ve enginar yaprağı ekstresi kan şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma enginarda bulunan bazı maddelerin kan şekerini düşürdüğünü ve kolesterol ile trigliserit seviyesini iyileştirdiğini göstermiştir. Bu sağlığa faydalı etkilerin enginarın yüksek antioksidan özelliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Başka bir çalışmada, 8 hafta boyunca gıda takviyesi olarak enginar ekstresi kullanan kişilerde kan şekeri seviyesinde iyileşme görülmüştür. Ayrıca kolesterolde düşüş ve bel çevresinde incelme gibi metabolizmanın sağlıklı çalışmasına bağlı başka olumlu sonuçlar da gözlenmiştir.6. STRESİ AZALTIR

Sakinleşmek için papatya ve lavanta gibi bitki çaylarını tercih ediyorsanız bu listeye enginar yaprağı çayını da dahil edebilirsiniz. Enginar yaprağı çayı içerdiği magnezyum, çinko ve potasyum sayesinde sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Her üç mineral de sinir sisteminin düzgün çalışması ve kasların rahatlamasıyla doğrudan alakalıdır.

7. MİDE RAHATSIZLIKLARINA BİREBİRDİR

Enginar prebiyotik olarak işlev gösteren inulin adlı bir lif türünü içerir. Bu sayede enginar, faydalı bağırsak bakterilerini destekleyerek sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olan lif kaynağı bir gıdadır.

Sindirim sistemimiz sağlıklı kaldığında bağırsak kanseri riski azalır. Sağlıklı bir bağırsak florası ayrıca kabızlık ve ishal sorunlarına karşı doğal bir koruyucudur.

Enginar yaprağı çayı da benzer sağlıklı etkilere sahiptir. Bu çay yumuşak içimi ve yatıştırıcı etkisiyle mide rahatsızlıklarında içilebilir. Midedeki sağlıklı bakterileri destekleyen enginar çayı gıdalarla alınan temel besin maddelerinin düzgün sindirilmesini sağlar.

Enginar yaprağı çayı ile mide bulantısı, karın ağrısı, kabızlık, ishal, şişkinlik hissi gibi şikayetlerinize kolay ve lezzetli bir çözüm bulabilirsiniz.

 Bu çay aynı zamanda mide yanması için de doğal bir çaredir.ENGİNAR YAPRAĞI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Enginar yaprağını çay olarak demlemek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tarifini kullanabilirsiniz.

  • Enginarın en dışta kalan yapraklarını atın. Altta kalan kısımdan elde ettiğiniz yaprakları suda 5 dakika kadar kaynatın. Elde edeceğiniz çayı 1 ay boyunca haftada 2-3 kez olacak şekilde için.

Diğer tarifimiz ise kurutulmuş enginar yapraklarıyla yapılan çay:

Malzemeler:

  • 200 ml (1 bardak sıcak su)

  • 1 çay kaşığı kuru parçalı enginar yaprağı

Hazırlanışı:

  • Enginar yaprağı çayını hazırlamak oldukça kolay!

  • Öncelikle aktardan enginar yaprağını temin ediniz.

  • Her içim için taze olarak hazırlanması önerilen enginar yaprağı çayı, 1 çay kaşığı kuru yaprakla hazırlanır.

  • 1 fincan sıcak suyun içine 1 çay kaşığı enginar yaprağını dökün.

  • 5 dakika kadaryaprakların suyun içinde açılmasını sağlayın.

  • İçmeden önce farklı bir bardağa süzerek alın ve süzülen çayı için.

  • Bu çayın olumlu etkilerinden tam faydalanmak isterseniz, taze demlenmesine özen göstermelisiniz.

UYARI: Bitki çayları ölçülü tüketilmelidir. Aşırı tüketimde böbrekleri yorabilir. Bağırsakların dengesini bozabilir. Enginar yaprağı çayı da ölçülü tüketilmesi gereken bir çaydır.Kaynakça:

https://www.therighttea.com/artichoke-tea.html

https://cynartea.com/artichoke-tea-and-fatty-liver/

https://health.clevelandclinic.org/artichoke-benefits

https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits

https://www.drnecmideger.com/tr/article/desc/48892/kolesterol-yuksekligi-hiperkolesterolemi

https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/enginar-yapragi-faydalari/

https://www.livestrong.com/article/281302-what-are-the-health-benefits-of-artichoke-tea/

https://www.tuasaude.com/en/artichoke-benefits/

https://www.wellandgood.com/artichoke-tea/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir