Ev Reçeteleri

Öksürüğü Geçiren Ev ReçeteleriÖksürmek en sık görülen sağlık problemlerinden biri. Nezle, grip, sigara tüketimine bağlı nedenlerin yanı sıra astım, tüberküloz gibi sağlık problemleri de öksürüğe sebep olur.

Ayrıca boğazda hafif bir tıkanıklık veya tahriş olduğunda beynimiz orada yabancı bir maddenin olduğunu ve bunu öksürerek çıkarması gerektiğini düşünür. Bu durumlarda uzun ve kuru öksürük nöbetleri baş gösterebilir.

Hemen bir öksürük şurubuna uzanmak yerine şimdi vereceğimiz doğal yöntemlerle öksürüğü rahatlıkla kesebilirsiniz.

1. Bal

Bal bir çok öksürük şurubundan daha çok işe yarayan mucizevi bir besin. Teskin edici ve yapışkan özelliğiyle bal, boğazın iç çeperlerini kaplayarak tahriş olmuş mukozayı rahatlatır. Antibakteriyel özelliği sayesinde bakteriyel solunum yolu hastalıklarında iyileşmeyi hızlandırır.

Öksürüğü gidermek istediğinizde günde 1 ila 3 yemek kaşığı bal yiyebilirsiniz. Öksürüğün uykunuzu kaçırmaması için gece yatmadan önce de bir kaşık bal yemek faydalı olacaktır.

2. Kekik

Kekik bronşit, üst solunum yolları enfeksiyonu ve öksürüğe iyi gelen bir bitkidir. Kekik A ve C vitamini yönünden zengindir. Anti bakteriyel özelliği bulunan kekik, bakterilerin neden olduğu kuru öksürüğe karşı iyi bir tedavi sunar.

Taze veya kuru kekik yapraklarıyla hazırlayacağınız çay kısa sürede öksürüğü alır ve boğazı yumuşatır.

Bir fincan kaynar suya 2 çay kaşığı ufalanmış kekik yaprağı atın ve 10 dakika demleyin. Süzdükten sonra bal ve limon ekleyerek içebilirsiniz.

3. Ada çayı

Ada çayı boğaz ağrılarını azaltır ve öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürücü özelliği olan ada çayı aynı zamanda anti bakteriyeldir. Ada çayı ateş düşürmede ve ter atmak istediğinizde işe yarayacaktır. İnatçı öksürüklerde içine limon ve bal ekleyerek içebilirsiniz.

Soğuk algınlığı durumunda günde iki bardak adaçayı hastalığın seyrini hafifletecektir. Ayrıca ada çayı ile gargara yapabilirsiniz.

Kaynamış suya bir dal adaçayı atıp 5 dakika demlenmesini beklediğinizde adaçayınız hazırdır.4. Meyan kökü

Özellikle balgamlı öksürüklere iyi gelen meyankökü, ister çiğnenerek ister çayı demlenerek tüketilebilir. Balgam sökücü etkisi bulunan meyankökünden günde 2 tane çiğnemek öksürüğe iyi gelecektir.

Meyan kökü çayı yapmak için, kaynamış suya bir çay kaşığı meyan kökü atarak on dakika bekleyin. İsterseniz içine tarçın, nane veya bal ekleyebilirsiniz.

5. Elma

Elma çayı öksürük ve balgamdan kurtulmak için mucize bir ilaçtır. Elma kabukları ile yapılan çay, hem göğüsü yumuşatır, hem de, balgam söktürürür.

Elmanın kabuklarını soyun. İçine biraz ‪tarçın‬, ‪‎zencefil‬ ve ‪‎karanfil‬ atın. 10 dakika demledikten sonra için.

6. Zencefil

Zencefil tüm mikrobik hastalıklara karşı koruma sağlar. Mide bağırsak hastalıklarından üst solunum yolu enfeksiyonlarına kadar bir sürü hastalığa iyi gelir.

Bu mucize bitkinin bir özelliği de öksürük kesici olmasıdır. Ballı zencefil öksürük ve soğuk algınlığı üzerinde çok etkilidir. Zencefil bal karışımı veya zencefil bal limon karışımını sıcak biçimde tüketerek öksürük ve boğaz ağrılarını dindirebilirsiniz.

Bir su bardağı zencefil çayı için iyice soyup dilimlediğiniz baş parmak büyüklüğünde bir zencefil parçasını kullanabilirsiniz. Su kaynadıktan sonra zencefili içine atarak on dakika bekleyin. İsterseniz çayınızı bal ve limon ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Toz zencefil kullanacaksanız çay kaşığının yarısı kadar zencefil kullanın ve beş dakika demleyin. Çünkü fazla demlenen zencefilin tadı acılaşabilir.Kaynakça:

(http://www.livestrong.com/article/277301-what-are-the-benefits-of-sage-tea-for-lung-problems/)
(http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-cough.html/3)
(http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-a-Cough-Fast)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir