Genel Sağlık

Hemoroidden kurtulma yöntemleriBasur olarak da bilinen hemoroid, anüs bölgesinde görülen şişkin damar oluşumlarıdır. Bu damarlar büyüklüğüne ve bulunduğu konuma göre ağrıya neden olabilir. Hemoroidin başlıca belirtisi tuvalete çıkarken görülen kanama ve kaşıntıdır.

Hemoroide neden olan faktörler, genetik yatkınlık, kabızlık, lif oranı az gıdalar tüketmek, ağır kaldırmak, obezite, yeterli egzersiz yapmamak ve hamileliktir.

Hemoroid iç ve dış olarak iki gruba ayrılır. İç hemoroid olduğunda ağrısız bir kanama yaşanır. Dış hemoroid daha ağrılıdır ve önlem alınmadığı takdirde bu çıkıntılar daha da büyür.

Neyse ki hemoroidi tedavi eden bir çok doğal üstelik kolaylıkla uygulayabileceğiniz çözüm bulunmaktadır.
İsterseniz bu çözümlere hep beraber göz atalım.

1. Elma sirkesi

Hemoroide karşı en çok kullanılan doğal tedavilerden biri de elma sirkesi uygulamaktır. Pamuğa veya tuvalet kağıdına organik elma sirkesi dökerek hemoroidin olduğu bölgeye sürün. Doğrudan uygulama yapmak bir süre batma hissi oluştursa da acı ve kaşıntıyı geçirecektir. Ayrıca iç hemoroid için suyla seyreltilmiş elma sirkesi içtiğinizde zamanla kanama azalacak ve acı geçecektir.

2. Aloe vera

Cilde son derece faydalı bir bitki olan aloe vera hemoroid tedavisinde kullanılabilir. İltihap giderici özelliğiyle aloe vera tahriş olmuş hemoroidi rahatlatacaktır. Aloe vera hem iç hem de dış hemoroid için kullanılabilir.
Dış hemoroid için bölgeye yavaşça masaj yaparak aloe vera jeli uygulayın. Aloe vera acıyı azaltacak ve yanma hissini giderecektir.

3. Zeytinyağı

Zeytinyağı iltihap giderici ve antioksidan özellikleriyle dış hemoroit tedavisinde kullanılabilir. Damarların elastikliğini arttıran zeytinyağı iltihabı azaltacak ve hemoroid şişkinliğini indirecektir. Zeytinyağı hemoroid olan yere doğrudan sürülerek uygulanabilir. Ayrıca günde bir çay kaşığı zeytinyağı içerek alacağınız tekli doymamış yağ asitleri boşaltım sisteminizin rahat çalışmasını sağlayacaktır.

 4. Çay ağacı yağı

Çaya ağacı güçlü antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde her türlü cilt yaralarını iyileştirmektedir. Bilimsel çalışmalar çay ağacı yağı ile hemoroidin tedavi edilebildiğini göstermekte.

Çok kuvvetli bir madde olan çay ağacı yağını hint yağı, cadı fındığı, tatlı badem, lavanta ve biberiye yağı gibi başka bir yağla seyreltin. Bundan sonra karışımı pamukla hemoroidli bölgeye sürün. Bu uygulamayı düzenli olarak yapmak hemoroidin azalmasını ve tamamen geçmesini sağlayacaktır.

5. Soğuk kompres

Soğuk kompres hemoroidin büzüşmesine neden olur. Bu durumda acı azalacak ve kaşıntı geçecektir. Şişkinlik azaldığında büyük tuvalate çıkarken hissedilen acı azalır. Beze sardığınız hafif erimiş bir parça buzu doğrudan hemoroidin üstüne on dakika bastırın. Bu uygulamayı günde birkaç kez yaparak hemoroidi azaltabilirsiniz.

6. Bol su içmek

İç veya dış hemoroid tedavisinde başlıca önlemlerden biri bol bol su tüketmektir. Su içtiğinizde tüm sindirim sisteminiz temizlenir. Böylece dışkı yumuşar ve bağırsak hareketleri rahatlar. Tuvalete sırasında ıkınma ihtiyacı azaldığında hemoroidli bölgede baskı da azalacaktır. Her türlü hemoroid tedavisi daima bol miktarda su içerek desteklenmelidir.

7. Lifli gıdalar tüketmek

Lif oranı az besinlerin tüketilmesi kabızlığa neden olabilir. Kabızlık ise hemoroidi tetikleyen faktörlerdendir. Bol miktarda lif içeren besinler tüketmek kolon sağlığını koruyacaktır.
Her türlü tam tahıllı gıdalar, badem, keten tohumu, kuru erik, fasulye, ceviz, bezelye ve diğer yeşil yapraklı sebze ve meyveyi düzenli tüketerek daha fazla lif alabilirsiniz.Kaynakça:

(http://naturalsociety.com/home-remedies-for-hemorrhoids-6-natural-treatments/)
(http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-hemorrhoids-piles.html/3)
(http://getridofhemorrhoidsguide.com/getting-rid-hemorrhoids/)
(http://www.hemorrhoidshemroids.com/hemroids-hemorrhoids-piles-tea-tree-oil-melaleuca-oil.html)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir