Genel Sağlık

Şu beş şeyi aç karnına asla yapmayınNormalde güne nasıl başladığınızı düşünün. Belki alarmınız çalıyor. Ardından belki kahve içesiniz geliyor, belki sabah sporu veya işe ya da okula yetişme telaşı. Bu sabah rutinlerinden bazılarının boş mideye zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Bu yüzden evden çıkmadan önce mutlaka kahvaltı için zaman ayırın. Eğer bunu yapamıyorsanız yanınıza yolda atıştırabileceğiniz bir yiyecek alın.

İsterseniz boş mideye zarar veren bu alışkanlıklara hep birlikte göz atalım.

1. Çay, kahve içmek

Sabahları aç karnına içilen bir sıcak içecek midedeki asit seviyesini yükseltir. Bu da gün ilerledikçe mide bulantısı ve kabızlık sorunu çekmenize neden olabilir.

2. Spor yapmak

Aç karnına yapılan spor kilo vermenize yardımcı olmayacaktır. Vücudunuz spor esnasında harcanan enerjiyi yerine geri koymak ister. Bunun için makul miktarda karbonhidrat ve yağa ihtiyaç duyar. Aç karnına spor yaptığınızda performansınız düşük olur. Ayrıca halsiz kalabilir veya baygınlık geçirebilirsiniz.

3. İlaç almak

Doktorunuz önermediği müddetçe aç karnına ilaç almaktan kaçının. Aç karnına alınan ilaç bağırsakları ve mide zarını tahriş edebilir. Böylece mide ülserine neden olabilir. Özellikle aspirin veya antibiyotik alıyorsanız baş dönmesi ve ishal olma riskiniz vardır.

4. Taşıta binmek

Aç karnına araba, otobüs veya uçağa bindiğinizde baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Ayrıca beden zayıf düşeceği için toplu taşıma araçlarında bol bulunan mikroplara karşı daha hassas olursunuz.

Eğer taşıtı siz kullanıyorsanız açken bilişsel yetilerin zayıflayacağını unutmayın. Açken sakin kalmak daha zordur. Dikkat eksikliği ve sabırsızlık sürücüler için tehlikeli olabilir.5. Market alışverişi yapmak

Aç karnına yaptığınız alışverişle tokken yapılan alış veriş arasında çok ciddi bir fark var. Açken sepeti yüksek kalori ve yağ içeren gıdalarla doldurmaya eğilimli oluruz. Özellikle yüklü bir market alışverişi yapıyorsanız tok gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü aldığınız tüm abur cuburları daha sonra yemek isteyeceksiniz.

Kaynakça:

(https://www.davidwolfe.com/6-things-never-do-empty-stomach/)
(https://www.boldsky.com/health/wellness/2017/things-you-should-never-do-on-an-empty-stomach/articlecontent-pf172351-116870.html)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir