Pratik Egzersizler

2 DAKİKADA UYKUYA Dalma YöntemleriYatağa uykulu gidip yattıktan sonra tüm uykunuzun aniden kaçtığı oldu mu? Bazen yatakta döneriz, örtüyü düzeltiriz, eğer hava sıcaksa yastığın soğuk tarafını çeviririz ama nafile. Uyku bizi terkedip gitmiş gibidir.

Peki bu durumda ne yapmalı? Uykusuzluğa teslim olup ertesi günü yorgun ve huzursuz mu geçireceğiz?

Tabii ki hayır!

Şimdi vereceğimiz yöntemlerle 2 dakika gibi kısa sürece uykuya dalmak mümkün. İsterseniz bunlara hep birlikte göz atalım.

1. Donanma yöntemi

Bu yöntem Birleşik Devletler donanmasında eğitim alan pilotlara öğretiliyor. Yöntemle 2 dakikada uykuya dalmanız mümkün. 6 hafta pratik yaptıktan sonra %100’e yakın bir başarı oranı yakalanıyor. Yöntem iyice öğrenildikten sonra kişi ateşli silah sesleri arasında bile uykuya geçebiliyor.

İlk olarak vücudumuzu baştan aşağı doğru bölge bölge rahatlatıyoruz. Derin bir nefes alın. Gözlerinizi kapatın ve yüzünüze odaklanın. Her bir kasın yavaşça rahatladığını düşünün. Bu sırada yüz kaslarınızı sıkıp bırakın. Sonra gözlerinizi sıkıca yumup serbest bırakarak rahatlatın. Yanaklar, dil, ağız ve çene kaslarını sıkıp bırakarak rahatlamasını sağlayın.Yüzü bitirdikten sonra gövdeye geçelim. Sırasıyla omuzlar, kollar, parmaklar, göğüs, sırt ve bacaklar ve ayaklara kadar her kasınızı sıkıp bırakın. Bu sırada derin nefes alıp vermeye devam edin ve dikkatinizi rahatlayan vücudunuzda tutun. Zihninizin vücudunuzla birlikte rahatladığını göreceksiniz. Aklınıza düşünceler geliyorsa hiçbirine takılıp kalmayın. Gelip geçmelerine izin verin. Dikkatinizi sadece nefesinize odaklayın. İsterseniz hoş bir deniz kıyısı gibi rahatlatıcı bir mekan düşünebilirsiniz. Eğer hala uyuyamadıysanız içinizden “Düşünme, düşünme, düşünme” diye tekrar edin. En geç 10 saniye içinde uykuya dalacaksınız.

2. 4-7-8 metodu

Meditatif bir hale geçerken şu şekilde nefes alarak rahatça uykuya dalabiliriz.

Önce dilinizi damağınıza, öndeki iki dişinizin hemen üstüne dayayın. Tüm süreç boyunca dilinizi burada tutun. Hafifçe dudaklarınızı ayırın ve ağızdan tüm nefesinizi verin.Ardından dudaklarınızı kapayın ve burundan nefes alın. Zihninizden 4’e kadar sayın.Sonra zihinden 7’ye kadar sayarken nefesinizi tutun.Sonra ağızdan nefes verirken 8’e kadar sayın.

Bu döngüyü dikkatinizi vermeden yapmaya çalışın. Tüm sayıları tam tutturmak önemli değildir. Doğru saymaya odaklanarak kendinizi kasmayın.

Bu döngüyü 4 kere devam ettirin. Bir anda üzerinize bir rahatlama dalgası gelecek ve kendinizi buna bıraktığınızda hoş bir uyku çekeceksiniz.3. Ters psikoloji metodu

Bu metot özellikle uyumaya çalıştıkça uykusu kaçanlar için. Yatağa gittiğimizde hep yaptığımızın tam tersine odaklanarak uyanık kalmaya çalışıyoruz.

Öncelikle gözlerinizi açık tutun. Yataktasınız ve uyanık kalmak için kendinizi zorluyorsunuz. Ama yatak yumuşak ve etraf karanlık. Siz uyumamaya direndikçe göz kapaklarınız kendiliğinden kapanacak ve deliksiz bir uyku çekeceksiniz.

4. Güzel bir mekan hayal etme

Eğer kendinizi zorlamadan yapabileceğiniz bir yöntem isterseniz sadece güzel bir yer hayal edebilirsiniz. Güzel bir bahçe, deniz kenarı, havada süzülen bulutları düşünebilirsiniz. Dikkatinizi zorlanmadan önünüzdeki görüntüye verin. Bir süre sonra kendinizi uykuya kaptırdığınızı göreceksiniz.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/fall-asleep-fast#120-secs-to-sleep)
(https://www.thesun.co.uk/news/7157172/top-secret-military-method-sleep-two-minutes/)
(https://www.youtube.com/watch?v=EiYm20F9WXU – AsapSCIENCE)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.