Pratik Egzersizler

Göz kapağı düşüklüğü için doğal tedavi ve egzersizlerGöz kapağı sarkması bir veya her iki üst göz kapağının aşağı sarkması durumudur. Yaş aldıkça göz kapağını kaldırıp indirmekten sorumlu olan kasta deformasyon oluşabilir. En sık görülen göz kapağı düşüklüğü bu türdendir. Yaş nedenli göz kapağı düşüklüğü çeşitli bitkisel tedavi, egzersizler veya ameliyat ile giderilebilir.

Göz kapağı düşüklüğünün başka nedenleri de bulunmaktadır. Bazı nörolojik bozukluklar, kas hastalıkları, göz travması veya göz kapağındaki fazla deri oluşumları göz kapağı düşüklüğüne neden olur. Ayrıca çocuklarda göz kapağını kaldıran kasın gelişmemesi de düşüklüğe neden olmaktadır. Bu durumdaki çocuklarda zamanla göz tembelliği oluşacağından doktor tavsiyesi alarak bu durumun önüne geçmek gerekir.

Herhangi bir uygulama yapmadan önce doktora görünmeniz ve göz kapağı düşüklüğünün asıl sebebini bulmanız önemlidir. Eğer yaşa bağlı bir göz kapağı sarkması varsa şimdi vereceğimiz kür ve egzersizleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

1. Salatalık kürü

Salatalık cilde sağlık kazandıran asitler içerir. Ayrıca iltihabı giderir ve cildi sıkılaştırır. Her gün gözlerinizin üstüne birer salatalık dilimi koyun. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu kür hem göz kapağı sarkmasını azaltacak hem de oluşmasını önleyecektir.

2. Papatya çayı

Papatya içerdiği güçlü antioksidanlarla cilde sağlık kazandırır. Papatya çayı içtikten sonra poşetlerini buzdolabına koyarak soğutun. Soğuk poşetleri göz kapaklarınızın üstüne koyarak 20 dakika bekleyin. Bu kürü düzenli uyguladığınızda göz kapağı düşüklüğü azalacaktır.

3. Yumurta akı kürü

Cildi en hızlı ve etkili biçimde sıkılaştıran malzemelerden biri de hiç şüphesiz yumurta akıdır. Göz kapaklarınıza yumurta akı uyguladığınızda sonuçları bir kaç dakika içinde görebilirsiniz. Uygulamanın etkisi gün boyunca sürecektir.

Öncelikle yüzünüzde makyaj olmadığından emin olun. Bir yumurta akını ayırın. Bir pamuk topunu yumurta akıyla ıslatın ve kapalı göz kapağının üzerine uygulayın. Yumurta akının kurumasını bekleyin.Göz kapağı egzersizleri

Çok basit egzersizlerle göz kapağını hareket ettiren kası güçlendirebilirsiniz. Bu çalışmalar düzenli yapıldığında göz kapağı düşüklüğünü önleyecektir.

1. Egzersiz

İşaret ve orta parmaklarınızı kaşların üzerine koyun. Hafifçe aşağı doğru bastırın. Şimdi şaşırmış gibi kaşları kaldırın. Göz kaslarının parmak baskısına gösterdiği direnci hissedin. Bu şekilde beş saniye durun. Ardından kaşları rahatlatın. Üç saniye dinlenin. Hareketi beş kere yapın.

2. Egzersiz

İşaret ve orta parmaklarınızı kaşların biraz altına koyun. Hafifçe yukarı doğru bastırın. Şimdi gözlerinizi kapatın. Göz kapaklarında gerilimi hissedin. Bu şekilde beş saniye durun. Ardından gözleri rahatlatın. Üç saniye dinlenin. Hareketi beş kere yapın.

3. Egzersiz

Baş ve işaret parmaklarınızla göz çevresinde bir çember oluşturun. Göz çevresine hafifçe bastırın. Şimdi gözlerinizi kapatın. Göz kapaklarında gerilimi gerilimi hissedin. Bu şekilde beş saniye durun. Ardından gözleri rahatlatın. Üç saniye dinlenin. Hareketi beş kere yapın.Kaynakça:

(http://www.eyelidslift.com/blog/6-natural-remedies-for-drooping-eyelids/)
(https://justdoc.com/blog/natural-remedies-for-sagging-eyelids/)
(https://www.doctorshealthpress.com/general-health-articles/droopy-eyelids-ptosis/)
(https://draxe.com/ptosis/)
(https://steptohealth.com/natural-remedies-sagging-eyelids/)
(https://www.healthline.com/health/eyelid-drooping#causes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.