Genel Sağlık

Akciğerleri temizleyen altı süper gıdaSağlıklı bir beslenme ile pek çok farklı rahatsızlığı henüz daha oluşmadan giderebilirsiniz. Bazılarımız kilo vermek veya mevcut kilosunu korumak için doğru beslenmeye dikkat ediyor. Kimimiz kalp damar sağlığını korumak ve ilerleyen yaşlarda kalple  ilgili oluşabilecek sorunlara karşı önlem olarak doğru besleniyor. Kimimiz ise bedensel ve zihinsel olarak güçlü kalmak için beslenmesine dikkat ediyor.

İlginçtir ki solunum sistemimiz söz konusu olduğunda yediklerimizin önemini göz ardı ediyoruz. Akciğerler sağlık için son derece önemli bir organ olmasına rağmen beslenmenin solunum sistemi üzerindeki etkisi üzerine pek az bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Hava kirliliği ve tütün kullanımı gibi faktörlerin akciğerleri olumsuz etkilediğini biliyoruz. Bu konuda önlemler alabiliriz. Peki beslenmemizde nasıl gıdaları tercih edersek akciğer sağlığını koruruz? İsterseniz bu gıdalara hep birlikte göz atalım.

1. Beta karoten içeren gıdalar

Çoğu kişi beta karotenin havuçta bulunduğunu ve sadece göz sağlığına faydalı olduğunu düşünür. Halbuki bitkilere turuncu rengini veren beta karoten pek çok başka meyve ve sebzede bulunmaktadır. Vücutta A vitaminine dönüşen beta karoten akciğerleri güçlendirir ve koah gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Tatlı patates, kayısı, kırmızı dolmalık biber, balkabağı ve tabii ki havuçta bol miktarda beta karoten bulunmaktadır.

2. Yeşil yapraklı sebzeler

Solunum sistemine iyi gelen bir başka vitamin grubu da B vitaminidir ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.  Bu sebzelerde bulunan folat bronşit ve astıma karşı koruma sağlar. Kara lahana, hardal otu, ıspanak, karnıbahar  gibi folat yönünden zengin sebzeler akciğerleri temizler.

3. C vitamini içeren gıdalar

C vitamini akciğerleri ve tüm solunum sistemini koruyan bir antioksidandır. C vitamini içeren gıdalar yediğinizde bedeniniz toksinlerden arınır.

C vitamini alımı ile akciğer kanseri ilişkisini inceleyen bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bol C vitamini alındığında akciğer kanseri riski oldukça düşmektedir.

Ne kadar çok C vitamini içeren gıda yerseniz akciğerleriniz o kadar sağlıklı olacak ve solunum yolu rahatsızlıkları o kadar hızlı iyileşecektir.

Limon, portakal gibi her türlü narenciye meyve, kivi, kırmızı dolmalık biber, çilek ve ananas bol miktarda C vitamini bulunur.4. Zencefil

Soğuk algınlığı veya grip gibi solunum yollarını etkileyen bir rahatsızlığa karşı yenebilecek en iyi gıdalardan biri de zencefildir. Zencefil doğal detoks etkisi yapan iltihap giderici etkiye sahip bir bitkidir. Zencefilin iltihap giderici özelliği solunum yolu hastalıklarının çabucak atlatılmasını ve solunum yollarında daha az balgam birikmesini sağlar.

Bir araştırmada zencefilin astım ve diğer solunum rahatsızlıklarının belirtilerini azalttığı belirtilmiştir.

5. Sarımsak

Hemen her derde deva sarımsak akciğer sağlığını korumada da yardımımıza koşuyor. Sarımsakta bulunan alisin bileşeni doğal bir antibiyotiktir. Bu sayede akciğerlerde tıkanıklık yapan solunum enfeksiyonlarını kolayca giderir. Sarımsak ayrıca hava kirliliği ve sigara tüketiminin neden olduğu akciğer hasarlarını iyileştirir.

6. Yeşil çay

Düzenli yeşil çay içmek akciğerleri sağlıklı tutar ve sıvı birikmesine engel olur. Yeşil çayda bulunan antioksidanlar C vitamininden de güçlüdür. Yeşil çay içerek hem kalp hem de beyin sağlığına katkıda bulunurken bir yandan da akciğerlerinizi hastalıklara karşı korumuş olursunuz. Çin’de yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay da aynı sarımsak gibi sigara tüketiminin verdiği zararları tamir eder ve akciğer kanserine karşı koruma sağlar.Kaynakça:

(https://www.healthyandnaturalworld.com/the-best-foods-to-cleanse-your-lungs/)

(https://www.manipalhospitals.com/blog/6-healthy-foods-to-detoxify-smokers-lungs/)

(https://www.healthyandnaturalworld.com/the-best-foods-to-cleanse-your-lungs/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.