Genel Sağlık

B vitamini hakkında her şey – Bölüm 2B6 Vitamini- PİRİDOKSİN VE PİRİDOKSAMİN

B6 Vitamini Faydaları : Kan şekeri seviyesini düzenler, sinir sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücresi üretir, bağışıklık sistemini destekler. Cildi gençleştirir, kalbi korur, metabolizmayı çalıştırır.

B6 vitamini eksikliğinde; Anemi görülebilir. Cilt problemleri, uykusuzluk, sinirlilik halleri gözlemlenebilir.

B6 Vitamini : Nohut, pirinç, patates, fındık, kestane,balık, hindi eti, kırmızı et ve muzda bulunur.

B9 vitamini- FOLİK ASİT

B9 Vitaminin faydaları: Özellikle gebelik döneminde anne adayı ve bebeği desteklemek amacıyla takviye şeklinde kullanılır. Anne karnındaki bebeğin sinir siteminin gelişiminde büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca, kanser ve kanser hücre yapısında yaşanabilecek değişiklikleri önlemek için de faydalı bir vitamindir.

B9 vitamini eksikliğinde, gebelik döneminde B9 vitamini eksikliği olan anne adayları için taşıdığı riskler arasında bebeğin düşmesi, erken doğum ya da bebeğin beyin ve omurilik anomalisi “spina bifida” durumuna sebep olabilmektedir. iştahsızlık, huzursuzluk, kilo kaybetme, dilde ortaya çıkan şişlik, dilde kızarıklık , unutkanlık, kalp çarpıntısı şeklinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.

B9 vitamini: Mercimek, Yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, narenciye, barbunya, brokoli, domates suyu, yumurtada bulunur.

B12 Vitamini- KOBALAMİN

B12 Vitamini Faydaları : Hafızayı güçlendirerek alzheimer gibi rahatsızlıkların önüne geçer, anemiye karşı koruyucudur. Doğurganlığı artırır, hücre oluşumunu hızlandırır, kansızlığın giderilmesine yardımcı olur, sinir sistemini korur.

B12 vitamini eksikliğinde; Kilo kaybı, sık sık ishal, yorgunluk, unutkanlık, el ve ayaklarda uyuşmalar, anemi gibi belirtiler görülebilir.

B12 Vitamini : Yumurta, süt, tavuk, sakatat çeşitleri, yoğurt, karides, soya sütünde bulunur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.