Genel Sağlık

Başparmak çıkıntısı (BUNYON) ağrısını doğal yollarla giderme yöntemleri

Bunyon çıkıntısını düzelten en başarılı aparatlardan biri

Eklem ağrılarının ne kadar kötü olduğunu hepimiz biliyoruz. Ağrı özellikle ayağınızda oluşuyorsa bu daha da rahatsız edici olabilir.

Bunyon olarak da bilinen  başparmak çıkıntısı başparmağın ayakla birleştiği yerde oluşan kemikli bir kütledir. Bunyonlar beden ağırlığının baskısı ayaktaki eklem ve tendonların üzerine eşit dağılmadığında oluşur ve baş parmak kemiğinin normal halinden daha büyük ve çıkıntılı görümesine sebep olur. Bunyon eklem bölgesinde oluştuğu için acı veren bir deformasyondur.

Bunyonlar herkeste görülebilir ama bu kemik deformasyonu kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Topuklu veya sivri burunlu ayakkabılar bunyon başlıca nedenlerindendir.

Eğer bunyon sorununuz varsa havalı ayakkabılarınızı bir süreliğine rafa kaldırıp daha rahat bir şeyler giymeniz yerinde olacaktır. Bunyonlar ameliyat ile tedavi edilebileceği gibi ağrıyı geçirmek için yapabileceğiniz kolay ve doğal yöntemler de bulunmaktadır.

İsterseniz bu yöntemlere hep birlikte göz atalım.

1. Zencefil

İltihap giderici özellikleri olan zencefil eklem ağrılarını  azaltmak için kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir. Zencefil beyindeki ağrı sinyallerini bloke etme özelliğine sahiptir. Yan etkisi olmadığı için uzun süre kullanılabilir. Diyetinize zencefil katarak bu sağlıklı etkilerden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca zencefil yağı ile bunyona masaj yapabilirsiniz. 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir kapta hafifçe ısıtın. İçine 4 damla zencefil yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra ılık yağla çıkıntılı bölgeye çok bastırmadan 10 dakika masaj yapın.

Bu uygulamayı günde bir kere yapabilirsiniz.2. Zerdeçal

Zerdeçal da aynı zencefil gibi iltihap giderici ve antioksidan özellikler taşır.

Bir çay kaşığı toz zerdeçalı koyu bir macun kıvamına gelecek şekilde suyla karıştırın. Macunu bunyonun üzerine ygulayın ve gazlı bezle sarın. Zerdeçal macunu dokuyu yumuşatacak, iltihabı alacak ve bunyonun daha fazla büyümesine engel olacaktır.

3. Aspirin

Aspirin bunyonların verdiği acıyı azaltmada birebirdir.

Üç adet aspirin tabletini ezin ve bir leğen sıcak suya dökün. İyice karıştırın ve ayaklarınızı bu suya sokun. Su soğuyana kadar ayaklarınızı tutun. Ardından ayaklarınızı bir havluyla kurulayın ve bunyonun olduğu bölgeye zeytinyağı ile masaj yaparak kürü bitirin.

4. Ayak egzersizleri

Ayağı hareket ettirmek acıyı azatır ve parmakların esnekliğini sağlar. Düzenli olarak şu egzersizleri yaptığınızda bunyonların büyümesine engel olabilirsiniz.

Egzersiz 1:

Bir sandalyeye otrun ve ayağınızın altına bir tenis topu alın. Topu ayağınızın altında yuvarlayın. Gerilimli bölgeleri bu şekilde yumuşatın. Bu egzersizi günde 5 dakika yapın.

Egzersiz 2:

Bir sandalyeye oturun. Bir elinizi bunyonun olduğu ayağın üstüne koyun. Elinizin parmaklarını ayak parmaklarının arasından geçirin. El parmaklarınız yardımıyla ayak parmaklarını 5 dakika boyunca ileri geri oynatın.

Egzersiz 3:

Dik bir şekilde durun. 10 saniye boyunca ayak parmaklarınızı hızlıca kıvırıp yine ileri uzatın. 5 saniye dinlendikten sonra 10 saniyelik bir tekrar daha yapın.

AliExpress mağazasından bunyon kemiğini düzelten ve ağrıyı geçiren aparatı alabilirsiniz!

 

Kaynakça:

(https://naturallydaily.com/how-to-get-rid-of-bunions/)

(https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-bunions.html)

(https://www.fabhow.com/get-rid-of-bunions-home-remedies.html)

(https://maxhomeremedies.com/how-to-get-rid-of-a-bunion/)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.