Genel Sağlık

Diş Çürükleri Doğal Olarak Tedavi Edilebilir MiDiş çürüğü sorunuyla dişçiye gittiğinizde büyük ihtimalle size dolgu yapılmasını önerecektir. Yaygın inanışa göre dişler kendini yenileyemez ve tek çözüm çürük yerin oyulması ve en iyi ihtimalle dolgu yapılmasıdır. Çürüğün büyüklüğüne göre daha uzun ve farklı bir prosedür uygulansa bile ardında yatan anlayış temelde aynıdır. Çürük bölgeyi temizlemek ve sentetik dolgu veya diş implantı gibi yabancı bir maddeyle desteklenen yeni bir diş yapmak.

Peki gerçekten de diş tedavisinin tek yöntemi bu mu?

Gitgide dünyada daha fazla destekçi kazanan bir düşünceye göre eğer bedeninize ihtiyaç duyduğu besinleri verirseniz tedavisi imkansız görünen hastalıkları bile iyileştirebilirsiniz. Bunun en güzel örneği diş çürükleridir. Diş çürüğünün nasıl oluştuğu ve kanıtlanmış tedavilerle ilgili çalışmalar gitgide daha fazla kamuoyunda yer bulmaktadır.

İngiliz Tıp Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre doğru beslenme ile diş çürükleri doğal olarak tedavi edilebilmekte*. Bu araştırmada tahıl içermeyen ve D vitamini takviyeli beslenme düzeni olan çocuklarda diş çürüklerinin iyileştiği gözlemlenmiş.

Başka pek çok doktor ve diş hekimi de çürüklerin nasıl oluştuğu konusunda eksik bilgilendirildiğimizi söylüyor. Bu eksik yönlendirme yaklaşık yüz yıllık bir geçmişe sahip ve halen daha düzeltilebilmiş değil.

1900’lü yılların başında yaşamış olan Ulusal Diş Hekimliği Birliği Başkanı West A. Price diş çürüklerinin nedenini tespit etmek için tüm dünyayı dolaştı. Dr. Price araştırmaları sonucunda modern gıdalarla diş çürükleri arasında bir bağlantı keşfetti. Kendi kabileleri içinde, yalıtılmış olarak yaşayan yerliler mükemmel dişlere sahipti. Ama bu yerliler batılı beslenme biçimini benimsediğinde diş çürümesi, kemik erimesi ve kronik hastalıklar baş gösteriyordu. Modern beslenme biçimimizde bir yanlışlık olduğu böylece kesinlik kazanmıştı.

Amerikan Ulusal Diş Hekimleri Birliği diş çürüklerinin oluşma nedenini şöyle açıklanıyor. ” Diş çürüğü, süt, meşrubat, kuru üzüm, kek veya şekerleme gibi karbonhidrat içeren gıdaların dişe yapışıp kalması ile oluşur. Ağızda yaşayan bakteriler bu kalıntılarla beslenir ve bunun sonucunda asit meydana gelir. Bir zaman sonra bu asitler diş minesini eriterek diş çürüğüne sebep olur.”

Ama gerçek şu ki Ulusal Diş Hekimleri Birliği diş çürümesine neden olan dört faktörden sadece birini açıklamaktadır.

Dr. West Price’a göre diş çürümesinin dört nedeni şunlardır: **

– Beslenmede mineral eksikliği (kalsiyum, magnezyum ve fosfor eksikliği)
– Çözülebilir vitaminlerin eksikliği (A, E, K ve özellikle D vitamini eksikliği)
– Fitik asit içeren gıdaların aşırı tüketimi
– İşlenmiş şekerin aşırı tüketimiŞu önlemleri alarak diş çürüklerini doğal olarak tedavi etmeniz mümkün.

1. Şeker tüketimini bırakın

Sağlıklı, çürüksüz dişlere sahip olmak istemiyorsanız hayatından şekeri çıkarın. Şeker sadece ağzınızdaki bakterileri beslemekle kalmaz. Yüksek asit oranıyla diş minelerini aşındırır.

Bu nedenle meşrubat, şekerleme ve bol şekerli tatlılardan uzak durmanızı öneririz. Ayrıca yapay tatlandırıcılar da sağlık yönünden riskli ürünlerdir. Makul ölçüde organik bal, meyveler ve taze sıkılmış meyve suları ile şeker ihtiyacınızı gidermek sizi daha sağlıklı yapacaktır.

2. Fitik asitten uzak durun

Fitik asit tahıl, yemiş ve tohumlarda bulunan, mineralleri ve enzimleri bloke ederek ciddi sağlık problemlerine sebep olan bir maddedir. Günümüzde fitik asidin bir sorun olarak gündeme gelmesinin nedeni modern insanın, filizleme ve ekşi maya fermantasyonu gibi fitik asidi önleyen antik gıda hazırlama tekniklerini uygulamaktan vazgeçmesidir.

Fitik asit yönünden zengin bir beslenme rejimi mineral eksikliğine ve kemik erimesine neden olmaktadır. Tahıl ve tohumlardaki fosforun yüzde sekseni fitik asit tarafından bağlanır ve özümsenemez hale getirilir.

Fitik asit yüksek fosfatlı gübrelerle üretilmiş gıdalarda daha çok görülür. Bu nedenle organik gübrelerle üretilen gıdalar tercih edilmeli ve genetiği oynanmış gıdalardan özellikle kaçınılmalıdır.

3. Besin değeri yüksek gıdalar tüketin

Çiğ süt diş sağlığını koruyan vitamin ve mineralleri almanızı sağlar. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, yağda çözülen vitaminler, K2 ve D3 vitaminleri içerir. Haftada bir çiğ süt ürünleri tüketmek dişlerinize iyi gelecektir. Keçi sütü kefiri, ham peynir ve organik tereyağı tercih edebilirsiniz.

Diş çürümesini önleyen bir diyet yağda çözülen vitaminler ve mineraller içermelidir.

Örneğin :

– Kemik suyu, et, balık ve yumurta gibi hayvansal gıdalar
– Çiğ veya pişmiş yeşil yapraklı sebzeler
– Kefir, peynir ve organik yağ gibi süt ürünleri
– Her sabah günde bir kere meyve
– Hindistan cevizi yağı, avokado, zeytin ve balık gibi sağlıklı yağlar
– Filizlenmiş tahıl ve tohumlar
– Ekşi mayalı ekmek

Bu gıdalarla hem diş hem de genel sağlığınızı korumak açısından çok faydalıdır.Kaynakça:

* British Medical Journal Makalesi – Tahılsız, D vitamini ve kalsiyum yönünden zengin bir diyetin çocuklardaki diş çürüklerine etkisi
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2520490/)

** Dr. West Price’ın web sitesi
(http://www.westonaprice.org/health-topics/living-with-phytic-acid/)

*** Fitik asidin zararları
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1786937/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir