Cilt Bakımı ve Güzellik

Doğal yollarla selülitten kurtulunSelülitler kadınların %85’inde bulunan yaygın bir cilt bozukluğudur. Genelde uyluk bölgesinde görülen selülit bacaklar, kalçalar ve karın bölgesinde de görülebilir.

Selülit, cildin altında biriken serbest yağ hücrelerinden oluşur. Portakal kabuğu görünümünde çukurlu bir görünüme sahiptir. Hormonlar, kalıtsal özellikler ve sağlıksız yaşam biçimi selülitin başlıca nedenleridir.

Selülitlere erken müdahale etmek önemlidir çünkü selülitler yaş ilerledikçe daha çok yayılır. Neyse ki selülitleri azaltmanın pek çok basit yöntemi bulunmakta. İsterseniz evde rahatlıkla yapabileceğiniz bu doğal yöntemlere hep birlikte göz atalım.

1. Kuru fırçalama

Bu yöntem bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da pek çok kişi işe yaradığını söylemektedir.

Kuru fırçalama lenfatik akışı ve kan dolaşımını arttırır. Böylece bedende biriken toksinlerin atılmasını sağlar.

Ayrıca kan akışı arttığında cilt daha dolgun görünür ve selülit görünümü azalır.

Bu iş için doğal malzemeden yapılmış orta sertlikte kılları olan bir fırça kullanabilirsiniz.

Kuru fırçalama yaparken cildiniz ve fırçanız kuru olmalı. Bunun için en ideal zaman duşa ilk girdiğinizde ıslanmadan öncedir.

Fırçalama yönü önemlidir. Selülitli bölgeyi fırçalarken daima kalp yönüne doğru fırçalayın. Böylece lenfatik sistem uyarılacaktır.

Ayaklardan omuzlara kadar selülitli bölgelere daha çok odaklanarak fırçalama yapabilirsiniz. Belden aşağısında yukarıya doğru, kollarda gövdeye doğru, karın bölgesinde ise saat yönünün tersine dairesel hareketlerle fırçalama yapın.

Fırçalama süresi on dakikadır. Fırçayı cildin uyarılmasına yetecek kadar bastırın. Yalnız tahriş edecek kadar bastırmayın. Çatlak ve hassas bölgelere fırçalama yapmaktan kaçının.

Kuru fırçalama cildi sıkılaştıracak, hücrelerin yenilenmesini sağlayacak ve kan akışını hızlandıracaktır. Ayrıca lenfatik sistemden toksinlerin atılmasını sağlarken sindirime ve böbreklere yardımcı olacaktır.

2.Kahve masajı

Kahve ile masaj yapmak selülitleri gidermede faydalıdır. Peeling etkisi yapan bu masajla ciltteki kan akışı hızlanır. Ayrıca kahvenin içerdiği kafein sıkılaştırıcı etkiye sahiptir.

Çeyrek su bardağı öğütülmüş filtre kahveyi veya kullanılmış kahve telvesini 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı hafifçe ısıtın. Macun kıvamına gelen karışım ile selülitli bölgeye masaj yapın. Ardından bölgeyi streç film ile sarıp bir saat bekleyin.

En iyi sonucu almak için bu uygulamayı haftada iki kez yapabilirsiniz.3. Kırmızı biber kürü

Acı kırmızı biber yağ yakan bir gıdadır. Doğal olarak beden ısısını arttırır, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca eski deri hücrelerinin yeni ve sağlıklı olanlarla değiştirilmesine yardım eder. Ayrıca düzenli acı biber tüketmek bedendeki toksinleri atarak selülitleri azaltır.

Şu malzemelerle harika bir kırmızı biber kürü yapabilirsiniz.

  • Bir çay kaşığı toz kırmızı biber

  • Bir çay kaşığı öğütülmüş zencefil

  • Bir limon suyu

  • Bir bardak ılık su

Bu malzemeleri karıştırıp için. Bir ay boyunca günde bir kere yaptığınız bu kür selülitleri ciddi oranda azaltacaktır.

4. Elma Sirkesi

Organik elma sirkesi içerdiği potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleriyle selülitlerden kurtulmanıza yardım edebilir. Tüm bu mineraller bedendeki toksinleri atmaya yardımcı olur. Ayrıca basen ve karın bölgesinde tutulan sudan kurtulmanızı sağlar.

Böylece elma sirkesi sizi şişkinlik ve selülite karşı korur. Ayrıca elma sirkesi kilo vermenizi sağlar. Daha az yağ, daha az selülitli bölge anlamına gelir.

Bir ölçek elma sirkesini iki ölçek suyla karıştırın. Karışımı selülitli bölgeye sürün ve yarım saat bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın. İstediğiniz sonucu alana kadar bu uygulamayı günde iki kez yapın.

Bu kürle birlikte her gün bir yemek kaşığı elma sirkesini iki yemek kaşığı suyla karıştırıp içmek de fayda sağlayacaktır.

5. Bol su içmek

Zamanla selülitli bölgelerin içinde toksinler birikir. Su içmek bu toksinleri bedenden atmanın en iyi yoludur. Yeterince su içmediğinizde bedeniniz selülitleri parçalamakta güçlük çeker.

Ayrıca selülitleri diğer yöntemlerle gidermeye çalıştığınızda selülitlerdeki toksinler bedene dağılır. Bu toksinleri atmak için bol su tüketmek şarttır. Bu yüzden uyguladığınız her selülit giderme yöntemiyle birlikte bol su içmenizi öneririz.Kaynakça:

(http://www.top10homeremedies.com/how-to/get-rid-cellulite-thighs.html)
(http://naturalsociety.com/7-natural-home-remedies-for-cellulite-reduction-get-rid-of/)
(http://www.naturallivingideas.com/11-natural-cheats-for-getting-rid-of-cellulite-once-for-all/)
(http://www.rapidhomeremedies.com/cellulite.html)
(http://homeremediesforlife.com/cellulite/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.