Cilt Bakımı ve Güzellik

Akne, Sivilce ve Cilt Lekelerinden Kurtulmak için Yüzünüze DOMATES SÜRÜN!Sivilceler bedenin  hemen her yerinde görülebilir. Yalnız yüzde görüldüğünde en rahatsız edici etkiyi yapar. Akneler genelde ergenlik döneminde hormonlar bolca üretildiği zaman belirir. Erişkin olduğumuzda da akneler görülebilir. Erişkinlikte görülen aknelerin nedeni cildin yağlı olmasıdır. Cildiniz yağlıysa sivilce ve akne oluşumuna meyillisiniz demektir. Eğer sizde de akne ve sivilce sorunu varsa son derece ucuz ve zahmetsiz bir yöntemle onlardan kurtulabilirsiniz. Üstelik şimdi söyleyeceğimiz malzemelerin hepsi büyük ihtimalle mutfağınızda bulunuyordur.

İlk malzememiz domates içerdiği likopen ile cildi canlandırır ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Domates cildi sıkılaştırır, yağlanmayı giderir ve cildin pH derecesini düzenleyerek cilde yumuşaklık verir. Tek yapmanız gereken püre haline getirilmiş domatesi gece yatmadan önce yüzünüze uygulamak. Bu noktada yüzünüze süreceğiniz domatesleri doğru seçmek de önemli. Büyük boy domatesler kullanmaya özen gösterin. Çeri domates ve diğer küçük boylu domateslerden kaçının. Büyük domatesler daha kolay püre elde edersiniz ve kabukları daha kolay soyulur. Domates seçerken canlı renkli ve güzel kokulu olanları seçin. Yemeklerinize koymayacağınız domatesi yüzünüze sürmeyin.

Gözenekleri sıkılaştırmak isterseniz domatese salatalık püresi de ekleyebilirsiniz. Salatalık cildi besleyen bir mineral olan silis içerir. Salatalık cildi bağlayan dokuları sıkılaştırır. Sıkılaştırıcı etkisiyle gözenekleri kapatır ve ciltteki yaşlanma etkileri siler. Salatalık suyu ciltteki makyajı temizlemek için de birebirdir. Salatalık cilde fayda sağlarken ölü hücreleri, bakterileri ve makyaj kalıntılarını giderir. Ciltle aynı pH derecesine sahip olduğu için tamamen doğal bir etki sağlar.

Eğer arzu ederseniz karışıma ekleyebileceğini bir başka malzeme de zeytinyağıdır. E vitamini yönünden zengin zeytinyağı maskenize cildi gençleştiren bir etki verecektir.Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra bir saat kadar bekleyin. Ardından soğuk suyla yıkayın.

Ayrıca dilimlenmiş domatesleri yüzünüze doğrudan yapıştırabilirsiniz. Domates dilimlerini yüzünüze yerleştirin ve hafifçe bastırarak yüzünüze masaj yapın.

Eğer asıl probleminiz siyah noktalar ise mutfağınızdaki sürekli bulabileceğiniz sofra tuzu yardımınıza koşacaktır. Bir dilim domatesin üzerine bir miktar tuz dökün. Üç dakika boyunca tuzlu domatesi burnunuza veya siyah noktaların olduğu diğer yerlere sürün. Tuz cildinize iyice yayıldığında aynı domates dilimine biraz daha tuz dökün ve işleme 2 dakika kadar devam edin.

Bu kürü haftada bir kere uygulamanız tavsiye edilir. Eğer siyah noktaların yeniden belirmesini istemiyorsanız iki haftada bir bu kürü uygulayabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.wikihow.com/Reduce-Acne-Using-Tomatoes)

(https://homeremediesforlife.com/tomato-for-acne/)

(https://homeremediesforlife.com/cucumber-for-acne/)

(https://www.livestrong.com/article/255334-the-benefits-of-olive-oil-in-skin-care/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.