Cilt Bakımı ve Güzellik Genel Sağlık

SAÇ DÖKÜLMESİNİ Önleyen 7 GıdaSaçlarınızı tararken fırçanızda daha fazla saç teli görmeye mi başladınız? Yalnız değilsiniz. Türkiye’de erkeklerin %37’si ciddi oranda saç dökülmesi yaşıyor. Kadınlarda da saç dökülmesi oldukça sık görülüyor. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda saç dökülmesi sorunu yaşanıyor.

Normalde her yetişkinin günde 50 ile 100 tel saçı dökülür. Günde 100 telin üstünde dökülüyorsa saç dökülmesi probleminiz var demektir.

Her ne kadar yaş ve genetik gibi faktörleri değiştiremesek de beslenmemize dikkat ederek saç dökülmesini azaltabiliriz. Bazı gıdalar dökülmeyi azaltan ve yeni saçların çıkmasını kolaylaştıran besin maddeleri içerir. İsterseniz bunlara hep birlikte göz atalım.

1. Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, pazı ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde saçların sağlıklı kalmasını sağlayan demir bulunur. Demir eksikliği saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Bedende demir eksikliği varsa besin maddeleri saç köklerine ulaşamaz. Bu durumda saçlar zayıflar ve cansızlaşır. Bu da saçı kırılmalara ve dökülmeye meyilli bir hale getirir.

2. Yağlı balıklar

Somon, uskumru ve palamut gibi balıklar saçın çıkması kolaylaştıran omega 3 yağ asitleri içerir. Ayrıca bu balıklardaki protein yeni saç hücrelerinin çıkmasını kolaylaştırır. Yapılan araştırmalarda omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin antioksidan özelliği olan gıdalarla desteklendiğinde saç dökülmesini azalttığı ve yeni saçların çıkmasını desteklediği bulunmuştur.

Yağlı balıklar ayrıca selenyum, D3 ve B vitamini içerir. Tüm bu vitaminler saçın güçlü kalmasına yardımcı olur.

3. Baklagiller

Mercimek, bezelye, nohut ve fasulye folik asit, fosfor ve lif içerir. Bu besin maddeleri kafa derisine oksijen gitmesini kolaylaştırır ve saçların sağlıklı çıkmasını sağlar.

Baklagillerdeki proteinler saç oluşu için gerekli olan yapı taşlarındandır. Sofranızdan baklagilleri eksik etmeyerek bu faydalı etkileri alabilirsiniz.4. Yumurta

Yumurta bol miktarda protein ve biyotin içerir. Her iki besin maddesi de yeni saçların çıkmasını arttırıcı özelliğe sahiptir. Yeterli protein almak saç dökülmesini önlemede önem taşır. Çünkü saç kökleri büyük oranda proteinden oluşmaktadır. Biyotin ise keratin adlı saç proteininin üretilmesi için gereklidir.

Yumurta ayrıca çinko ve selenyum gibi saç çıkmasını sağlayan besin maddeleri içerir. Bu nedenle yumurta saç sağlığını koruyan gıdaların başında gelir.

5. Havuç

Havuç içerdiği A vitamini sayesinde saç dökülmesini azaltır. Beden A vitamini kullanarak saç köklerini koruyan sebum maddesini üretir. Sebum saçın doğal olarak ürettiği yağlı bir maddedir. Sebum saçların sağlıklı kalmasını sağlayan doğal bir saç kremi gibi kafa derisini kaplar.

Havuç ayrıca saç çıkmasına yardımcı olan beta karoten maddesini içerir.

6. Tatlı patates

Tatlı patates saçları güçlendiren bakır, demir ve proteinleri içerir. Tatlı patateste ayrıca saçı güçlendiren beta karoten maddesi bulunur.

Saç dökülmesine neden olan faktörlerden biri de strestir. Tatlı patates içerdiği potasyum ve magnezyum ile sinirleri sakinleştirir ve stresi giderir. Tatlı patates bu şekilde çok yönlü olarak saç dökülmesinin önüne geçen harika bir gıdadır.

7. Ceviz

Cevizde bulunan omega 3 yağ asitleri saçlara sağlık kazandırır. Ayrıca çinko, demir, selenyum, B1, B6, B9 ve E vitaminleri içeren ceviz tam bir saç dostudur. Aynı tatlı patates gibi cevizde de magnezyum bulunur. Bu şekilde stres kaynaklı saç dökülmelerine karşı koruma sağlar.

Daha hızlı bir çözüm mü arıyorsunuz?

Toppik kullanabilirsiniz.

 

Kaynakça:

(https://www.prevention.com/food-nutrition/g20474000/7-foods-that-stop-hair-loss/)

(https://www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth#section2)

(https://www.stylecraze.com/articles/that-help-prevent-hair-fall/#gref)

(https://www.cnnturk.com/2012/saglik/03/15/turk.erkeginin.sac.haritasi.seyrek.cikti/653291.0/index.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.