Faydalar ve Zararlar

Suda Bekletilmiş CEVİZ MUCİZESİ
En faydalı besin listesinin ilk beşinde yerini alan ceviz, bu güzel ününü içindeki vitamin ve mineral zenginliğiyle hak ediyor. Cevizi günlük rejimimizin içine mutlaka katmamız gerekiyor. Uzmanlar günde 3-4 tane ceviz yenmesi gerektiği konusunda hem fikirler. Yalnız cevizin özellikle bir yeme şekli var ki onun içindeki besleyici değerin ve lezzetin ikiye katlanmasına neden oluyor. O yöntem bir gece boyunca 1,5 adet cevizi suda bekleterek sabah aç karnına yemek. Bu yöntemle yenilen cevizin sağlığımıza faydalarına bakmadan önce nasıl hazırlandığı konusunda birkaç önemli detaydan ve içinde bekletilen suyun içilip içilmemesiyle ilgili tartışmadan bahsedelim.

SUDA BEKLETİLEN CEVİZ NASIL HAZIRLANIR?

Bir cevizi kırdığınız zaman içinden iki yarı şeklinde beyne çok benzeyen bir iç cevizle karşılaşırsınız. Suda bekletmeniz gereken miktar 3 yarım iç cevizdir. Bundan daha fazlasını da iki tam ceviz yani 6 yarım iç ceviz kadar bekleten de olabilir. Yalnız burada kalori miktarının arttığı konusunda sizi uyarmak isteriz.  Bir adet orta büyüklükteki ceviz yaklaşık 40 kaloridir. Bu hesaba göre 2 tam ceviz 80 kalori olacaktır. Taze cevizi kırdığınızda cevizlerin arasındaki çeperleri de bu suya koymanızda fayda var. 8-12 saat suda bekletmek gerekiyor. Bu yüzden akşamdan suya koyup sabah içebilirsiniz. Suyun normal oda sıcaklığında olması gerekiyor.
CEVİZLER NEDEN SUDA BEKLETİLMELİ?

Ceviz suyla temas ettiğinde onun sindirilebirliğini ve besin değerini arttırmış olursunuz. Cevizin zarındaki antioksidanlar ve kendisindeki vitamin ve mineraller su ile etkileşime girerek daha fazla fayda sağlar. Buna ek olarak suyla temas eden cevizin içeriğindeki fitik asit oranı azalır. Fitik asit demir, çinko ve magnezyum gibi minerallerin faydasını azaltır. Bu yüzden fitik asit azalınca cevizin içindeki besinler vücuda daha fazla yarar sağlayacaktır.

 

CEVİZİ BEKLETTİĞİMİZ SUYU İÇMELİ MİYİZ?

Kimi uzmanlar bu suyu içmenin bir faydası olmadığı görüşünde. Cevizdeki fitik asidin suya geçmesi ve bu suyun içilmesinin demir emilimini azalttığı için zararlı olacağını düşünenler de var. Yalnız dengeli beslenen, düzenli et yiyen ve kansızlık sorunu yaşamayan kişiler bu suyu içebilirler. Bunun nedeni fitik asidin tümüyle zararlı sayılmaması. Hatta yapılan bazı araştırmalar kolon kanserini önlemede, böbrek taşlarının oluşumunu azaltmakta ve kandaki kötü kolesterolü düşürmekte faydalı olduğunu ortaya koyuyor.  Hatta son yapılan araştırmalar kemik erimesini durdurmada da çok etkili olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla kansızlık sorununuz yoksa, düzenli et yiyen birisiyseniz ve kolesterolünüz yüksekse bu suyu da içebilirsiniz. Aksi takdirde sadece suda bekletilmiş ceviz içlerini yiyip suyunu içmemeniz daha doğru olacaktır.

İşte şimdi artık geceden yaklaşık 10 saat suda bekletilmiş cevizin sağlığımıza faydalarına bakma zamanı geldi. İşte cevizin mucizevi faydaları:

1- KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR: Ceviz Omega-3 yağ asidi ve bitkisel stenoller yönünden çok zengin bir besindir. Bu yönüyle yüksek kolesterol için en çok tavsiye edilen 5 gıdadan birisidir. Diğerleri ise sarımsak, elma, yulaf kepeği ve limondur. Suyuna geçen fitik asidin ise kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu iddiaları var. Bu iddialar çok da asılsız değil çünkü fitik asit yönünden çok zengin olan baklagillerin kolesterolü düşürdüğünü biliyoruz. Ceviz suyuna geçen fitik asit aynı zamanda kanser hücrelerinin de çoğalmasını önlüyor. Yine de bu suyu içenlerin düzenli et yiyen kişiler olmaları ve kansızlık çekmiyor olmaları çok önemli.
2- KALP VE DAMAR SAĞLIĞINA FAYDALIDIR: Birçok araştırma cevizin kalp hastalığı ve kardiyovasküler rahatsızlıkları azaltmada çok etkili olduğunu gösteriyor. Bu araştırmalar aynı zamanda cevizin vücuttaki enflamasyonu azalttığı, damarların işlevini iyileştirdiği ve kan damalarında oluşabilecek plakların oluşma riskini azalttığını gösteriyor. Bu etkiler muhtemelen cevizlerin yararlı yağ bileşiminin yanı sıra zengin antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

3- BEYİN, HAFIZA VE SİNİR SİSTEMİNE ÇOK İYİ GELİR: Cevizin içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller beyin fonksiyonları güçlendirir ve bu sayede ileriki yıllarda Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini düşürür. Ceviz beyin fonksiyonlarında gerileme ve ilerleyen yaşa bağlı olarak gelişen olumsuz durumlar karşısında hafızayı güçlendiriyor. Beyin ve hafıza dışında sinir sistemine de iyi gelen ceviz, deforme olmuş hücreleri onararak depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasını önlüyor.

4- TOK TUTMA ÖZELLİĞİYLE KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR: Yüksek protein içeriği sayesinde ceviz uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Buna ek olarak, kan şekerini dengeleme özelliğiyle açlık ve tatlı krizlerini önler. Ceviz suyunun ödem attırıcı etkisi şişkinliği gidermeye yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek miktardaki Omega-3 yağ asitlerinin ise kilo vermede etkili olduğu bilinmektedir.
5- ENERJİ VERİR VE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR: Ceviz içeriğindeki yağ asitleri sayesinde üzerinizdeki halsizliği ve yorgunluğu alır. Eğer diyet yapıyorsanız veya gün içinde çok enerjik olmanız gerekiyorsa ceviz size büyük destek olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller cevizde bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple düzenli ceviz yemek bedeninizin hastalıklara karşı dirençli olmasına katkıda bulunur.KAYNAKÇA:

  1. https://www.uplifers.com/hububatlarda-bolca-bulunan-fitik-asit-sagligimizi-nasil-etkiler-etkisini-nasil-azaltiriz/

  2. https://wholelifestylenutrition.com/recipes/appetizers-snacks/is-soaking-nuts-necessary-how-to-properly-soak-your-organic-raw-nuts/

  3. https://www.huffingtonpost.com.au/2017/07/09/are-activated-nuts-better-for-you_a_23022991/

  4. https://www.healthline.com/nutrition/phytic-acid-101#section6

  5. https://www.hurriyet.com.tr/suda-bekletilmis-ceviz-kolestrolu-dusurur-mu-13640335

  6. https://nutritionfacts.org/topics/phytates/

  7. https://idilyazar.com/ceviz-suyu-ve-faydalari

  8. https://www.aysetolga.com/cevizin-faydalari-ceviz-suyu-kuru

  9. https://www.mavikadin.com/ceviz-kuru-ceviz-diyeti-ile-zayiflama-ceviz-suyu-ile-zayiflayan-varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.