Faydalar ve Zararlar

Kahve İçmenin Sağlığa FaydalarıEnfes kokusuyla bizi kendine çeken içeceklerin başında şüphesiz ki kahve geliyor. Kahvenin faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu sık sık tartışılan bir konudur. Yine de sabahları dumanı tüten bir fincan kahvenin bizi ısıttığını ve mutlu ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca buzlu kahvelerin popülerlik kazanması sıcak yaz aylarında da kahve keyfi yapabilmemizi sağlıyor.

Antioksidan ve besin maddeleriyle dolu kahve sağlığa çok faydalı. Meyve ve sebzeler de bol miktarda antioksidan içeriyor. Ama araştırmalarda modern günümüz toplumlarının en önemli antioksidan kaynağının kahve olduğu bulunmuş. Onun ardından siyah çay  geliyor.

İsterseniz kahvenin sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım:

1. Hafızayı güçlendirir

Yaş ilerledikçe bilişsel beceriler ve hafıza azalabilir. Ayrıca kişide Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların görülme riski artar. Güne bir fincan kahve ile başlamak beyin fonksiyonlarını arttırır. Kahve beynin hızlanmasını ve daha uzun süre aktif kalmasını sağlar. Bu durum hafızayı güçlendirir ve bilişsel hastalıkların oluşma riskini azaltır. Araştırmalara göre kahve Alzheimer riskini %65 , Parkinson’a yakalanma riskini ise % 60 oranında azaltmaktadır.

2. Karaciğere iyi gelir

Karaciğer en hayati organların başında geliyor. Peki kahvenin tam bir karaciğer dostu olduğunu biliyor muydunuz? Kahve kandaki zararlı karaciğer enzimlerini azalttığı için karaciğere faydalıdır. Kahve hepatit, karaciğer yağlanması ve alkole bağlı siroza karşı koruma sağlar. Günde dört bardak kahve içen kişilerde bir karaciğer hastalığının oluşma ihtimali %80 oranında azalmaktadır. Bu miktarda kahve içen kişilerde karaciğer kanseri riski ise %40 daha az olmaktadır.3. Sizi daha zeki yapar

Kahve psikoaktif bir uyarıcı maddedir. Kahve içtiğinizde kafein sindirim sisteminizden kana ve oradan da beyine doğru bir yolculuk yapar. Yarım saatten biraz daha fazla süren bu yolculuk sonunda beynin daha hızlı çalışmasını sağlayan bazı nörotransmitterler aktif hale gelir. Bu şekilde beyindeki nöronlar daha hızlı çalışır. Bu da kişinin ruh hali, hafıza, tepki verme süresi ve genel olarak bilişsel yetilerini iyileştirir.

4. Tip 2 diyabete iyi gelir

Tip 2 diyabet dünyada 300 milyon kişide bulunan çok yaygın bir sağlık sorunudur. Tip 2 diyabet kısaca vücudun insülin salgılayamaması veya insülin direnç göstermesi sonucu kan şekerinin yükselmesi durumudur. Sık kahve içen kişilerde tip 2 diyabetin daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır. Çok kahve içen kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riski yaklaşık %40 daha azdır.

Günlük içilen her bir fincan kahve tip 2 diyabetin oluşma riskini %7 oranında azaltmaktadır.

5. Kilo vermeye yardımcıdır

Kahvenizi şekersiz ve sütsüz içtiğinizi varsayarsak kahvenin size kilo verdireceğini söyleyebiliriz. Hızlı bir metabolizma kilo vermenin en önemli koşullarından biridir. Bir araştırmada kahvenin metabolizmayı %3 ila %11 oranında hızlandırdığı ortaya çıkmıştır.

Metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra kahve serbest yağ asitlerinin kana karışmasını ve enerjiye dönüştürülmesini kolaylaştırır. Bu sebeple kahve içmek kilo vermenize yardımcı  olabilir.

Kahvenin faydaları günde ortalama iki fincan ve üstü içildiğinde ortaya çıkar. Yalnız kahvenin kısa süreli bazı yan etkileri olduğunu da unutmamak gerekir. Kahve bazı kişilerde uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi veya ruh halinde olumsuz değişiklikler yapabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız içtiğiniz kahve miktarını azaltmanız gerekir. Onun dışında kahve sağlığınıza olumlu etkileri olan harika bir içecektir.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/nutrition/top-13-evidence-based-health-benefits-of-coffee#section7)

(https://www.homegrounds.co/15-research-backed-health-benefits-of-coffee/)

(https://www.loseweightbyeating.com/benefits-of-coffee/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.