Genel Sağlık

Karın yağlarının tehlikeleri ve kurtulma yöntemleriObezitenin sağlığa zarar verdiği artık bilinen bir gerçek. Hele ki söz konusu olan karın yağları ise işler biraz daha ciddileşiyor. Karın yağları sadece daha geniş pantolonlar değil ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Karın bölgesinde iki farklı tür yağ bulunur. Cildin hemen altındaki yağlar deri altı yağı olarak bilinir. Deri altı yağları bedenin diğer bölgelerindeki yağ kütleleriyle aynı şekilde davranır. Bu yağ tipi sağlığı tehdit etmez.

Diğer yandan iç organların arasındaki boşluklarda biriken karın yağları tehlike arz etmektedir. Bu bölgedeki yağlar bedenin normal çalışma şeklini bozan toksinler üretir. Bu toksinlerden biri olan sitokinler kalp hastalığı riskini ve bedenin insülin direncini düşürerek diyabet riskini arttırır.

Sitokinler ayrıca iltihaba neden olarak bazı kanser türlerini tetikler. Son yıllarda karın yağları ile kolon, yutak ve pankreas kanseri arasında bazı bağlantılar olduğu keşfedilmiştir.

Karın yağlarıyla ilgili en büyük sorun bedenin içine doğru ilerleme göstermesidir. Böylece dışarıdan bakıldığında görünenden daha fazla karın yağına sahip olabilirsiniz. Eğer yağ birikimi karın bölgesinde ise hafif bir kilo sorunu bile risk taşımaktadır.

Peki karın yağlarının sağlığınızı bozduğunu nasıl anlarsınız? Bunun için özel bir kan testine veya tahlile gerek yok. Tek ihtiyacınız bir mezura. Bel çevresinin ölçüsüne göre teşhisi kendiniz koyabilirsiniz.

Kadınlar için 89 cm ve üstü, erkekler için ise 102 cm. ve üstü risk taşımaktadır.

Boyunuza oranla kilonuzun normal olmasına rağmen daha geniş pantolonlara ihtiyaç duyuyorsanız diyet ve egzersize başlama zamanı gelmiş demektir.

Yağların karın bölgesinde birikmesi birkaç günde olan bir şey değildir. Eğer hayatınızdaki şu unsurlara dikkat ederseniz karın yağlarının birikmesini önleyebilirsiniz.

– Şeker ve fruktoz içeren gıda ve içeceklerden uzak durun. Çünkü bunları yiyip içmek karında yağlanma yapar

  • Alkol alımını sınırlayın.

Aşırı alkol almak karında yağlanma yaptığı gibi iltihaplanma, karaciğer hastalıkları ve başka sağlık problemlerine yol açar.

  • Trans yağlardan uzak durun.

Trans yağlar en sağlıksız yağ türlerinden biridir. Trans yağ içeren gıdaları fazla yemek karın yağlanması, insülin direnci ve kalp hastalıklarına yol açar.  • Hareketli bir yaşam sürün.

Sedanter bir yaşam sürmek karın yağlanmasının asıl nedenidir. Eğer masa başı bir iş yapıyorsanız 45 dakikada bir kalkın ve hareket etmek için zaman ayırın.

  • Dengeli beslenmeye çalışın.

Protein yönünden düşük bir diyet karında yağlanma yapabilir. Ayrıca lif oranı düşük ve rafine tahıl oranının yüksek olduğu bir diyet karın bölgesinde yağlanma yapacaktır.

  • Vücudunuzun periyotlarını bilin.

Kadınlar menopoz sırasında bedende oluşan hormonel değişiklikler nedeniyle daha çok karın bölgesinden kilo almaya meyillidir.

  • Prebiyotik gıdalar tüketin.

Bağırsaklardaki bakterilerin dengesi bozulursa karında yağlanma oluşabilir.

  • Sakin bir yaşam sürmeye çalışın.

Eğer hayatınızda kaldıramayacağınız kadar stres varsa bedeniniz kortisol hormonu üretir. Kortisol hormonu kilo almaya sebebiyet veren bir hormondur.

  • Uykunuza dikkat edin.

Uykusuzluk ve az uyumak kilo almaya ve karın yağlarına sebep olabilir.Kaynakça:

(https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/abdominal-obesity-and-your-health)
(https://www.webmd.com/diet/obesity/features/the-risks-of-belly-fat#2)
(https://www.top10homeremedies.com/news-facts/dangers-of-abdominal-obesity.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.