Cilt Bakımı ve Güzellik

On yaş genç gösteren gıdalarHemen hemen herkes daha genç ve sağlıklı görünmek ister. Genetik mirasınız bu konuda belirleyici rol oynar ama aynı zamanda yediklerinizde genç görünmenize yardımcı olur.

İsterseniz hep beraber cildinizin gençlikle parlamasına neden olabilecek on yiyeceğe hep beraber göz atalım:

Tatlıya çok mu düşkünsünüz? Bu aynı zamanda sizin için de iyi bir haber.

1. Avokado:

Hepiniz avokadonun içeriğindeki yüksek yağ miktarından dolayı kilo aldırdığını duymuşsunuzdur. Ama bu yağlar sağlık için çok faydalı. Günde bir adet avokado yemek kolesterol seviyenizi düşürmenize ve cildinizin kendisini yenilemesine yardımcı olur. Vücudunuza C vitamini, potasyum ve antioksidan takviyesi yapar. Aynı zamanda önemli bir folik asit deposudur.

Hiç avokado suyu içtiniz mi? Denemek için geç değil. Sadece mikserin içine bir adet çekirdeği çıkarılmış avokado, bir çay kaşığı esmer şeker atın ve karıştırın. Karışıma buz ekleyerek içebilirsiniz.

2. Ahududu ve yaban mersini:

Bu meyveler hücre bozulmasını engelleyen antioksidan içeriğine sahiptir. Aynı zamanda ahududu ve yaban mersini eklem ağrılarına iyi gelir ve ödem gidericidir. Doktorlar özellikle yaban mersininin zihin sağlığına iyi geldiğini bunama ve Alzheimer’s hastalığını önlediğini söylüyorlar.

3. Havuç:

Bu sebze içeriğindeki beta karoten sayesinde gözlere iyi gelir. Beta karoten vücudunuz tarafından A vitaminine dönüştürülür. A vitamini görme fonksiyonlarına ve göz retinasına iyi gelir.

Havuç aynı zamanda erken yaşlanma belirtilerini de önlemektedir. Yalnız havuçları aşırı pişirmekten kaçınmalısınız. Bu durum içeriğindeki vitamin ve besleyici özelliklerin azalmasına neden olur.

4. Turunçgiller:

Turunçgiller c vitamini ve folik asit için en temel kaynaktır. Kolesterol değerlerini düşürürken kandaki ürik asit miktarını azaltır. Eğer düzenli bu meyveleri tüketirseniz dolaşım sorunları, kalp rahatsızlıkları ve gut gibi hastalıkları önlemiş olursunuz.

Aç karnına limonlu su içerek bedeninizin toksik maddeleri atmasına yardımcı olabilirsiniz. Sabah ilk iş olarak limonlu su içmek sizi çok daha sağlıklı ve enerjik hissettirecektir.

5. Sarımsak:

Sarımsağın sadece vampirleri uzaklaştırdığını mı düşünüyorsunuz?

Sarımsak aynı zamanda vücudunuzdaki enfeksiyonları gidermede de çok faydalıdır. Sarımsak doğadaki en güçlü doğal antibiyotik ve yaşlanma karşıtı gıdadır. Aynı zamanda kolesterolü dengelemede, kan dolaşımını düzenlemede ve bazı kanser türlerini engellemede önemli rol oynar.6. Zeytin yağı:

Zeytin yağı hem sağlıklı bir beslenme programının hem de cilt bakımınızın önemli bir parçası olmalıdır.

Cildinizi gergin ve nemli tutan alfa linolenik asit içeren zeytin yağı yaşlanma belirtilerini de önlemektedir.

Zeytin yağını cilt için nasıl kullanabiliriz?

Her gece yatmadan önce göz çevrenize saf ve doğal zeytin yağı sürün. Daha sonra silmenize gerek yok. Bu cildinizi pürüzsüz yapar ve göz etrafındaki kırışıklıkların azalmasına neden olur. Aynı zamanda sabah cildinize süreceğinizi bir kaç damla zeytin yağı nemlendirici kremlerden çok daha etkilidir. Her gün kullandığınız nemlendirici kremlerin içine 2-3 damla zeytin yağı katarak kırışık giderme özelliği katabilirsiniz.

7. Domates:

Domates hem çok lezzetli hem de sağlığa çok faydalı bir meyvedir. Domates A ve C vitamini içerir. Aynı zamanda folik asit yönünden zengindir.

Olgun bir domatesin kırmızı renginin kaynağı nedir?

Bu kırmızı rengi veren likopendir ve doğadaki en güçlü anti oksidanlardan biridir. Cildi UV ışınlarının zararlarına karşı korur.

Bunun dışında radyasyona, kalp hastalıklarına, enfeksiyonlara ve sinir sistemini bozan rahatsızlıklara karşı koruyucudur.

Likopenin etkisi domatesin zeytin yağıyla birleşmesiyle daha da artar. Bu yüzden zeytinyağı ve domatesle yapılan cilt maskeleri yorgun görünen ciltlerin genç görünmesini sağlar.

8. Siyah çikolata:

Siyah çikolatanın sağlığa faydaları çoktur. Flavanoid gibi antioksidanlar içeren siyah çikolata cildinizi UV ışınlarına karşı korur ve vüdunuzdaki serbest radikallerle savaşır. Bu antioksidan etkilerini alabilmek için çikolatanın içeriğinin %75 oranında kakao içermesi gerekir.

Peki sütlü çikolata? Maalesef ondan uzak durmanız gerek.

9. Patates:

Patates genç görünen bir cilt için mükemmel bir tedavidir. Patatesi cilt renginizi açmak veya ton farklılıklarını gidermek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kırışık giderici özellikleri de var.

Her gün patates ezerek suyunu çıkarıp ve içine az miktarda limon damlatarak yüzünüze sürerseniz inanılmaz etkilerini görebilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüzde 15 dakika tutun ve suyla temizleyin.

10. Aloe vera:

Evinizde veya bahçenizde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz Aloe Vera bitkisinin cildinizin güzelleşmesine inanılmaz etkileri var. Yaprağın içinden çıkan Aloe Vera jelini yüzünüze sürerek kırışıkları engelleyebilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bu jel aynı zamanda ciltteki koyu renk lekeleri, sivilce izlerini ve yüzeysel yanık izlerini giderir. Aloe vera suyunu veya jelini yüzünüze haftada bir kez 10 dakika süreyle uygulayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.