Genel Sağlık

Sabah ERKEN KALKMA Yöntemleri
Daha başarılı ve mutlu bir hayat sürmek ister misiniz? Başarı ve mutluluğun uzakta olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hayatımızda yapacağımız bazı küçük hayat değişiklikleriyle bu mümkün. Bu değişikliklerin başında ise erken kalkma alışkanlığı geliyor.

Araştırmalara göre erken kalkan öğrencilerin notları daha yüksek oluyor. Çalışanlar ise erken kalktıklarında kendilerini çok daha üretken hissediyor. Ayrıca yaptıkları işten aldıkları haz ise daha fazla.

Harvard üniversitesinde yapılan bir araştırma ise erken kalkan kişilerin kalkmayanlara göre daha yaratıcı çözümler bulmaya meyilli olduklarını ortaya koyuyor. Bu kişilerde ayrıca üşenme ve erteleme huyu az görülüyor.

Erken kalkan kişilerin üretkenliği bir dizi nedenden dolayı daha yüksek. Erken kalkanlar işlerini  yapabilmek için daha çok vakte sahipler. Ayrıca günün daha sessiz ve bölünmeyen bir kısmını kullandıklarından daha verimli çalışabiliyorlar.

Sabah sessizliği ayrıca önemli kararların daha berrak bir zihinle verilebilmesi açısından önem taşıyor.

İsterseniz erken kalkmanızı kolaylaştıracak ipuçlarına hep birlikte göz atalım.


1. Yavaş yavaş alışın

Bir anda erken kalkmaya alışmak zor gelebilir. Eğer sabahları sürekli alarmı ertelemekten kurtulamıyorsanız bedeninize zaman tanımanız gerekebilir. Her iki günde bir alarmınızı bir dakika geri alarak erken kalkma alışkanlığını yavaşça kazanabilirsiniz. Bir ayda sonunda 15 dakika erken kalkmaya alışacak ve bu noktaya nasıl geldiğinizi fark etmeyeceksiniz bile.

2. Her gün aynı saatte kalkın

İlk maddedeki alışma sürecini tamamladıktan sonra her gün belirlediğiniz saatte kalkın. Böylece bedeniniz bunu alışkanlık haline getirir ve uyku biçiminizi düzenler. Hep aynı saatte kalkmaya alıştığınızda uyku kalitesi artar. Bedeniniz alarm çalmadan çok daha önce uyanma aşamasına geçer.

Hatta bu şekilde alarma ihtiyaç duymadan uyanma alışkanlığı geliştirebilirsiniz.


3. Uykunuzu alın

Erken kalkmaya alışmak salt zihinsel bir mücadele değildir. Eğr uykunuzu almazsanız bedeniniz erken uyanmanıza şiddetle karşı çıkacaktır.

Her akşam erken bir saatte yatağa gitmeye çalışın. Ayrıca akşam yediklerinize dikat edin. Ağır bir yemek rahatsızlık vererek uykuya geçmenizi engeller ve uyku kalitenizi düşürür.

Bunun yanı sıra uyku öncesi hafif bir egzersiz veya yürüyüş daha iyi uyumanızı sağlar.

4. Alarmı ertelemeyin

Vücudunuzun erken kalkmaya direndiği bir sabah alarmı ertele tuşu çok cazip görünebilir. Bu tuştan mümkün olduğunca uzak durun. İlave 5 dakika uyku kalitesi açısından değerli bir zaman değildir. Sizi  dinlendirmeyeceği gibi zamanınızı boşa harcar.

Dahası, ertele tuşunu sık kullandığınızda zihin bir süre sonra alarmın sesini duymamaya programlanacaktır.


5. Güne motive olarak başlayın

Yapılması gereken işler ve çalışılması gereken sınavlar arasında hayatımız sanki hep verimlilik üzerinde dönüyor gibi görünüyor. Her ne yapıyorsak o konuda daha iyi olmanın yollarını arıyoruz.

Tüm bu koşuşturma sizi keyifsiz hale getirebilir. Bundan kurtulmak için motivasyon sağlayan bir sabah rutini bulmak işe yarayacaktır. Bu, parkta bir yürüyüş, sevilen biriyle telefon görüşmesi veya hoş bir kafede bir fincan kahve içmek olabilir.

Bu aktiviteler sizi neşelendirecek ve dolaylı yoldan gününüzü verimli hale getirecektir.

6. Hafta sonlarını programlayın

Hafta içi erken kalkma programına büyük bir istekle uyarız. Ama hafta sonları bu daha güç olabilir. Çoğu kişi için hafta içi yapacakları işler bir bir belli iken hafta sonları ne yapacağımızı bilemeyebiliriz.

Bu durumda erken kalkmayı bırakmamız gerekmiyor. Boş zamanlarımızı da planlayarak hayatımızı daha verimli hale getirebiliriz. Sabah yürüyüşü, kitap okumak, yeni bir hobi edinmek sabahları yapılabilecek harika aktivitelerdir.

Erken kalkmak ilk bir kaç hafta zor gelse de beden ve zihniniz yeni düzene sonunda alışacaktır. Bu küçük alışkanlıkla hayatınızı çok daha sağlıklı ve verimli yaşayabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.developgoodhabits.com/wake-up-early/)

(https://www.fastcompany.com/3041455/8-tricks-to-make-yourself-wake-up-earlier)

(https://medium.com/the-mission/8-tips-for-waking-up-early-conquering-the-alarm-clock-262e041e3c66)

(https://medium.com/better-humans/11-ninja-tips-on-how-to-wake-up-early-58d63d3972f3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.