Faydalar ve Zararlar

KEÇİ SÜTÜNÜN Faydaları
Süt, sürekli tükettiğimiz gıdaların başında geliyor. Maalesef hayatımızda önemli yere sahip olan inek sütünün yan etkileri yok değil. İnek sütü alerjenlerle doludur ve sindirim sistemini zorlayan laktoz, inek sütünde çok daha fazladır.

Araştırmalara göre keçi sütü diğer gıdalardan alınan besin maddelerinin emilimini arttırır. İnek sütü bunun tam tersi bir etki yaparak besin maddelerinin emilmesini engeller. Bu nedenle sindirim sistemini sağlıklı tutmak açısından inek sütüne göre üstündür.

Keçi sütünde bulunan prebiyotik karbonhidratlar bağırsaklardaki iyi bakterilerin gelişmesine imkan verir. Bu bakterilerin aynısı anne sütünde de bulunmaktadır.

İsterseniz keçi sütünün diğer faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Kolay sindirilir

İnek ve keçi sütünün yağ içeriği birbirlerine benzese de keçi sütündeki yağ kürecikleri daha küçüktür. Bu nedenle keçi sütü daha kolay sindirilir. Süt içtiğinizde içinde bulunan proteinler nedeniyle süt midede kesilir. Kesilmiş süt miktarı keçi sütünde çok daha azdır. İnek sütünün %10’u midede kesilirken keçi sütünde bu oran %2’dir. Bu nedenle keçi sütü mideye inek sütü kadar rahatsızlık vermez.

Keçi sütü ayrıca daha az laktoz içerir. Bu nedenle laktoz hassasiyeti olan kişiler için iyi bir alternatiftir.2. Daha az alerjen içerir

Çoğu kişi inek sütündeki bazı proteinlere karşı hassastır. İnek sütü 20’den fazla alerjen madde içerir ve özellikle çocuklarda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verir. İnek sütü alerjisi kurdeşen, burun akıntısı, mide krampları ve bebeklerde koliğe yol açabilir. Bu nedenle belirtileri sıklıkla mevsimsel alerjiler ile karıştırılmaktadır.3. A1 kazein içermez

A1 kazein bazı tür ineklerin sütünde bulunan ve vücutta iltihaplanma yapabilen bir proteindir. A1 kazein rahatsız bağırsak sendromu, Crohn hastalığı, sızıntılı bağırsak sendromu ve kolit oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca akne, egzama gibi deri rahatsızlıkları ve bazı otoimmün hastalıkların belirmesinde önemli rol oynar.

Jersey ve Guernsey tipi ineklerin sütünde A1 kazein görülmezken Holstein ve Fresian tipi inek sütlerinde A1 kazein bulunur.

Keçi sütü de A1 kazein içermeyen sütler arasındadır.

4. Kolesterolü düşürür

İçerdiği orta zincirli yağ asitleri sayesinde keçi sütü kalp sağlığını korur. İnek sütünde %15 ila 20 oranında olan bu yağ asitleri keçi sütünde %30 ila 35’e çıkmaktadır. Bedende yağ olarak depolanmayan yağ asitleri enerji seviyesini arttırır ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Hatta koroner kalp yetmezliği ve bağırsak hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Keçi sütü iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürür. İyileştirici özellikler yönünden zeytinyağına benzeyen keçi sütü yüksek kolesterol sorunu olan kişilere önerilmektedir.5. Metabolizmayı hızlandırır

Keçi sütü içerdiği besin maddeleri bakımından inek sütünden üstündür. Bir su bardağı keçi sütü günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %35’ini ve B vitamini ihtiyacının yaklaşık %18’ini  karşılar. Bunun yanı sıra bol miktarda potasyum ve fosfor içerir.

Araştırmalar keçi sütünün demir ve bakır emilimini arttırdığını ortaya koymaktadır. Bu özellikleriyle keçi sütü başta kansızlık olmak üzere tüm besin eksikliği çeken kişilere önerilebilir.

6. Cildi canlandırır

Keçi sütündeki trigliserid ve yağ asitleri sindirim sisteminin yanı sıra cilde de fayda sağlar. Alkali özelliği ile cildi nemlendirir ve parlatır. A vitamini ve laktik asit içeriğiyle keçi sütü cildi korur.

Sabahları hafif sulandırılmış keçi sütü ile yüzünüzü yıkayarak bu sağlıklı etkileri alabilirsiniz.

Ayrıca cildinizi sağlıklı tutmak için keçi sütü sabunu kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında keçi sütü sabunu cildi doğal olarak nemli tutar ve başka nemlendirici kullanmanıza gerek kalmaz.

Bunun yanı sıra keçi sütü sabunu egzama belirtilerini hafifletir. Egzamanın olduğu bölgeleri düzenli olarak bu sabunla yıkadığınızda belirtiler azalacaktır.Kaynakça:

(https://www.healthline.com/health/benefits-of-goat-milk#12)

(https://draxe.com/goat-milk/)

(https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/goat-milk.html)

(https://www.lybrate.com/topic/goat-milk-benefits)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.