Genel Sağlık

Şeker hastalığından kurtulmanızı sağlayacak yedi sağlık tavsiyesiŞeker hastalığının en yaygın biçimi tip 2 diabet kısaca bedenin kandaki glikoz seviyesini kontrol edememesi durumudur. Bu rahatsızlık pankreasın yeterli insülini üretememesi veya bedendeki hücrelerin insüline direnç göstermesinden kaynaklanır. Eğer tedavi edilmezse şeker hastalığı böbrekler, gözler, kalp hatta sinir sistemine bile zarar verebilir.

İsterseniz şeker hastalığını sizden uzak tutacak sağlık tavsiyelerine hep birlikte göz atalım.

1. Doğru sebzeleri seçin

Lif yönünden zengin sebzeler beden tarafından kolayca sindirilemez. Bu nedenle kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Öbür yandan patates, mısır ve bezelye gibi karbonhidrat yönünden zengin sebzeler hızlı bir şekilde parçalanarak glikoza dönüşür ve kana karışır.

Bu yüzden örneğin patates püresi yerine karnabahar püresini, bezelye yerine nişasta içermeyen bir sebze olan havucu tercih edebilirsiniz.

2. Egzersiz yapın

Mümkün olduğu kadar yürüyüş yapın. Diyabet hastaları her türlü yürüyüş fırsatını değerlendirmelidir. Otobüsten bir durak önce inip gideceğiniz yere yürümek, alışveriş merkezinde uzağa park etmek gibi yürümenizi sağlayacak değişiklikler yapın. Normal yürüyüş hızını biraz arttırmak bile uzun vadede kan şekeri üzerinde etkili olacaktır.

3. Kilo verin

Obezite, tip 2 diyabetin oluşmasında önemli bir faktör olduğu için kilo vermek yardımcı olacaktır. Sadece 5 kilo gibi nispeten az bir kiloyu vermek bile diyabet riskini %50 azaltabilir. Kilolu olmanın yeni bir norma dönüştüğü çağımızda tip 2 diyabet, fazla kilonun ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir.

4. Tuz tüketimini kısıtlayın

Tip 2 diyabeti olan kişilerin %80’inde yüksek tansiyon da bulunmaktadır. Şekeri kontrol altına almak için yapabileceğiniz şeylerden biri de tuzu azaltmaktır. Bu nedenle yemeklerinizi hazırlarken eklediğiniz tuzu azaltın ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.

 5. Uzun süre oturmaktan kaçının

Uzun süreler boyu oturur vaziyette kalmak diyabet yönünden bedeni zora sokabilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar ekran karşısında oturup kalmaktan kaçının. Mümkünse uzaktan kumandayı uzakta tutun. Televizyon seyretmeyi seviyorsanız reklam aralarında kalkıp küçük egzersizler yapın. Aynı şey bilgisayar oyunları için de geçerlidir. Her saat başı kalkıp hareket etmeye çalışın.

6. Gece yatmadan önce ekrandan uzak durun

Cep telefonları ve tabletlerden yayılan mavi ışık melatonin hormonunu azaltır. Bu da yeterli uyku alamamamıza sebep olur. Uykusuzluk kan şekerini olumsuz yönde etkiler ve tip 2 diyabete neden olan faktörlerden biridir.
Bu nedenle yatmadan 1 saat önce ekrandan uzaklaşmak faydalı olacaktır.

7. Baharatlara yönelin

Bazı baharatlar tip 2 diyabeti önleme konusunda faydalıdır. Bunlardan en bilineni tarçın glükoz toleransını arttırır. Ayrıca damarların iç çeperlerine zarar veren maddelerin oluşmasını baskılar. Kekik, karabiber ve daha pek çok baharat bu damar koruyucu etkiye sahiptir.

Zerdeçal da kan şekerini kontrol altına alan bir baharattır. Buna ek olarak zerdeçal iltihap giderici özelliği sayesinde şekerin kalp damar sistemine verdiği tahribatı onarır.Kaynakça:

(https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/in-depth/diabetes-prevention/art-20047639?pg=2)
(https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/diabetes-prevention/preventing-diabetes-full-story/)
(http://www.besthealthmag.ca/best-you/diabetes/5-ways-to-prevent-type-2-diabetes/)
(https://www.express.co.uk/life-style/health/786167/diabetes-type-2-lifestyle-changes-cure-healthy-living)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.