Ev Reçeteleri

Her gün bu çayı içerek kilo verin – Hatmi çiçeği çayının faydalarıKilo vermek isteyen herkesin elinin altında mutlaka olması gerek bir çaylardan biri de hatmi çiçeği çayıdır.
Hibiskus, gül hatmi, hatmi çiçeği veya amber çiçeği gibi pek çok adı bulunan bu güzel görünüşlü çiçeğin çayı iyi bir diyet ve egzersizle birleştiğinde yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Hatmi çiçeğinin yanına ekleyeceğiniz bazı malzemelerle bu etkiyi arttırabilirsiniz.

İsterseniz hatmi çiçeğiyle lezzetli bir kilo verme çayı nasıl yapılır, hep birlikte bakalım.

İçindekiler:

  • 1 litre su

  • 4 adet kurutulmuş hatmi çiçeği (eğer toz halindeyse 1 yemek kaşığı)

  • 1 çubuk tarçın

  • 2 adet karanfil

Yapılışı:

Suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine malzemeleri atın ve 3 dakika bekleyin.

Bu çayı günde bir bardak içerek başlayın. Diyetinizde ilerledikçe günde 3 bardağa kadar çıkabilirsiniz.

Çayı tatlandırmayın. Hatmi çiçeği son derece keyifli içimi olan bir çaydır. Tadı ahududuya benzer. Bu nedenle lezzetine hemen alışırsınız.Çayı öğünler arasında, özellikle açlık krizi bastırdığında içmek faydalıdır. Hoş aromasıyla sanki bir tatlı yemişsiniz gibi hissettirir ve açlığı bastırır.

Hatmi çayının kilo verdirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde hatmi çiçeğinde bulunan antosiyanin maddesinin obez kobaylarda kilo alımını azalttığı gözlenmiştir.

Bir başka bilimsel çalışmada hatmi çayının şeker ve nişasta emilimini bloke ettiği görülmüştür.

Günümüzde içecekler, soslar, ekmekler ve neredeyse tüm işlenmiş gıdalar şeker yüklüdür. Amerikan kalp sağlığı vakfının verilerine göre günlük şeker alma limiti kadınlarda en fazla 6 erkeklerde en fazla 9 çay kaşığıdır. İşlenmiş gıdaların ele geçirdiği modern beslenme biçiminde bir kişinin günlük şeker alımı 22 çay kaşığına kadar çıkabilmektedir. Fark etmesek de vücudumuz ciddi bir şeker bombardımanı altındadır. Bu nedenle hatmi çayının şeker emilimini bloke etme özelliği kilo vermede büyük önem taşımaktadır.

Hatmi çayı ayrıca vücuttaki yağ oluşumunu önler. İçerdiği polifenoller vücut yağlarına daha oluşurken müdahale eder. Bu şekilde hatmi çayı karaciğerde lipit oluşumunu önler. Araştırmalar düzenli hatmi çayı içmenin vücut ağırlığı, beden kitle endeksi, yağlanma ve bel kalça oranını azalttığını göstermektedir.

Normalde hatmi çayının bir zararı bulunmamaktadır. Yalnız hiper tansiyon rahatsızlığı olanlar, hamileler ve emziren kadınların içmeden önce doktora danışması önerilir.Kaynakça:

(https://fitlifetea.com/hibiscus-teatox-benefits-weightloss/ )
(http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874107003637)
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10879476)
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2742648/)
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24549255)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir