Genel Sağlık

ÜLSERATİF KOLİT Atağı Sırasında YİYEBİLECEĞİNİZ 8 GIDA
Ülseratif kolit kalın bağırsağın iç yüzeyindeki tabakanın iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalıktır. Hastaların hemen hepsinde rektumda rahatsızlık vardır. Hastaların bir kısmında bağırsağın daha büyük bir bölümü hasta olabilir. Ülseratif kolit belli başlı iki iltihabi bağırsak hastalığından biridir. Diğeri Crohn hastalığıdır.

Ülseratif kolit karın ağrısı, dışkıda kan, ishal, baş dönmesi, yorgunluk ve kilo kaybına neden olabilir.

Bilim insanları ülseratif kolite tam olarak neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Ancak bunun bağışıklık sisteminin sağlıklı dokuları düşman olarak görmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Çoğu uzman ülseratif kolitin atağa geçtiği dönemlerde lifli gıdalardan kaçınmamız gerektiğini söyler. Bu dönemde kuruyemişler, çiğ sebze ve meyvelerden uzak durup yerine daha hızlı sindirilebilecek besinler tercih edilmelidir. İşte size ülseratif kolit atağında yiyebileceğiniz 8 gıda:

1. Elma püresi

Hastalık atağa geçtiğinde mide bağırsak sistemini tahriş ettiği için yumuşak ve kolay sindirilen elma püresi iyi bir gıda tercihidir. Elma püresi alırken tatlandırıcı içermeyen bir marka tercih etmeniz yerinde olur. Çünkü ilave şeker iltihaba neden olabilir.

İsterseniz doğranmış elmaları suda kaynatıp karışımı blender’dan geçirerek kendi elma pürenizi yapabilirsiniz.

2. Olgun muz

Diyetisyenler atak sırasında çiğ meyve yenmemesini önerse de olgun ve yumuşamış muzun iyi geldiği görülmektedir. Muz iyi bir karbonhidrat, protein ve yağ kaynağı olarak bedene enerji verir.

Ayrıca konservede armut ve şeftali gibi yumuşak meyveler de tüketilebilir.

3. Pişmiş sebzeler

Havuç ve ıspanak gibi piştiğinde iyice yumuşayan sebzeler ülseratif kolit atağında yenebilir. Bu sebzeler çok iyi bir A ve K vitamini kaynağıdır.

Çatalı bastırdığınızda pişen sebzenin rahatça ezilebildiğinden emin olun. Sebze böyle piştiğinde rahatsızlık verme ihtimali olan lifler de kolayca dağılır.

4. Yoğurt

Eğer laktoz hassasiyetiniz yoksa yoğurt yiyerek protein alabilirsiniz. Yoğurt ayrıca çok iyi bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler sindirim sisteminde yaşayan ve sindirime yardımcı olan canlı bakterilerdir.
Ülseratif kolit atağında meyveli yoğurtlar da tercih edilebilir. Yalnız yoğurttaki meyvenin yumuşak, çekirdeksiz ve iyice karışmış olduğundan emin olmak gerekir.

5. Somon

Ülseratif kolit hastaları için bir başka protein kaynağı da somon balığıdır. Somon balığı omega 3 yağ asitleri içerdiği için atak sırasında yendiğinde bağırsaktaki iltihabı engelleyebilir.

Balıklar kızartma sırasında besin değerinden bir parça kaybeder. Bu nedenle fırınlamak veya sotelemek en iyi tercihtir.

6. Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi de laktoz içermeyen sağlıklı bir protein ve yağ kaynağıdır. Rahat sindirebilmek için katı olmayan, içinde ezilmemiş parça bulundurmayan, akışkanlığı yüksek bir fıstık ezmesi markasını tercih edin.

7. Zerdeçallı beyaz pilav

Ülseratif kolit atağı sırasında pek çok gıda tahammül edilemez hale gelebilir. Bu durumda iyi pişmiş bir pilav imdadımıza koşar. İçine zerdeçal atılan pilav hem lezzet hem de sağlıklı bir etki kazanır. Zerdeçalda bulunan kürkümin maddesi ülseratif kolitin neden olduğu iltihabı azaltır.
Zerdeçalın bolca tüketildiği Hindistan’da iltihabı bağırsak hastalıklarına yakalanmış kişi sayısı dünyanın geri kalanına oranla oldukça azdır. Bir araştırmada ilaçla birlikte alınan kürkümin takviyesinin hastalık belirtilerini azalttığı gözlenmiştir.

8. Su ve meyve suyu

Ülseratif kolit belirtilerinden biri olan ishal vücudun su kaybetmesine neden olur. Vücudun kaybettiği suyu geri kazanmak sağlık açısından büyük önem taşır. Susuz kalındığında tüm hastalık belirtileri normalden daha ağır nükseder. Bu nedenle özellikle atak sırasında bol bol su ve posasız meyve suyu içmek doğru tercihtir.
Kaynakça:

(https://ankara.baskenthastaneleri.com/tr/tani-tedavi-birimlerimiz/ulseratif-kolit-crohn-hastaligi-merkezi)

(https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kolit-ve-ulseratif-kolit-nedir/)

(https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis-foods-avoid)

(https://www.everydayhealth.com/hs/ulcerative-colitis-treatment-management/foods-eat-flare/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.