Faydalar ve Zararlar

Teflon Tavalar SAĞLIĞI TEHDİT Ediyor!
Teflon tavaların sağlığa zararlarını duymuşsunuzdur. Bu günümüzde yemek pişiren pek çok kişinin ciddiye alması gereken bir konu. Yapışmaz tavalar hayatımızı kolaylaştıran mutfak gereçlerinden biri. Böyle bir tavanız varsa neredeyse yok denecek kadar az yağ ile yemek pişirmeniz mümkün.  Ama araştırmalar bu mutfak gereçlerinin bazı zararları olabileceğini gösteriyor.

Sağlıklı ev yemekleri dengeli bir beslenme için şarttır. Peki bu yemekleri pişirirken doğru tava veya tencereleri seçebiliyor muyuz? Burada dikkat etmemiz gereken en önemli unsur yemeğe ağır metaller bırakmayan gereçleri kullanmaktır. Tencere ve tava kullanırken özellikle alüminyum ve eskiden satın alınmış teflon kaplardan uzak durmak gerekir.Alüminyum merkezi sinir sistemine zarar veren bir maddedir ve araştırmalar yüksek alüminyum seviyesinin Alzheimer ve otizm gibi hastalıklara yol açtığını göstermektedir.

Teflon olarak bilinen yapışmaz madde yüksek ısıya dayanıklı plastik bir malzemedir. Teflon tavalar kullanım ve yıkama yönünden büyük kolaylık sağlasa da bazı zararları olabilir. Bu tip kaplarda asıl mesele yapışmaz özelliğe sahip bölümün soyulup yemeğe karışmasıdır. Yapışmaz kısmı oluşturan kimyasallar ısıtıldığında ve yenildiğinde sağlığa ciddi zarar verebilir.

Eskisine göre daha sağlıklı biçimde üretilse de günümüzde teflon tavanın halen daha sağlık açısından bazı sakıncaları bulunmaktadır. 2013 yılından önce üretilen teflon tavalar çok zararlı bir kimyasal barındırıyorlardı. PFOA olarak bilinen bu kimyasalın ısıtıldığında tiroid sorunları, kronik böbrek hastalığı ve testis kanseri riskini arttırdığını gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Neyse ki günümüzde bu madde teflon tava yapımında kullanılmamaktadır.

Buna rağmen teflon tavalar yüksek ısıda zararlı olabilir. 300 C’nin üstünde ısıtılan teflon tavanın kaplaması parçalanarak zararlı gazlar çıkarır. Normal bir pişirmede bu ısılara ulaşılması güç olsa da ocakta unutulan bir teflon tava tehlikelidir. Bu durumda teflon tavadan çıkan gaz zehirlidir ve solunduğu takdirde teflon gribi olarak adlandırılan bir rahatsızlığa neden olur. Teflon gribi aynı normal bir grip gibi yüksek ateş ve baş ağrısına sebebiyet verir.Eğer teflon tavanız yıpranmış veya çizilmiş ise koruyucu tabaka yemeğinize karışacaktır. Bu tavaları kesinlikle kullanmayın. Özellikle eski üretim bir tavaysa bu tavayı hemen atın.

Ayrıca şu sağlık uyarılarına uyarak yeni ve çiziksiz bir teflon tavayı kullanabilirsiniz.

– Teflon tavanızla sadece tahta veya silikon kaşık kullanın. Bu tavanın koruyucu tabakasının çizilmesini önleyecektir.

 – Tavanızı önceden ısıtmayın. Teflon tavalar bir kaç dakika gibi kısa bir sürede ısınarak zararlı gaz çıkaracak ısıya gelebilir.

– Yemek yaparken sürekli davlumbaz çalıştırın veya bir pencereyi açık tutun.

– Tavayı temizlik teli ile ovmayın. Temizlerken sadece sünger ve sabunlu su ile temizleyin.

Peki siz evinizde hangi tür tencereleri tercih ediyorsunuz?

Yorumlar kısmında bize yazarak görüşünüzü paylaşabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.scientificamerican.com/article/are-nonstick-pans-safe/)

(https://www.organicauthority.com/organic-food-recipes/non-toxic-cookware-brands-to-keep-chemicals-out-of-your-food)

(https://www.today.com/food/are-nonstick-pans-safe-truth-about-nonstick-cookware-t133662)

(https://www.foodmatters.com/article/is-your-cookware-safe)

(https://www.healthline.com/nutrition/nonstick-cookware-safety)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.