Faydalar ve Zararlar

EN LEZZETLİ Süper Gıda ÇİĞ KAKAONUN Sağlığa FaydalarıÇikolata hemen herkesin severek yediği bir gıda. Kakao çekirdeği kavrulup işlemden geçirildikten sonra çikolata yapımına hazır hale gelir. Kakao ağacının çekirdeği farklı bir şekilde daha değerlendirilebilir. Kakao çekirdeği soğuk sıkım tekniğiyle işlendiğinde çiğ kakaoya dönüşür. Bu şekilde kakao tozundan farklı özellikler içerir.  Kakao çekirdeği çiğ kakaoya dönüşürken içerdiği tüm besin maddeleri korunur. Çiğ kakao flavonoidler ve magnezyumla yüklü bir süper gıdadır ve günümüzde büyük marketlerde ve e-ticaret sitelerinde bulunmaktadır.

Eğer tatlıya bayılıyorsanız ve çikolata krizleri hayatınızın bir parçası olmuşsa, bedeninizi işlenmiş şekerle doldurmadan bu ihtiyacı gidermenin en iyi yolu çiğ kakao yemektir.

İsterseniz çiğ kakaonun sağlığa faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Yorgunluğa iyi gelir

Yeterince uyumanıza rağmen sabahları yorgun uyanıyorsanız magnezyum seviyeniz düşük olabilir. Neyse ki çiğ kakao az miktarda yeseniz bile enerji seviyenizi düzeltecek kadar magnezyum içerir. Çiğ kakao bitki bazlı magnezyum kaynakları arasında en üst sıralardadır. Magnezyum günümüzde en çok eksikliği çekilen minerallerden biridir. Magnezyum kalp, sinirler ve kemikleri korumada önemli rol oynar.

2. Ruh halini düzenler

Çiğ kakaoda anandamit maddesi bulunur. Rahatlık ve mutluluk duygusu verdiğinden dolayı bu madde mutluluk molekülü olarak da bilinir. Çiğ kakao sadece mutlu etmekle kalmaz. Beyindeki serotonin seviyesini düzenleyerek ruhsal dalgalanmalara karşı koruma sağlar.3. Kalp sağlığını korur

Yüksek kolesterol kalp sağlığını bozan nedenlerden biridir. Kakaoda bulunan antioksidanlar kötü kolesterol LDL’yi düşürürken iyi kolesterol HDL’yi arttırır. Çiğ kakao ise bu konuda normal kakaoya göre çok daha güçlü bir gıdadır. Çünkü kakao çekirdekleri kavrulduğunda antioksidan özelliğinin %80’ini kaybeder. Gıda uzmanlarına göre çiğ kakao kırmızı şaraptan 20 kat, yeşil çaydan ise 30 kat daha fazla antioksidan içermektedir.

4. Beyni güçlendirir

Çiğ kakaodaki flavanoller beyinde hafıza ve öğrenmeden sorumlu kısım olan hipokampüsü doğrudan etkiler. Flavanoller yeni nöronların oluşmasına yardımcı olurken aynı zamanda onların serbest radikaller tarafından zarar görmesine de engel olur.

5. Erken yaşlanmayı önler

Çiğ kakaoda bulunan antioksidanlar cildi gençleştirir ve erken yaşlanma izlerini siler. Bol miktarda antioksidan aldığınızda hücreler uzun süre sağlıklı kalır. Bu da genel sağlığınızı iyileştirirken cildinize genç bir görünüm kazandırır.

Çiğ kakao ile içinizi ısıtacak çok faydalı bir içecek hazırlayabilirsiniz.

BADEM SÜTLÜ KAKAO TARİFİ:

MALZEMELER:

– 200 gram Badem Sütü

– 1 tatlı kaşığı  çiğ kakao tozu

– 1 çubuk tarçın

YAPILIŞI: Badem sütünü tencereye koyup içine çubuk tarçını ilave edin. Kısık ateşte ısıtın. Isınmış olan badem sütünün içine çiğ kakao tozunu karıştırın. Ocaktan alıp afiyetle soğutmadan için.Kaynakça:

(https://healthyeating.sfgate.com/health-properties-raw-cocoa-3382.html)

(https://www.onegreenplanet.org/natural-health/10-health-benefits-consuming-raw-cacao/)

(https://www.foodmatters.com/article/14-ridiculously-good-reasons-to-eat-cacao)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.