Pratik Egzersizler

GÖBEĞİNİZİ BÜYÜK HIZLA ERİTECEK 4 EGZERSİZ:
Daha önce rahatlıkla giydiğiniz kot pantolonları kapatamadığınızı mı fark ettiniz? Öne doğru eğilirken nefes nefese kaldığınızı mı hissediyorsunuz? O zaman şu rahatsız edici göbek yağlarından hızla kurtulma zamanı gelmiş demektir.

Şimdi vereceğimiz 4 egzersiz çok zorlanmadan ve az bir zaman ayırarak göbeğinizi eritmenizi sağlayacak. Bu dört egzersiz özellikle kolaylıkla yapılabildiği için size özel seçildi. Hareketlerin ikisi ayakta ikisi yerde uzanarak yapılıyor.Hazırsanız egzersizleri yapmaya başlayalım:

1. SUMO SQUAT: Ayakta yapabileceğiniz ilk egzersizimiz Sumo Squat. Bu egzersiz göbek yağlarını eritmede hem çok etkili hem de yapılması zor değil. Ek olarak bu hareket iç bacak kaslarını da çalıştırarak bacaklarda da sıkılaşma sağlayacaktır.

Sumo squat için ayaklarımızı omuzlarımızdan biraz ileriye doğru yanlara açıyoruz. Bacaklarımızı 45 derece dizlerimizden kırıyoruz. Ellerimizi göğsümüzün üzerinde birleştirerek yere doğru üst bacaklarımız 90 derece açı yapacak kadar eğiliyoruz. Tekrar ayağa kalkarak bacaklarımızı dik hale getiriyoruz. Hareketi 15 kere tekrar ediyoruz.2. SAVAŞÇI DURUŞU: Bu yoga hareketi hem göbek kaslarınızı çalıştıracak hem de kol, omuz ve bacaklarınızı güçlendirecektir. Ayrıca zihin beden dengesini de sağlayarak rahatlatma özelliği vardır.

Savaşçı duruşu için ayaklarımızı omuz hizamızı geçecek şekilde açıyoruz. Sol ayağımızı yana döndürüyoruz ve sağ dizimizi hafif kırık vaziyete getiriyoruz. Sol kolumuzu dirsekten kırarak sol bacağımızın  üzerine koyarken sağ kolumuzu kulağımızın üzerinden ileriye doğru uzatıyoruz. Bu şekilde yavaşça bedenimizi sağa doğru eğmiş oluyoruz. Hareketi bozmadan dikleşiyoruz ve bu sefer sol kolumuzu kulağımızın üzerinden uzatırken sağ elimizi dizimin üzerine koyuyoruz. Bu şekilde bedenimizi sola eğmiş oluyoruz. Sırtımızı dik tutmayı ve nefes alıp vermeyi unutmuyoruz. Sağa ve sola hareketi 15 kere tekrar ediyoruz.3. BEL MEKİĞİ: Son iki hareketimiz yerde yapmamız gereken hareketler. Bel mekiği hareketi göbek yağlarını eritmede o kadar etkili ki sadece bu hareket bile düzenli yapılırsa gözle görülür sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Yere uzanın ve bacaklarınızı 90 derece yukarıya kaldırın. Dizlerinizi düz tutun. Ellerinizi ensenizde birleştirin ve göbeğinizden güç alarak dizlerinize doğru omuzlarınızdan yukarıya uzanın. Uzanırken nefes alın ve başınızı yere indirdiğinizde nefes verin. Hareketi 2 set yapın. 1 sette 15 tekrar yapın. Toplamda 30 kere yaparak egzersizi tamamlayın.

4. JAPON HAVLU EGZERSİZİ: Son egzersizimiz hem dinlendirici hem de bel ve sırt ağrılarına da iyi gelen bir hareket. Bu hareket Japon doktor Toshiki Fukutsuji tarafından geliştirilmiş tüm vücudu çalıştıran enteresan bir teknik. Bu tekniği uygulamak için ihtiyacınız olan şey bir banyo havlusu.

Banyo havlusunu rulo haline getirin. Kalınlığı 7-10 cm. civarında olmalıdır. Halı veya yoga matının üzerine havluyu yerleştirin. Havlu tam olarak belinizin üzerine gelecek şekilde uzanın. Bacaklarınızı omuz hizasında ayırın ve ayak baş parmaklarınız birbirine bakacak şekilde çevirin. Kollarınızı başınızdan geriye uzatın ve ellerinizin avuç içleri yere dönük olsun. Ellerinizin küçük parmakları birbirine değsin. Şimdi tek yapmanız gereken bu şekilde 5 dakika yerde uzanmak. 5 dakika süre geçtikten sonra yavaşça yerden kalkın. İlk zamanlar bu egzersizi 5 dakika kadar yapmak zor gelebilir. Vücudunuz alışana kadar 2-3 dakika uzanarak başlayabilirsiniz. Belinizde ve omurganızda sorunlarınız varsa doktorunuza danışarak bu egzersizleri yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu egzersizleri deneyerek sizdeki gelişimi bizlerle yorumlar bölümünde lütfen paylaşın. Unutmayın; vücudu şekillendirmede en önemli kural egzersizleri ara vermeden düzenli yapmaktır.Kaynakça:

  1. https://www.bollywoodshaadis.com/articles/japanese-weight-loss-technique-6932

  2. https://healthy-beautiful-body.com/8-simple-exercises-to-reduce-lower-belly-fat-2/

  3. https://brightside.me/inspiration-health/10-exercises-to-burn-belly-fat-without-running-674960/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir