Pratik Egzersizler

Tek bir sandalyeyle karın yağlarından kurtulunMasa başı bir işiniz varsa büyük ihtimal gün içinde uzun süre boyunca oturuyorsunuz demektir. Yalnız bedenimiz gün boyu hareket halinde olmak üzere tasarlanmış bir makinedir. Günün çoğunu oturarak geçirmek tip 2 diyabet, demans ve kalp damar hastalıkları gibi sağlık risklerini beraberinde getirir. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşam özellikle karın bölgesine yerleşen yağların birikmesine neden olur.

Kilo vermek isteyen çoğu kişi en zor verilen yağların karın bölgesinde olduğu konusunda hemfikirdir. Neyse ki spor salonuna gitmenize gerek kalmadan da sizi karın bölgesindeki yağlardan kurtaracak yöntemler mevcut. Tek bir sandalyeyle yapabileceğiniz basit egzersizlerle karın yağlarından kurtulabilirsiniz.

Yeniden spor salonuna yazılmayı düşünmeden önce bu egzersizlere bir bakın. Bir sandalye çekin ve egzersizlere başlayalım.

1. Twist ile diz çekme

Sırtınız dik olarak sandalyenin ön ucuna doğru oturun. Ellerinizi kaldırın ve başınızın yanlarına koyun. Sağ dizinizi kaldırın ve sol dirsekle dizinize dokunun. Aynı hareketi diğer taraf için de yapın. Karın kaslarınızda gerilimi hissedeceksiniz.

Bu hareketi günde 20 kere tekrar edin ve kendinizi zorlamadan iki günde bir sayıyı arttırmaya çalışın.

2. Dizleri karna çekme

Bu egzersiz tüm karın bölgenizi çalıştıracak. Ellerinizle sandalyenin kenarlarından destek alın. Her iki dizi de göğsünüze doğru çekin. Mümkün olduğunca karın kaslarınızı kullanarak dizleri çekmeye çalışın. 3 saniye kadar bu pozisyonda kalın. En az 10 kere bu hareketi tekrar edin.

3. Sandalyeden yükselme

Bu egzersiz için tekerlekleri olmayan ve yere sağlam basan bir sandalye kullanın. Ellerinizle sandalyenin kolçaklarından destek alın ve bedeninizi havaya kaldırın. Karın kaslarınızı kullanarak dizleri yukarı doğru çekin. Mümkün olduğu kadar bu pozisyonda kalmaya çalışın. Karnınızda yanmayı hissedene kadar durduktan sonra oturabilirsiniz.4. Çapraz yere eğilme

Sandalyenin ucuna doğru oturun. Ayaklar omuz hizasında açık, sırtınız dik oturun. Kollarınızı omuz hizasında yanlara açın. Kollarınızı kırmadan bedeninizi sağa döndürürken öne doğru eğilin ve sağ elinizle sol ayağınıza dokunun. Yeniden dik konuma gelin. Aynı hareketi diğer tarafla da yapın. Bu hareketi 20-30 kere tekrar edin.

5. Masaya dirsek basma

Bu hareketi dışarıdan bakıldığında fark edilmeyecek şekilde bile yapabilirsiniz.

Sanki sıkılmışsınız gibi bir dirseğinizi masaya koyun. Yüzünüz elinize yakın olsun. Şimdi masaya koyduğunuz dirseğinizle aynı yöndeki ayağı 4-5 santim yukarı kaldırın. Bu şekilde 30 saniye bekleyin. Aynı hareketi diğer tarafla tekrarlayın. Bu hareketi en az 5 set yapmaya çalışın.

6. Sandalyede plank egzersizi

Öncelikle tekerleksiz bir sandalyenin sırtını duvara dayayarak sağlam durmasını sağlayın. Sandalyenin önüne ellerinizi veya dirseklerinizi dayayın ve plank pozisyonu alın. Sırtınız dik olarak 30 saniye durun. Bu süreyi ve tekrar sayısını zaman içinde arttırabilirsiniz. Başlangıç için 5 set yeterlidir.Kaynakça:

(http://www.holisticpaindoc.com/6-everyday-habits-damaging-posture/)
(http://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/6-everyday-habits-ruining-your-7793023)
(https://tribune.com.pk/story/958019/6-daily-habits-that-are-killing-your-back/)
(https://theheartysoul.com/bad-posture-habits-spine-injury/)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir