Pratik Egzersizler

BEYNİ VE HAFIZAYI GÜÇLENDİREN EL EGZERSİZLERİ 2 ORTA VE ZOR SEVİYEDE!
Beynin daha iyi çalışması için ellerimizle egzersiz yapmamız ilk bakışta garip görünebilir. İşin gerçeği eller beynin iyi çalıştığını gösteren sinyalleri bize verir. Ellerimizi hızlı ve iyi kullanarak beynimizi koruyabilir ve hafızamızı güçlendirebiliriz. Daha önce bu konuda yaptığımız videomuz sizlerden büyük ilgi gördü ve herkes çok işe yaradığını söyledi. Bizler de bunun üzerine bu egzersizleri daha da çeşitlendirmek ve biraz daha zor hale getirerek sizlere daha faydalı olmak istedik. Eğer o videomuzu izlemediyseniz ilk önce oradaki egzersizleri yaparak ardından bu videomuza geçebilirsiniz. Yine de asıl önemli olan egzersizleri yapmak. İsterseniz orta ve zor seviyede bu egzersizlerle de beyin sağlığınızı korumak için harekete geçebilirsiniz.

Egzersizlerimizi her yaştan takipçilerimize öneriyoruz ama özellikle çocuklar ve 65 yaş üstü yetişkinlerin günlük olarak tekrar etmelerini tavsiye ediyoruz. Her gün tekrar ederek zihin, dikkat, hafıza ve el beyin koordinasyonunuzu geliştirebilirsiniz. Hazırsanız egzersizlerimize başlayabiliriz.BİRİNCİ EGZERSİZ: İlk egzersizimizde ilk önce her iki elimizi de yumruk yapalım. Ardından bir elimizin küçük parmağını açalım. Şimdi diğer elimizin baş parmağını açalım. Ellerimizi tekrar yumruk yapalım. Şimdi bu sefer tam tersiniz yapacağız. Diğer elimizin küçük parmağını açarken öbür elimizin baş parmağını açacağız. İlk başta çok yavaş başlayalım. İlk 5 hareketimiz yavaş olacak. Ardından normal hızla hareketi 15 kere daha yapacağız. Hazırsanız başlayalım.

İKİNCİ EGZERSİZ: İkinci egzersizimizde bir elimizle 2 sayısını yapıyoruz. Ardından diğer elimizin işaret parmağını üzerine çapraz koyuyoruz. Sonra ellerimizi yumruk yapıyoruz. İkinci adımda el değiştirerek aynı hareketi tekrar ediyoruz. Bu sefer diğer elimizle 2 sayısı yapıyoruz ve öbür elimizin işaret parmağını üzerine çapraz bir şekilde yerleştiriyoruz. İlk başta harekete alışana kadar yavaş başlayalım. İlk 5 hareketi yavaş yapacağız. Ardından hareketi normal hızla 15 kere tekrar edeceğiz. Hazırsanız başlayalım.ÜÇÜNCÜ EGZERSİZ: Üçüncü egzersizimizde bir elimizi avuç içimiz zemine bakacak şekilde koyuyoruz. Diğer elimizle beğeni işareti yapıyoruz yani elimizi yumruk yaparak baş parmağımızı yukarı kaldırıyoruz. Ardından elleri değiştirerek hareketi tekrar ediyoruz. Bu sefer diğer elimizi zemine koyarken öbür elimizle beğeni işareti yapıyoruz. İlk başta hareketi yavaşça yaparak beynimizi alıştırmaya çalışalım. İlk beş hareketi yavaş yapacağız. Sonrasında normal hızla hareketi 15 tekrarla devam edeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

DÖRDÜNCÜ EGZERSİZ: Dördüncü egzersizimizde her iki elimizin de işaret parmaklarıyla çalışacağız. Bir elimizle yuvarlak çizeceğiz. Hemen ardından diğer elimizle üçgen çizeceğiz. El değiştirerek yuvarlak ve üçgen çizmeye devam edeceğiz. Tüm hareketlerde olduğu gibi ilk üç çizimde yavaş olacağız ve ardından diğer 7 çizimi normal hızda yapacağız. Toplamda ellerimizle 10 çizim yapmış olacağız. Hazırsanız başlayalım.BEŞİNCİ EGZERSİZ: Beşinci egzersizimizde ellerimizi yumruk şeklinde birbirinin karşısında tutuyoruz. Ardından bir elimizin işaret parmağını uzatırken diğeriyle 3 sayısı yapıyoruz. Sonra aynı hareketi karşıt parmaklarla tekrar ediyoruz. Bu sefer diğer elimizin işaret parmağını uzatırken diğeriyle 3 sayısı yapıyoruz. Hareketi diğerlerinde olduğu gibi ilk başta yavaş yaparak beynimizi alıştıracağız. İlk beş hareketi yavaş yaparak toplamda 15 kere parmaklarımızı uzatmaya devam edeceğiz. Hazırsanız başlayalım.ALTINCI EGZERSİZ: Altıncı egzersizimizde bir elimizle silme hareketi yapıyoruz. Diğer elimizle ise parmaklarımızı birleştirerek hafifçe masaya vuruyoruz. İki hareketi aynı anda yapmaya çalışıyoruz. Başlarda zorlanmanız çok normaldir. Bu hareketi 10 saniye boyunca yapmaya devam edeceğiz. Ardından elleri değiştirerek bir 10 saniye de bu şekilde çalışacağız. Hazırsanız başlayalım.

TEBRİKLER! Tüm hareketlerimizi tamamladınız. Bu egzersizler bir önceki videomuza göre daha zor ama beyni çalıştırma yönünden oldukça etkilidir. Her gün tekrar etmeniz durumunda beyin elastikiyeti çoğalacak ve hafızanız güçlenecektir. Yorumlar bölümünde lütfen bizimle hangi harekette çok zorlandığınızı ve hangisini rahatlıkla yapabildiğinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Evdeki çocuklarla ve aile büyüklerinizle birlikte yapmayı ihmal etmeyin. Tüm hareketleri zamanla çok daha rahat yapabildiğinizi göreceksiniz.📚 KAYNAKÇA: 📚

1- https://www.erinmillshealth.com/clinic-resources/blog/brain-exercises-from-peking/

2- https://www.youtube.com/watch?v=pCpiteBel8E (9 Brain Exercises to Strengthen Your Mind)

3- https://bashny.net/t/en/343659

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.