Genel Sağlık

Tırnak batması nasıl geçirilir?Eğer tırnak batması yaşadıysanız ne kadar rahatsızlık verdiğini bilirsiniz. Tırnak batmasında tırnağın yanı etin yumuşak kısmına bastırarak sürekli acıya neden olur. Genelde ayak tırnaklarında görülen tırnak batması nadiren el tırnaklarında da görülebilir. Ayağı sıkan ayakkabılar, yanlış kesilen tırnaklar, tırnakta yaralanma, hijyen eksikliği veya eğri gelişen tırnaklar batmaya neden olur.

Tırnak batmasını önlemek için ilk başta tırnağı doğru kesmeyi öğrenmek gerekir. Tırnak batması yaşayan birinin ilk eğilimi genelde tırnağı en derinden keserek keskin tırnak kenarından kurtulmaktır. Bu doğru bir tedavi yolu değildir. Bu durumda tırnağa değen deri, tırnağın uzadığı yola doğru büyüyecek ve tırnak uzadıkça daha çok batmaya sebep olacaktır. Tırnağı altındaki deriyle birleştiği noktadan kesmekten kaçınılmalıdır. Onun yerine düz bir çizgi oluşturacak biçimde kesmek tırnağın sağlıklı büyümesini sağlar.

İsterseniz tırnak batmasını tedavi edecek yöntemlere hep birlikte göz atalım.

1. Sıcak su banyosu yapın

Ayakları sıcak suda bekletmek ayak derisini ve tırnağı yumuşatarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Sıcak suda beklemiş tırnağı çok daha kolay kesebilirsiniz. Ayrıca suya üç yemek kaşığı epsom tuzu atmak faydalıdır.

2. Elma sirkesi kullanın

Organik elma sirkesi antiseptik ve iltihap giderici özellikleriyle tırnak batmasını iyileştirir. Ayaklarınızı sıcak suya sokun ve suya yarım bardak elma sirkesi dökün. Ayaklarınızı yirmi dakika bu suda bekletin. Ardından iyice kurulayın.3. Tırnağı pamuk ile destekleyin

Batan tırnağın deri ile temasını keserek batmanın verdiği acıyı önleyebilirsiniz. Bunun için temiz bir pamuktan küçük bir parça kopararak tırnağın altına yerleştirin. Yalnız pamuğun temiz ve yeterince küçük olduğundan emin olmak gerekir. Büyük ve tam steril olmayan bir pamuk bölgedeki acıyı ve enfeksiyonu arttırabilir. Bunun için yerleştirmeden önce pamuğu alkolle dezenfekte edin.

4. Zerdeçal kullanın

Zerdeçal iltihap giderici ve antibakteriyel özellikleri olan bir baharat olduğu için tırnak batmasına karşı kullanılabilir. Yarım çay kaşığı zerdeçalı biraz hardal yağıyla karıştırıp macun kıvamına getirin. Karışımı batan tırnağın üzerine uygulayın ve üzerini bandajla sarın. Karışımı ve bandajı günde iki kez değiştirin. Yaklaşık üç gün içinde tırnağınız iyileşecektir.

Bunun yanı sıra beslenmenize zerdeçal ekleyerek bedeni iltihaplanmaya karşı koruyabilirsiniz.

5. Sıkı ayakkabılardan kaçının

Sıkı ayakkabılar hatta çoraplar ayağı sıkıştırarak tırnak batmasına neden olabilir. En azından tırnağın battığı dönemlerde daha rahat ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Evdeyken çıplak ayakla gezmek iyi bir çözümdür. Ayrıca ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutmak bakteri oluşumunu önleyecektir.Kaynakça:

(https://www.refinery29.com/ingrown-toenail-home-treatment)

(https://www.wikihow.life/Cut-an-Ingrown-Toenail)

(https://www.medicinenet.com/ingrown_toenail/article.htm#are_there_any_home_remedies_for_an_ingrown_toenail)

(https://draxe.com/ingrown-toenail/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.