Diyet

Kilo Verdiren Gıdalar Nelerdir?Pek çok sağlık problemi içimizde sinsice saklanıp ortaya çıkacağı günü bekler. Obezite bunlardan biri değil, tam aksine göze çarpan bir rahatsızlıktır ve gün be gün ilerlediğini görebilirsiniz.

Fazla kilo hareketlerinizi yavaşlatır ve gitgide daha bol kıyafetler tercih etmenize neden olur.

Bedende fazla kilo tutmak gelecekte ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu yazıda obeziteye ilişkin sağlık problemlerini irdeleyeceğiz ve fazla kiloları atmanıza yardımcı olacak sağlıklı gıda önerilerinde bulunacağız.

Obezite ile gelen sağlık sorunları şunlardır:

  • Tip 2 diabet

  • Kalp hastalıkları

  • Yüksek tansiyon

  • Alkol dışı karaciğer yağlanması

  • Göğüs, kolon, rahim ve böbrek kanseri

  • Felç

Yağlar sadece vücudun dış çeperinde birikmez. Kalp, karaciğer, akciğerler ve daha bir çok organ yağ tutabilir. İç organlara yapışan bu yağlar toksik etkiye sahiptir. Bedende biriken toksin hormonal dengeyi bozar.

Sağlığınızı korumak için günlük diyetinize yağ yakma özelliği olan gıdaları eklemelisiniz.

İşte size o gıdalardan birkaçı:

1. Yeşil çay

Verilen kiloların eski yerine dönmesini önlemek için bol miktarda antioksidan içeren gıda tüketmelisiniz. Bunların en etkililerinden biri yeşil çaydır.

2. Yoğurt

Yoğurt protein, kalsiyum ve probiyotik yönünden zengindir. Uzmanlara göre, düşük kalorili bir diyete probiyotik yoğurt eklendiğinde obezite sorunu çeken kişilerin kilo vermesi kolaylaşmaktadır.3. Yulaf ezmesi

Kahvaltıda sık tüketilen bu gıda lif yönünden zengindir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Obeziteyi önlemesinin yanı sıra karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır.

4. Avokado

Avokadonun timsah derisine benzeyen kabuğunu kestiğinizde karşınıza çok lezzetli bir süper gıda çıkıyor. Avokado doymamış yağlar ve lifle yüklüdür. Avokado yemek metabolizmanızı hızlandırarak kilonuzu dengede tutar.

5. Arpa

Çorbasını yaparak veya salatalarda tüketebileceğiniz arpa, aynı yulaf gibi suyu emen lifli yapıya sahiptir. Bu lifler su emdiğinde yoğun bir jele dönüşür ve sindirimi yavaşlatır. Araştırmalara göre günde 14 gram lif tüketmek kalori alımını %10 oranında azaltmaktadır.

6. Badem

Sağlıklı yağlar ve bol miktarda vitamin içeren badem, hem tok tutucu hem yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Ara öğünlerinizde bir avuç badem yemek, özellikle karın bölgesindeki yağları eritmede faydalıdır.

7. Yumurta

Yüksek proteinli gıdaların daha çok tokluk hissi verdiği bilinmektedir. Araştırmalar yumurta içeren öğünlerin aynı kaloriye sahip yumurtasız öğünlere göre daha tok tuttuğunu ve bir sonraki öğünde daha az yeme ihtiyacı oluşturduğunu göstermektedir.

Tok tutmasının yanı sıra yüksek protein almak metabolizmanızı günde 80 ile 100 kalori arası daha fazla yakacak kadar hızlandırır.

8. Kuru Fasülye

Kuru fasülye verdiği tokluk hissi ve az kalori içermesinden dolayı sonderece diyetik bir yiyecektir. Böylece kilo verdirir, kan şekerini dengeler ve uzun vadede karın yağlarını yakılmasını kolaylaştırır.

Ayrıca nohut ve barbunya da düşük kalorili ve protein yüklü yapısıyla kilo vermeye yardımcı gıdalardandır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.