Ev Reçeteleri

Elma Sirkesinin Beş Mucize FaydasıYaklaşık 5000 yıl önce dökülmüş üzümlerin önce şaraba sonra da sirkeye dönüştüğünü gören insanoğlu tesadüfen de olsa sirkeyi keşfetmiş oldu. Aslında gıda koruyucusu olarak kullanılan sirkenin tıbbi faydaları da zaman içinde bulunmuştur. Örneğin Hipokrat yaraları tedavi ederken sirke kullanmıştır.

Üzüm, hurma, hindistan cevizi, patates ve tabii ki elma gibi fermente edilebilen hemen her türlü karbonhidrattan sirke üretilebilir.

Özellikle elma sirkesi sağlığa faydalı pek çok özelliğe sahip mutfak malzemelerinden biridir. Elma sirkesini hem güzellik için hem de gıdalarda kullanabilirsiniz.

İsterseniz elma sirkesinin şu dört faydasına hep beraber göz atalım.

1. Detoksta kullanılır

Karaciğer dostu elma sirkesi ile detoks yapabilirsiniz. Elma sirkesi bedenin pH dengesini korur. Ayrıca kolesterolü ve trigliseriti düşürerek kalp sağlığını korur. İşte size sabahları içebileceğiniz hazırlaması kolay bir sirke kürü.

  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

  • 1 limonun suyu

  • 1/8 çay kaşığı kırmızı biber

  • 1 yemek kaşığı organik bal

  • Yarım su bardağı su

Tüm bu malzemeleri karıştırıp içerek çok faydalı bir kür yapabilirsiniz.

2. Kan şekerini düşürür ve diyabete karşı etkilidir

Elma sirkesinin en büyük faydalarından biri de tip 2 diyabete iyi gelmesidir.

Tip 2 diyabet, vücudun insülin üretememesi veya insülin direnci nedeniyle şeker seviyesi yükseldiğinde oluşur. Yüksek şeker yaşlılığın ve kronik hastalıkların en önemli nedenlerinden biridir.

Şekeri düşük tutmak için öncelikle işlenmiş karbonhidratlar ve şekerden uzak durduktan sonra yapılabilecek en iyi ikinci şey düzenli elma sirkesi tüketmektir.

Gece yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi içildiğinde açlık kan şekeri %4 oranında düşmektedir.
Pek çok bilimsel çalışmada elma sirkesi tüketiminin insülin hassasiyetini arttırdığı ve kan şekerini ciddi oranda düşürdüğü görülmüştür.

Bu nedenle elma sirkesinin diyabet hastaları, diyabete yatkın kişiler veya sadece kan şekerini düşük tutmak isteyen herkes tarafından kullanılması tavsiye edilir.

3. Kilo vermeye yardımcıdır

Bilimsel çalışmalar elma sirkesi tüketmenin doygunluk hissi yaratarak daha az kalori almayı sağladığını gösteriyor.
Bir araştırmaya göre yüksek karbonhidratlı gıdalarla birlikte tüketilen elma sirkesi doygunluk hislerini arttırarak günün geri kalanında yaklaşık 250 kalori daha az almamızı sağlıyor.

Sirkenin ana bileşeni asetik asit bedenin yağ tutmasını engellemektedir.

Bir başka araştırmada obezite sorunu olan kişilerin günde iki yemek kaşığı elma sirkesi tükettiğinde göbek yağlarının azaldığı ve bel çevresinin inceldiği görülmüştür. Ayrıca bu kişilerin trigliserit seviyesinde düşüş gözlenmiştir.4. Cilt toniği olarak kullanılır

Organik elma sirkesini cilt toniği olarak kullanarak son derece ucuz ve doğal bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Elma sirkesi içerdiği alfa hidroksi asitleriyle ölü hücreleri giderir ve alttaki taze ve sağlıklı deriyi ortaya çıkarır. Gözeneklerinizi temizleyen elma sirkesi akne ve sivilcelere karşı son derece etkilidir. Ayrıca ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

Elma sirkesi güçlü asidik etkiye sahip bir madde olduğundan seyreltmeden kullanmak cildi yakabilir. Bir ölçek sirkeyi iki ölçek suyla seyreltip kullanabilirsiniz. Ayrıca isterseniz karışıma yeşil çay, aloe vera veya cadı fındığı yağı ekleyebilirsiniz.

Elde ettiğiniz bu karışımı pamuğa dökerek cildinizde istediğiniz bölgeye sürün. Beş dakika kadar yüzünüzde tutun ve ardından yıkayın. Akne ve sivilcelere sürünce biraz yanma yapsa da iyi geldiğini göreceksiniz.

5. Saç bakım toniği olarak kullanılır

Elma sirkesi, saç bakımı ürünleriniz arasında rahatlıkla bir yer edinebilir. Elma sirkesinde bulunan besin maddeleri karışık saçları açar, saçınıza hacim kazandırır ve kepek oluşumunu azaltır. Ayrıca saç köklerindeki tıkanıklıkları temizleyerek saç dökülmelerini önler.

Pratik bir elma sirkesi kürü olarak, 1/2 ila 4 yemek kaşığı elma sirkesiyle bir su bardağı suyu karıştırın. Bu karışımı saçınızı şampuanladıktan sonra ıslak saç diplerine uygulayın. On dakika kadar bekleyin ve durulayın. Saç tipinize göre elma sirkesi miktarını değiştirin. Kuru saçlar için az, yağlı saçlar için çok sirke kullanın.

İsterseniz içine aloe vera, fesleğen, yeşil çay, gül, biberiye, kuş burnu veya gülhatmi gibi çeşitli bitkiler ekleyebilirsiniz. Eğer böyle yapacaksanız seçtiğiniz bitkinin çayını hazırlayıp içine 2 ila 4 yemek kaşığı elma sirkesi ekledikten sonra ilk tarifteki gibi kullanabilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir