Ev Reçeteleri

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen KürlerKaraciğer, karın boşluğumuzun sağ üst kısmında bulunan hayati organlarımızdan biridir. Kanımızda bulunan kimyasal maddeleri düzenleyen ve vücutta kullanımını sağlayan karaciğer kritik öneme sahiptir.

Karaciğer bedende yağ tutan organlarımızdan biridir. Normal şartlarda karaciğer bir miktar yağ barındırır. Yalnız bu miktar karaciğer ağırlığının yaklaşık %5 ila 10’undan fazlaysa karaciğer yağlanması hastalığı oluşur. Karaciğer yağlanması karaciğerde en sık görülen ve çoğu zaman farkına bile varmadığımız bir hastalıktır. Her 4-5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Karaciğer yağlanması, alkolle bağlantılı ve bağlantısız olarak 2 ana kategoriye ayrılmaktadır. Alkole bağlı karaciğer yağlanması adından da anlaşıldığı üzere aşırı alkol kullanımı nedeniyle olur ve tedavinin başlıca yolu alkolü bırakmaktır. Eğer alkol tüketimi durdurulursa hastalık kendini 6 haftada tedavi edebilir. Eğer alkol tüketimi devam ederse, bu durum siroza dönüşebilir.

Alkole bağlı olmayan yağlanmanın başlıca sebepleri yüksek kolesterol, hiper tansiyon, obezite, tip 2 diyabet, viral hepatit, insülin direnci, hızlı kilo verme ve dengesiz beslenmedir.

Karaciğer yağlanması hastalığın şiddetine göre 2 aşamalıdır. Basit yağlanma ve karaciğer hücrelerinde iltihap ve bağ dokusunun geliştiği steatohepatit.

Karaciğer yağlanması düzeltilebilir bir rahatsızlıktır. Özellikle iltihap ve bağ dokusu artışının olmadığı basit yağlanma aşaması fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli bir beslenme programına sadık kalınarak tamamen tedavi edilebilir.

Uzmanlar karaciğer yağlanmasından korunmak için aşırı şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmayı önermektedir. Pastane işleri, tuzlu ve yağlı atıştırmalıklar, konserve gıdalar ve şekerli içecekler yerine daha fazla çiğ sebze, farklı renklerde meyve tüketimine ağırlık vermek karaciğeri rahatlatacaktır .

Bunun yanı sıra balık ve protein içeren sebzeler ile tam tahıllı gıdaları içeren bir diyet karaciğer sağlığının korunması açısından önem taşır.Ayrıca şu üç kürü uygulayarak tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

1. Deve dikeni tohumu çayı

Karaciğer yağlanması, karaciğer zehirlenmesi ve siroza karşı deve dikeni tohumu kullanılabilir. Bilimsel araştırmalarda deve dikeninin, karaciğere zarar veren toksik maddelerin verdiği hasarları önlediği ve iyileştirdiği görülmüştür.

Deve dikeni çayını şu şekilde hazırlayabilirsiniz.

1 çay kaşığı öğütülmüş deve dikeni tohumuna 150 ml kaynar su ilave edin. 15 dakika bekledikten sonra süzerek için. Günde üç kere içebileceğiniz bu çay uzun bir süre boyunca kullanılabilir. Bu çay hem hastalar hem de sağlıklı kişiler tarafından önlem amacıyla tüketilebilir.

Çaya alternatif olarak, doktorunuza danışıp bazı firmaların sattığı deve dikeni ekstresi ve hazır ilaçları kullanılabilirsiniz.

2. Maydanoz limon kürü

Yılda sadece 2 kere uygulacağınız maydanoz limon kürü ile karaciğer yağlanmasını önleyebilirsiniz. Prof Dr. İbrahim Saraçoğlunun şiddetle tavsiye ettiği bu kür hem karaciğer yağlanmasına engel olacak hem de doğal olarak karaciğeri temizleyecektir.

Sapları ile beraber 15-16 tane taze maydanozu parçalayın ve üzerine iki yemek kaşığı limon suyu ve yarım bardak su ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce bu suyu için. Onbeş gün boyunca her sabah bu kürü uygulayın. Onbeş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara verin ve bir onbeş gün daha uygulayın. Bundan sonra isterseniz her altı ayda bir yılda 2 kere bu kürü uygulayabilirsiniz.

Maydanoz kürü her sabah taze olarak hazırlanmalıdır.

Bu çok sağlıklı kür karaciğer yağlanmasına iyi gelecek, ayrıca metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanızı sağlayacaktır.

3. Lavanta kürü

Maydanoz-limon kürünün tamamlayıcısı olan bu kür ileri derece karaciğer yağlanması sorunu çeken kişilere önerilmektedir.

Yaklaşık bir su bardağı su kaynatın. Kaynayan suyun içine bir tatlı kaşığı lavanta ilave edin. Karışımı ağzı kapalı olarak toplam sekiz dakika kısık ateşte kaynatın . Sekiz dakika sonra ocaktan indirin ve ılık haldeyken süzün.
Bu kürü yatmadan yarım saat önce veya akşam yemeklerinden en erken iki saat sonra tüketebilirsiniz.
Bu kür maydanoz limon kürünün ikinci onbeş gününde akşamları tüketilmelidir.Kaynakça:

(https://easyayurveda.com/2015/11/05/fatty-liver-symptoms-ayurvedic-treatment-remedies-tips/)

(http://nutrihealth.in/health/ways-to-cure-fatty-liver/)

(https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-fatty-liver-disease.html)

(http://xn--ibrahimsaraolu-qjb11g.com/articles/karaciger-yaglanmasi-icin-ibrahim-saracoglu-kuru_9.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.