Genel Sağlık

GÖZLERİNİN ÖNÜNDE UÇUŞAN O ŞEYLER DE NE? İNSAN VÜCUDUNUN EN MUHTEŞEM 7 ÖZELLİĞİ
Hücrelerimizin kendini yenilemesi, kulaktaki o küçücük kemiklerin saat gibi çalışması, karaciğerin muazzam bir laboratuvar olması sizi de hayrete düşürmüyor mu? Vücudumuz muhteşem bir makine ve en karmaşık işleri bile bize fark ettirmeden yapabiliyor. Her gün gelişen bilim sayesinde vücudun yeni özellikleri öğrenmeye ve daha çok şaşırmaya devam ediyoruz. Bugün Şifabul olarak sizinle bu özelliklerden en dikkatimizi çeken 7 tanesini paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım.

1. Toz olarak gördüğümüz partiküllerin çoğu kendi derimiz

Evet bu doğru! Elektrik süpürgesiyle çektiğimiz tozların çoğu bir zamanlar derimizdi. İnsan bedeninden saatte 200 milyon deri hücresi dökülür. Bu da her bir kişinin 24 saat boyunca yaklaşık 5 milyara yakın deri hücresi döktüğü anlamına gelir. Peki her birimizden dökülen milyarlarca hücre nasıl oluyor da kocaman yığınlar oluşturmuyor? İlginç değil mi?2. Kan damarları dünyanın etrafını saracak kadar uzundur

Kan damarları vücudun her yerini bir ağ gibi sarar ve en uç noktalara kadar ulaşabilir. Bu karmaşık ağı açtığımızda tahminimizden çok daha uzun bir yumakla karşı karşıya olduğumuzu anlarız. Kan damarlarımız uç uca eklendiğinde 100.000 kilometreye ulaşır. Dünyanın çevresi yaklaşık 40.000 kilometredir. Yani tek bir yetişkinin damarları dünyanın çevresini 2,5 tur sarabilir.

3. Mide asidi çeliği bile eritebilir

Sindirime yardımcı olan mide asidi hidroklorik asit (HCI), potasyum klorür (KCI) ve sodyum klorürden (NaCI) oluşur. Hidroklorik asit mideye giren bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı midenin ilk savunma hattıdır.

Asitler 0’dan 14’e kadar derecelenen pH aralığında ölçülür. Sıvının pH derecesi ne kadar düşükse asitlik derecesi o kadar yüksektir. Sağlıklı bir midenin pH derecesi 1 ile 2 arasındadır. Bu pH seviyesindeki mide sıvısı akü asidi ile aynı asitlik seviyesinde olduğundan çeliği bile eritebilir. İlginçtir ki çeliği bile eriten mide asidi plastik karşısında etkisizdir.

4. Bağırsak gazı son derece yanıcıdır

Bağırsak gazı nitrojen, hidrojen, karbondioksit, metan ve oksijenden meydana gelir. Bu gazlardan ikisi yanıcı özellik taşır. Bazı komedi filmlerinde çıkardığı gazı yakan aktörler görmüşsünüz. Lütfen siz bunu evde denemeyin. Çünkü bu gaz öyle yanıcıdır ki bazı bağırsak ameliyatlarında sırf bu sebeple küçük patlamaların yaşandığı rapor edilmiştir.5. Diş minelerimiz köpek balığınınkiler kadar güçlüdür

İnsan dişi boyut ve adet bakımından köpekbalığının dişleri ile yarışamaz. Ancak dayanıklılık söz konusu ise ikisinin dişi de aynı seviyededir. Dişlerimizin bu kadar sağlam olmasının nedeni onların çok özel bir nano yapıda olmalarıdır. İnsan dişindeki kristaller özel bir dizilime sahiptir. Ayrıca bu kristalleri birbirine bağlayan proteinler çatlakların tüm dişe yayılmasını engeller.

6. İnsan bedeni ışık saçar

Araştırmalara göre insan bedeni ışık saçma özelliğine sahip. Ancak bir disko topuna dönüşmeyi beklemeyin. Bu ışık insanın görebileceği ışık aralığının ancak binde biri gücünde. Aslına bakılırsa her canlı varlık hafif bir ışık yayıyor. Vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu biyokimyasal reaksiyonlar böyle bir ışık çıkarmamıza neden oluyor.

Japon bilim insanlarının araştırmalarına göre en az sabah 10’da en çok akşam üstü saat 4:00’de parlıyoruz. En çok parlayan bölge ise yüzümüz.7. Gözlerinin Önünde Sinekler Uçuşuyor

Bunlar gerçek sinek değil tabii ki ama Romalılar onlara bu adı vermiş. Muscae volitantes yani uçuşan sinekler görüş alanımızda gezinen partiküllerdir. Doku parçaları, akyuvarlar veya protein topaklarından oluşan bu partiküllerin gölgeleri retinanın üzerine düşer. Bu nedenle kar, boş duvar veya açık gökyüzü gibi düz parlak zeminlere baktığımızda onları daha sık görürüz.

Çoğu kişi bu partikülleri görmez bile. Çünkü beynimiz bir zaman sonra onları görmeyecek şekilde kendini adapte eder.Kaynakça:

  1. https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161129114910.htm#

  2. https://www.everydayhealth.com/news/10-amazing-facts-about-your-blood-vessels/

  3. https://www.industrytap.com/stomach-acid-can-dissolve-metal/34295

  4. https://www.indiatoday.in/world/story/10-fascinating-facts-about-farting-231137-2014-12-14

  5. https://www.independent.ie/lifestyle/health/human-teeth-are-as-strong-as-a-sharks-teeth-26882223.html#

  6. https://www.nbcnews.com/id/wbna32090918

  7. https://www.potomacretina.com/education/retinal-diseases/flashes-and-floaters/

  8. https://brightside.me/wonder-curiosities/there-are-flying-flies-in-our-eyes-and-no-we-arent-kidding-805645/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.