Genel Sağlık

EVDEN ÇIKAMAYANLAR İçin Sağlıklı Kalma Rehberi – Corona Virüs ÖNLEMLERİ
Corona virüs hayatımıza girdiğinden bu yana pek çok günlük rutinimizi değiştirmek zorunda kaldık. Okul, iş ve eğlence için ev tipi yöntemler hayatımıza girdi bile. Hastalığın yayılmasını önlemek için evde kalmak büyük önem taşıyor. Yalnız uzun süre evde kalacaksak bazı sağlık tavsiyelerini dikkate almamız gerekiyor.

İsterseniz bu önlemlere hep birlikte göz atalım.1. Ortamı temiz tutun

Markete veya eczaneye gitmek için evden çıktığınızda corona virüse yakalanma riski de başlıyor. Bu nedenle ortak alanları kullandıktan sonra yüzünüze dokunmamaya çalışın. Eve dönünce ellerinizi en az 20 saniye boyunca yıkayın.  Her ihtimale karşı ev içindeki kapı kolları, aydınlatma düğmesi, sifon düğmesi veya zinciri, uzaktan kumanda, tuvalet oturağı ve musluklar gibi çok temas edilen nesnelerin temiz ve dezenfekte edilmiş olduğundan emin olun.

2. Hareket etmeyi aksatmayın

Spor salonları ve parklardaki spor aletlerine erişimin kısıtlanması ile yeni spor yapma biçimleri bulmamız kaçınılmaz oldu. Neyse ki ev eşyalarıyla veya aletsiz olarak yapabileceğiniz spor hareketleri mevcut. Sadece bir sandalye veya su şişeleriyle yapabileceğiniz pek çok egzersiz var. Bunun yanı sıra internetteki spor videolarını ekran karşısında uygulayabilirsiniz.

3. Derin nefes alın

Bağışıklık sistemimizin çalışması bir dizi kimyasal reaksiyona dayanır. Aldığımız nefes hücrelerimizi besleyen kimyasallara dönüşür. Nefes alma biçimimiz ve alınan havanın kalitesi de kan değerlerimizi ciddi biçimde etkiler. 2005’de yapılan bir çalışmada derin ve ritmik nefes almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve stresi azalttığı kanıtlanmıştır.Bu nedenle sabah kalktığınızda ilk iş evinizi havalandırın. Yatağınıza oturun ve 20 kere derin nefes alıp verin. Gece yatmadan önce de bu rutini tekrarlayın. Derin nefes almak vücudunuzu virüse karşı korumada size yardımcı olacaktır.

Doğru nefes aldığınızı şu yöntemle tespit edebilirsiniz. Bir elinizi göğsünüze bir elinizi ise karnınıza koyun. Şimdi nefes alın. Diyafram nefesi alırken göğüs sabit kalır. Karnınız şişiyorsa doğru nefes alıyorsunuz demektir.

4. Moralinizi yüksek tutun

Evde kalmanın sıkıntısı, sosyal medyada ardı ardına görülen salgın iletileri ile birleştiğinde kolayca moraliniz bozabilir ve stres seviyeniz yükselebilir. Tüm bunlar bağışıklık sistemini güçten düşüren etkilerdir. Eğer fazla etki aldığınızı düşünüyorsanız bir süreliğine haberler ve sosyal medya takibine ara verin. Uyku düzeninize dikkat edin. Dinlendirici müzikler dinleyebilir veya rahatlatıcı bir hobi edinebilirsiniz. Aile ve arkadaşlarla çevrim içi temas kurmak da size moral katacaktır.5. C vitamini alın

Her gün 1000 mg C vitamini almaya çalışın. Wuhan’daki doktorların ispatladığı üzere C vitamini Covid-19 ve diğer grip virüslerine karşı vücudu korumaktadır. Aklınıza geldikçe içine limon sıkılmış bir bardak su içebilirsiniz.

6. Susuz kalmayın

Düzenli sıvı almak bedenin güçlü kalmasına ve virüslerle savaşmasına yardımcı olur. Sıvı alımı corona virüsü ile birlikte özel bir önem kazandı. Virüsün boğazda kalmasını önlemek için bir bardak ılık su içmek çok faydalıdır. Ayrıca şekersiz çay ve bitki çayları ile boğazınızı ıslatabilirsiniz.
Kaynakça:

(https://www.hackensackmeridianhealth.org/HealthU/2020/03/18/how-to-stay-healthy-when-stuck-at-home/)

(https://www.thebreatheffect.com/immune-system-breathing-techniques/)

(https://www.nst.com.my/opinion/letters/2020/03/577324/tips-staying-healthy-home)

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16387692)

(https://www.youtube.com/watch?v=mq8KjqV5Q-E&fbclid=IwAR0I2pXbLZUNI-qfSeFpgWX2qO_fi8DZNmv0maND8JpVOweIVgBLuxk7f5I) – Nefes teknikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir